GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Araba Nasıl Motor Yer?

  Yayın Tarih: 2021-02-10 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Otomobil nasıl motor yer adlı konu başlığından da anlaşılması üzere daha geniş ve kapsamlı bir şekilde anlatmak istersek eğer ki belirli başlı eksiklerden ve arızalardan dolayı oluşan bu sorun maddi olarak büyük masraflara ve aracın motorunun yatak sarması yani motor yemesine sebep olacaktır.

  Otomobil Nasıl Motor Yer?

  Motor yatağı adı verilen üst kapaktan başlayıp silindire kadar ulaşan motor parçaların da oluşan aşırı titreşim, sürtünme ve ses dolayısıyla aracın yağsız kalmasından başlayarak yağ pompasının işlevini görmemesi sebebiyle doğuran sonuçlar aracımızın motorunu yer.

  Aynı zamanda aracı çok sıkıştırmak yani aşırı yüksek devirlerde aracı kullanarak aracımızı her zaman bu şekilde kullanırsak eğer ki belli bir süreye kadar aracımızın motoru dayanır ve bazı faktörlere bağlı olarak bu işlem aracımızın herhangi bir motor soğutma sıvısında eksik olan sıvı soğutma suyumuz eksik ise yağımız tam değil ise ve yağ pompası görevini tam ve net bir şekilde yerine getirmiyorsa başımıza gelecek sorunlardan bir tanesi aracın yatak sarması olarak adlandırılan motor yemesine sebep olacaktır.

  Herhangi Motor Sıvı Eksiğinde Araç Nasıl Motor Yer?

  Aracın motor yemesi yani motor yatak sarması olarak adlandırılan olayın gerçekleşmesi için yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere bazı faktörlere bağlı olarak araba motor yemesine sebep olmaktadır.

  Bu faktörlerin arasında yer alan motor sıvı eksikleri sonucunda aracın motoru yeterli motor soğutma suyunu bloklar arasında dolaştıramıyorsa ve aynı zamanda motor yağı eksikliğinde, yağ pompasının işlevini yerine getirmediğinde otomobilimizin motoru aşırı ısınacaktır.

  Aşırı motor bloğu ısınmasının sebepleri arasında yer alan eksik motor sıvıları işlevlerini tam anlamıyla yerine getirmemekle beraber aynı zamanda blok içerisindeki parçaların aşırı sürtünmesinden kaynaklı olarak parçalar çabucak ısınır ve deforme olan motor yatakları olarak adlandırılan parçanın işlevini kaybederek oluşan motor yatak sarmasına ve motor yemesine sebep olacaktır.

  Otomobil Neden Motor Yer? (Halk arasında Motor Yemek olarak adlandırılan Motorun bozulması veya yatak sarması)

  Otomobilimizi günlük kullanımımız da en az haftada bir veya iki kez motor sıvılarını kontrol etmek zorunda olmalıyız ki başımıza böyle sorunlar gelmesin. Motor sıvılarının tümünü aloparca.com da Madeni Yağlar bölümünde bulabilirsiniz.

  Motor yatak sarması olarak adlandırılan aracın motor yemesinin sebepleri arasında yer alan bazı faktörler ise kirli yağ kullanımı, yağ filtrelerinin görevini tam anlamıyla yerine getirmemesi ve yağ pompasının işlev dışı kalmasından dolayı araçlar motor yer.

  Aynı zamanda aracı uzun bir süre bekledikten sonra çalıştırıp hemen gaza yüklenerek yani her gün aşırı şekilde aracın devrini sürekli yüksek devirler de kullanırsak araç bu faktöre bağlı olarak fazla yakıt tüketmesinin yanında yağ miktarının da azalmasına sebep olacaktır.

  Ve aracın motor sıvılarını en azından haftada bir kez bile kontrol etmezsek araç yağ ve soğutma sıvısını eksilterek motor yatak sarmasına veya motor yemesine sebep olmasının yanında büyük bütçeli maliyetlerle karşılaşacağımız durumlar bizleri bekliyor olacaktır. Düzenli motor yağı bakımlarınız için aloparca.com üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.