Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nedir?

Hem araç sahibinin hem de trafikteki diğer tüm sürücülerin güvenli bir şekilde trafikte hareket edebilmeleri için far ayarlarını yaptırmaları çok önemlidir. Aracın farlarının doğru bir açıda olacak şekilde ayarlanmasına far ayarı denir. Far ayarı doğru bir şekilde ayarlanmayan bir sürücü gereken mesafedeki alanı aydınlatamadığı için sürüş odağını bozar ve trafik kazalarına sebep olabilir.

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far ayarı ışığın yolu uygun bir mesafede aydınlatabilmesi ve sürücülere görüş açısı oluşturabilmesi için yapılır. Genel olarak araç bakımı sırasında kontrol edilmesi gereken bir ayardır ve doğru açıyı tespit edebilmek için test uygulanır. Işığın yansıma derecesini bozan pek çok teknik problem olabilir. Aracın elektrik sistemi ile ilgili olan far ayarının titizlikle kontrol edilmesi gerekir. Işığın her 10 cm mesafe için 1 cm daha aşağıyı aydınlatması sağlanır. Far ayarının doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için uzman kişiler tarafından özel test cihazları kullanılır. Daha sonra araç için en uygun açıda far ayarı yapılır.

Far Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracın far ayarının bozulması pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Aracın kullanıldığı yolların bozuk, çukurlu ya da hasarlı olması araçta titreşimler meydana getirir ve bu nedenle far ayar vidası yerinden oynayabilir. Bu nedenden kaynaklı olarak aracın sürekli dağlık arazide, köy yollarında ve engebeli yolların olduğu bölgelerde kullanılması far ışıklarının çok daha kolay bir şekilde bozulmasına sebebiyet verir. Far ampullerinin bilinçsiz bir şekilde değiştirilmesi ya da farların eskimesi de far ayarının bozulmasına neden olur. Far ayarının bozuk olması durumunda özellikle sizin karşınızdan gelen araçların sürücülerinin gözleri fazla ışıktan rahatsız olur ya da az ışık olduğu için yeteri kadar aydınlatmaz. Bu durumda genellikle karşınızdaki yoldan gelen aracın sürücüsü ışıktan rahatsız olduğundan dolayı selektör yaparak sizi uyarır.

Doğru Far Ayarının Önemi

Düzenli olarak yaptırılması gereken araç muayenelerinde far ayarının ölçüsü mutlaka kontrol edilmelidir. Güvenli bir sürüş için far ayarının yapılması hem sizi hem diğer araçları hem de yayaları korur. Özellikle karanlık yollarda araba sürerken düz bir şerit olsa dahi ışıklandırma gerekir. Doğru bir şekilde yapılmayan far ayarı, ışığın az ya da çok gelmesine neden olur ve diğer sürücülerin gözlerini çok rahatsız ederek trafiği büyük bir riske sokar.

Kısa Hüzmeli Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Araçlarda kısa far, uzun far ve sis farları olmak üzere 3 çeşit far bulunur. Her çeşit farın kendi özelliklerine göre uygun açısı vardır. Far ayarı genellikle her 10 cm için 1 cm aşağı hizada olacak şekilde ayarlanır. Bu teknik ile fardan yansıyan ışığın yola değmesi ve sürücülerin görüş açılarının temiz olması hedeflenir. Far ayarının alanında uzman kişiler tarafından kontrol edilerek düzenlenmesi gerekir.

Uzun Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Uzun far ayarı oto servisinde test cihazları kullanılarak araç için en uygun açıda ayarlanabilir. Bunun dışında cihaz kullanmadan da farları ayarlamak mümkündür. Öncelikle araba düz bir beyaz duvarın karşısına alınır ve ön tarafı duvara yaslanır. Far hizasından duvara bir işaret konur. Daha sonra ortalama 10 cm için ayarlama yapılır. Bu ölçümde farlar yandıktan sonra yansıyan ışık çizginin alt hizasına gelmelidir. Cihaz kullanmadan yapılan far ayarları tamamen güvenilir olmadığından dolayı uzman bir oto servisinden destek almak en iyi yöntemdir.

Far Ayarı Ücreti

Far ayarının kontrol edilmesi elektrik sistemi ile ilgilidir ve güvenli bir sürüş sağlamak için trafikte dikkat edilmesi gereken en önemli konulardandır. Far ayarının ücreti ortalama olarak 20-40 TL arasında değişkenlik gösterir. Bunun yanı sıra fiyatlar aracın far ayarını yaptıracağınız oto servisine, aracın tipine, kullanılacak olan cihazın modeline ve farlarda meydana gelen diğer teknik aksaklıklara da bağlıdır.

Far Ayarı Yapan Yerler

Far ayarı genellikle düzenli olarak araç muayenelerinde kontrol edilir. Bu aralık dışında meydana gelen herhangi bir sorun olursa da yetkili oto servislerinde ya da rot balans hizmeti sunan diğer özel servislerde yaptırılabilir. Far ayarını yaptırmak çok zor bir işlem değildir. Genel olarak yarım saat içerisinde aracın far ayarındaki bozukluk test edilerek düzeltilebilir. Buna ek olarak far camlarının temizlenmesi ya da içerisindeki ampulün değiştirilmesi gibi işlemler gerekiyorsa süre biraz uzayabilir.

Far Ayarı İçin Gerekli Malzemeler

Far ayarı pek çok teknik aksaklık nedeniyle bozulabilir. Bu nedenle otomobil kataloğunda yer alan bilgilendirme kitapçığı dikkatli bir şekilde okunmalı ve yılda bir kez mutlaka kontrol edilmelidir. Yeni çıkan otomobil modellerinin çoğunun far bölgesinde iç terazi vardır. Genel olarak far ayarının yapılması için özel test cihazının yanında bant, şerit metre, yıldız tornavida, anahtar gibi diğer teknik malzemeler de gerekli olabilir.

Far Ayarı Nerede Yapılır?

Farları en doğru şekilde test edip kullanmak için oto teknik servis destek noktalarına gidilmelidir. Oto servislerde alanında uzman kişiler farlarınızı en iyi şekilde ayarlayabilmek için far ölçüm cihazı kullanırlar. Farların ışık dengesinin yanı sıra camlarının temizliği ve ampulünün gücü de kontrol edilir. Bu nedenle kaliteli bir hizmet sağlayan oto teknik servisi, far ayarını yaptırmak için uygun bir yerdir.
FAR ALT KLIPSI CORSA B

FAR ALT KLIPSI CORSA B

YTT

10,07

8,76

FAR KASI SOL

FAR KASI SOL

MGA

39,12

35,89

FAR KASI SAG

FAR KASI SAG

MGA

39,12

35,89

FAR ALT CITASI

FAR ALT CITASI

MARAL

44,69

40,28

SIS FAR CERCEVESI

SIS FAR CERCEVESI

MGA

45,70

41,07

Popüler Yazılar

Tesla Otomobil Markası Hakkında Bilgi
Tesla Otomobil Markası Hakkında Bilgi
Etkili Girişimcilik Yöntemleri
Etkili Girişimcilik Yöntemleri
Fiat 124 Efsanesi Spider Modeli İle Geri Döndü
Fiat 124 Efsanesi Spider Modeli İle Geri Döndü
İkinci El Araçlarda Kusursuz Yedek Parça Temini
İkinci El Araçlarda Kusursuz Yedek Parça Temini
Yapay Zeka ve Endüstrinin Başka Yüzü
Yapay Zeka ve Endüstrinin Başka Yüzü