GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Araç Neden Yağ Eksiltir

  Araç Neden Yağ Eksiltir

  Yayın Tarih: 2019-10-24 12:24:48

  Faydalı Bilgiler

  Günümüz teknolojisinde gelinen son duruma göre motorlu taşıtlarda yağ israfı en az seviyeye getirilmiştir. Taşıtlarda yağ tüketiminin artması o taşıtın motorunda bir arıza veya problem olduğunu söyler. Motor yağı azalması taşıt için önemli bir sorun olup zamanında fark edilmemesi halinde "motorun yatak sarması" şeklinde sonuçlanabilir. Ki bu da önemli bir problemdir. Aynı zamanda motor yağı eksilmesi çekişin düşmesine de neden olacaktır.

  Motorun Yağ Yaktığı Nasıl Anlaşılır?

  Eğer motorda yağ yakma problemi varsa araç egzozundan mavi duman çıkacaktır. Aynı zamanda motor kapağı açıldığında motordan hava üflemesi şeklinde bir durum oluşacaktır. Eğer motor yağ yakıyorsa motorun önemli parçaları olan piston ve segman aşınmış olacaktır. Bu parçalar daha büyük sorunlara sebebiyet vermeden araba değiştirilmelidir.

  Yağ Eksilmesinin Başlıca Sebepleri

  Genelde her aracın bir miktar yağ eksiltmesi normal olarak kabul edilebilir. Uzmanlar tarafından bin kilometrede 1 litre veya daha fazla yağ eksilmesinin normal değerlerin üzerinde olduğu şeklinde yorum birliğine varılmıştır. Bunun yanı sıra 10 bin kilometrede 200-300 gr yağ azalması normal görülebilir. Ancak bahse konu miktardan fazla azalma varsa araçta yağ yakılmasından şüphelenilir.

  Motor Yağı Azalmaları

  Motorun en önemli parçaları olan segman, ana ve supap yataklarında ya da pistonunda oluşan aşınmalar, motorun yanma odasında yağın yanmasına ve dolayısıyla motorda yağ eksilmesine neden olur.

  Araçlarda kullanılan motor yağının o araç için uygun motor yağı olmaması da motorun yağ yakmasına neden olur.

  Motorda bulunan emme supap yataklarının aşınması nedeniyle karbüratör yağ emecek ve yağın yanmasına neden olacaktır.

  Motorda bulunan yağ segmanlarının yanmadan dolayı ortaya çıkan kurum veya karbon parçacıklarını tutması motorun yağ eksiltmesine neden olacaktır.

  Aracın sürekli yüksek devirlerde kullanılması motorun yağ yakmasına neden olur.

  Motorun içinde yüksek miktarda yağ bulunması motorun yağ yakmasına neden olacaktır.

  Silindirlerin iç yüzlerinin veya motor gömleğinin çizilmiş veya aşınmış olması motorun yağ yakmasına neden olur.

  Yağ karterinin boşalma tapası gevşek veya tapa contası bozuk ise motorda yağ eksilmesine neden olur.

  Motordaki keçelerin sızdırması da yağ yakılmasına neden olur. Bu şartlarda keçeyi değiştirmek sorunu çözmeyebilir. Çünkü bu duruma aşınmış yataklar, dağılmış rulmanlar ve kalite seviyesi düşük malzeme kullanımı nedeniyle kirlenmiş keçeler neden oluş olabilir.

  Araçtaki yağ pompasında herhangi bir arıza olması halinde motorda yağ eksilmesi sorunu yaşanabilir. Bu sorun şiddetli yağ debisine sebep olacağından hızlı debiye sahip yağ yanma odasına sızarak burada yanabilir.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.