GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Araç Neden Su Kaynatır

  Araç Neden Su Kaynatır

  Yayın Tarih: 2019-10-24 13:11:43

  Faydalı Bilgiler

  Araç Motor Soğutma Sistemleri

   Çalışan araç motorları enerji ve ısı üretir. Isınan motorun bir şekilde soğutulması gerekmektedir. Günümüz şartlarında üretilen araç motorlarında soğutma sistemi iki çeşittir. Hava soğutmalı ve sıvı soğutmalı şeklindedir. Hava soğutmalı olan motorlar hava ve motorun içine konulan soğutma yağı ile soğutulur. Sıvı soğutmalı olan motorlar ise motor içine konan su ve antifriz karışımı ile soğutulur. Son dönem üretilen araç motorlarında, daha çok su soğutmalı motor sistemleri tercih edilmektedir. Hava soğutmalı motorlar zaman içinde soğutma işleminde yetersiz kalmakta, buda istenmeyen durumlara sebep olmaktadır.

   Motor Niçin Hararet Yapar?

   Seyir halindeyken araba motoru su kaynatmaya başlayabilir, bunun birçok nedeni olabilir. Aracın su kaynatması motor soğutma sisteminden veya basit bir arıza olan, motor suyunun azalmasından da oluşabilir. Aracın gerekli viteste kullanılmaması da araçta hararete yol açar. Hararet yapma sıcak havada fazla buharlaşma ya da farkına varmadığınız bir sızıntıdan da kaynaklanabilir. Aracın motor içindeki suyunun tamamen tükenmesi de aracın hararet yapmasına sebep olur. Motor suyunun azalması ve aracın hararet yapmasının birçok farklı arızadan kaynaklı olması da muhtemeldir. Bunlardan bazıları, motorun içinde bulunan su borularındaki çatlama, gevşeyen hortumlar, özelliğini kaybeden kelepçeler veya devridaim pompasına bağlı sızıntılar gibi. Eğer radyatör hortumları ve radyatör kapağında bir çatlak yoksa o zaman motor bloğu incelenmeli arıza tespit edilmelidir. Soğuk bölgelerde ve don riski olan yerlerde motor su akımının kesilmemesi için motor suyuna antifriz konulmalıdır.

   Hararet Yapan Motora Nasıl Müdahale Edilmeli?

   Su kaynatan araba hemen kenara çekilmeli ve soğuması beklenmelidir. Araç motoru iyice soğumadan müdahale yapılmamalıdır. Sıcak ve sıkışan hava sonucu araç motoru içinde oluşacak bir ani değişim aracınızın yanmasına sebep olurken, başka kazalara da sebebiyet verebilir. Araç soğuduktan sonra temiz ve kireçsiz içme suyu motorun su haznesine konulmalıdır. Akabinde araç durduğu yerde çalıştırılmalı, bu şekilde araç motoruna su girişi sağlanmalıdır. Araç belli bir süre çalıştırılınca tekrar kırmızı ışık yanıyorsa, üst kapak contası yanmış olabilir. Bu durumda teknik destek alınmalıdır. Araç soğutma sisteminin arıza yapmaması ve daha yüksek performans ile uzun yıllar kullanımı için su düzeyi, hortum ve boruları belirli periyotlar içinde kontrol edilmelidir. Park halinde olan araç kullanımdan önce mutlaka dört bir tarafını kontrol edilmeli, her hangi bir ıslaklık veya sızıntı olup olmadığının farkına varılmalıdır. Araç motor suyu kullanıma bağlı olarak kontrol edilmelidir.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.