GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Covid19 İle İlgili Son Gelişmeler

  Yayın Tarih: 2021-01-30 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Ocak 2020'nin başlarında Çin'in Wuhan şehrinde başlayan salgın tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Giderek yayılan covid19 salgının gidişatı pandemi olarak tanımlanmıştır. Dünya geneline baktığımız da 100.000 üzerinde vaka sayısı görülmüştür. Ölü sayısındaki artış ise 2 milyonu aşmış durumda.
  Covid19 salgının hazırlıksız yakalanan tüm dünya ülkeleri her türlü çözümü uygulamaya gitmiştir. Virüsün ilk çıktığı günlerde hastanelerin doluluk oranları 0'leri buldu. Uygulanan tedavi yöntemleri ilk başlarda pekte başarılı olmadı. Bazı ülkeler önlem almak yerine sürü psikolojisini denedi.

  Covid19'da en büyük başarıyı Türkiye sağladı. Yapılan önlemler, kısıtlamalar, bakanlığın başarılı çalışmaları sayesinde en aza indirgenmiş durumdadır. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran ölü ve vaka sayısında büyük düşüşler görülmektedir.

  Covid19 Yüzyılın Yeni Vebası

  Pandemi için yapılan çalışmalar biranda hız kazandı. Hastanelerin solunum cihazları arttırıldı. Virüs ilk önce ciğer de başlayan bir sağlık sorunu olarak ortaya çıktı. Bağışıklık sistemi zayıf ve kronik rahatsızlığı olan kişiler bu virüsü ya çok zor atlattı ya da vefat etti.

  Dünyanın çözüme bulamadığı virüs artarak ilerlemeye devam etti. Tıp çaresiz kaldı. Sağlık çalışanları haftalar hatta aylarca nöbet yaptı. Dünya Sağlık Örgütü virüsün aşının bulunması gerektiğine üzerine basa basa vurgu yaptı.

  Covid19 Aşısı Bulundu mu?

  Pandeminin etkisi halen devam ediyor. Aşı çalışmalarına birçok ülke başlamış durumda. Bazı ülkeler test aşamalarını başarı ile geçti. Bunlardan bir tanesi virüsün çıkış yeri Çin. Çin 3 faz da deneme yaptığı aşı çalışmalarını bitirdi. Türkiye dahil bir kaç ülkeye aşı göndermeye başladı.

  Bunun yanında Almanya, Fransa, İngiltere aşı çalışmalarına devam ediyor. Gelişen teknoloji sayesinde çalışmalar daha da hız kazandı. Ancak virüs covid19, yeni mutasyonla gündeme gelmeye başladı.

  Mutasyonlu virüse, bulunan aşılar çare olur mu? halen soru işareti. Aşı çalışmaları devam etse de kesin bir netice için daha erken olduğu bilinmektedir. Uzmanlar yaptığı açıklamalar da aşı dağıtılan ülkeler bunun sonucunu 2 ya da 3 ayda görebileceklerini belirtmektedir.

  Pandemi İçin Aşı Çalışmaları

  Çin'de başarı sağlayan aşılar Türkiye'ye de ulaştı. Sağlık Bakanlığı gerekli adımları atarak büyük oranda aşı ülkemizde şuanda. Hatta geçtiğimiz günlerde 4,5 milyon aşı daha Türkiye'ye gönderilmiş durumda. Başta Sağlık çalışanları olmak üzere 65 yaş ve üzerine de uygulanmaya başlanmış durumda.

  İki defa yapılmak üzere uygulanan aşı, sıralamaya göre yapılmaya devam ediyor. Aşı için gelen tepkiler de büyük oranda olumlu. Aşı İçin başvuranların sayısı da bir hayli yüksektir.

  Yerli Aşı Çalışmaları

  Her ne kadar Çin kaynaklı aşılar olsa da Türkiye'de kendi aşısını üretmek için tüm olanakları kullanmaktadır. Yerli aşı üretimi için tüm bilim insanı ve uzman doktorlar canla başla çalışmaktadır.

  Toplum olarak da herkesin görüşü yerli aşıdan yana. Belli bir tarih olmamakla beraber son covid gelişmeleri ile aşı çalışmaların da sona geldiği gelen haberler arasında.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.