GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Kadın Girişimci Öyküleri (Finans Dünyası Röportajı)

  Yayın Tarih: 2021-01-30 00:00:00

  Bizden Haberler

  2013 yılında internet üzerinden satışlara başlayan aloparca, 500 bin adet anlık stoğu ile kısa sürede liderliği ele almıştır. Aylık 20 bine yakın telefon alarak, 24 saatte kargo avantajı ile "end to end" servis olarak çalışmakta olan aloparca liderliğini koruyarak farklı projeleri ile tüketiciyi buluşturma vizyonuna sahiptir

  Erkek işi olarak görülen sektörde başarılı bir girişime imza atan aloparca.com kurucusu Ebru Özülkü, 2013 yılında aloparca’yı kurarken “Bir kadının ‘mekanik malzeme, aydınlatma veya kaportadan’ anlaması hayal edilemiyordu” diyor. Türkiye’de örneği olmayan bu işi kurma hayaliyle etrafında olumsuz eleştiriler yapan negatif kişileri uzaklaştırıp, çizdiği yolda emin adımlarla yürüyen Özülkü, 2015 yılında henüz daha 2 yıllık bir girişimken Altın Örümcek Web Ödülleri'nde 'yılın en iyi e-ticaret sitesi' ödülünü aldı. Ebru Özülkü ile aloparca.com’un kuruluş sürecini, bu süreçte karşılaştıklarını, yedek parça sektörün

  Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

  2001 yılında MBA için Avusturalya Victoria Üniversitesi’ne gittim. Avusturalya’da reklam ve pazarlama alanında çalıştım. İstanbul’a döndükten sonra birçok uluslararası şirkette çeşitli üst düzey görevlerde yer aldım, aynı zamanda doktora eğitimi için Yeditepe Üniversitesi’ne devam ettim. Aklımda her zaman bir internet girişimi vardı

  'Erkek işi' olarak görülen oto yedek parça işini bir kadın girişimci olarak internet üzerinden yapma fikrinden asla vazgeçmemiştim. 5 yıl gibi kısa bir sürede aloparca’nın 4 farklı versiyonunu tüketici ile buluşturmuştum. 2013 yılında internet üzerinden satışlara başlayan aloparca kısa sürede liderliği ele almış ve 500 bin adet anlık stoğu ile Türkiye'nin en büyük oto yedek parça marketi unvanına sahip konumdadır. Aylık 20 bine yakın telefon alarak, 24 saatte kargo avantajı ile “end to end” servis olarak çalışmakta olan aloparca liderliğini koruyarak farklı projeleri ile tüketiciyi buluşturma vizyonuna sahiptir.

  Üç kuşaktır yedek parça sektöründe hizmet veren bir aileden geliyorsunuz. Erkek egemenliğinin hakim olduğu yedek parça sektöründeki hikayenizi ve bu süreçte yaşadığınız zorlukları dinlemek isteriz.

  Fikir tamamen bana ait. Geleneksel bir aileden geldiğim için etrafımda bu konuyu danışabileceğim ve akıl alabileceğim kimse yoktu. Ailemde annem manevi olarak her zaman yanımda oldu. Ailem her ne kadar bu sektörde olsa da, bir bayan olarak sektörde çalışmak istemem onlar için alışılagelmiş bir durum değildi. Bu öyle biriş ki sektörde neredeyse ilk olabilecek bir yeniliği yapıyorsunuz ve öncelikle insanların bunu algılaması ve olabilirliğine inanması gerekiyordu. Dolayısıyla bu işe girişirken yalnız olduğumu ve çok çalışmam gerektiğini biliyordum. Bu girişimin başarıya ulaşması için çok fazla emek harcadım. Birçok zevk aldığım şeyden fedakarlık yapmak zorunda kaldım. Hedeflediğim şey; hem Türkiye’de örneği olmayan farklı biriş hem de tamamen erkek egemen sektörün hakim olduğu bir alandı. Ben sadece bir zorlukla baş etmeye çalışmadım. Sınırları yıkmak için her şeyle aynı anda mücadele edip sabır gösterip çok çalışmam gerekti. Negatif insanları hayatımdan uzaklaştırdım. Gereksiz konuşmalardan uzak durdum. Hayallerimi sabote eden kimseyle görüşmedim. Sahip olduğum her anın kıymetini bilmeye çalıştım. Kendi inandığım şeylerde başarılı olmak ve bir yol çizebilmek için gereken bazı insanlardan vazgeçmek zorunda kaldım. Kimseye bağlı olmadan yaşamayı öğrendim. Günün sonunda kimse sizi kurtarmaya gelmiyor. Bir girişimcinin daima kendini toplayıp yoluna devam etmesi gerekiyor. Bugün geldiğim noktada geriye dönüp baktığımda kendimi sürekli bir ipin üzerinde dengeyi kurmaya çalışan birisi gibi hissediyorum. Eğer rahatlık arıyorsanız asla girişimci olmamalısınız.

  Ailenizden ve çevrenizden gelen tepkiler neydi?

  2013 yılında www.aloparca.com‘u ilk kurduğumuzda bu işte bariyerler çok fazlaydı, kimse bu işin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordu. Çok büyük zorluklarla karşılaştık. Bir kadının ‘mekanik malzeme, aydınlatma veya kaportadan’ anlaması hayal edilemiyordu. Bu başarıyı tek başıma yakalamadım, çok iyi bir ekibim var. Aynı kişilerle uzun yıllardır çalışıyorum, bunun büyük avantajı var. 6 yıldır aynı kişilerle çalıştığım için bu kişilerin teknik yeterlilikleri ve konularında uzmanlıkları çok gelişti, bu sayede ekibimle birlikte başarıyı yakaladık. Ekibim arkamda duran kocaman bir aile, ekibimle çok çalıştık ve amacımıza ulaştık. Babam vefat etmeden önce başardığımı gördü ve benimle gurur duydu. Ben ona cinsiyetten bağımsız bir şeylerin başarabileceğini göstermiştim. O da inanç ve çalışma ile yapılamayacak hiçbir şey olmadığıydı.

  Yedek parçanın e-ticareti fikri nasıl doğdu?

  Türkiye’de ve dünyada gelişen, değişen birçok alandan bir tanesi de tabii ki yedek parça sektörü. Teknolojinin gelişimi ile birlikte rekabeti destekleyen ve araç kullanıcıların doğru fiyata internetten ulaşmasını sağlayan platformlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de denemelerine başlanmıştı, bu bağlamda hem profesyonel iş tecrübesi ve hem de yedek parçacı bir aileden gelmem vesilesiyle kazanmış her iki tecrübeyi birleştirerek tüm Türkiye’ye hizmet sunmayı amaç edinen, doğru iş modeli ile müşteri memnuniyeti odaklı bir oto yedek parça web portalını ilk 2014 yılında yayınladık.

  Aloparca.com’un ürün yelpazesinin genişliği nedir? Hem tüketiciye hem de size sunduğu kolaylıklar nelerdir?

  Temel hedefimizi araç sahibi kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik belirledik ve bu program doğrultusunda her alanda web sitemizi yeniliyor, her geçen gün eklemeler yapıyoruz. Önceliğimiz araçların bakım ve onarımlarında büyük yer teşkil eden yedek parça oldu ve bugün 500.000 üzerine online stok ile bakım parçalarından hasar parçalarına 48 araç markasında satış yapıyoruz yine bu hedeften şaşmadan müşterilerimizin diğer araç giderlerine yönelik farklı çalışmalarımız mevcut. Müşterilerimizin araçlarına ait doğru parçaya ulaşmaları adına konusunda uzman personelimiz ile online ve webten destek sunuyoruz. İlgili hizmeti doğru adresten aldığına inanan müşterilerimizin farklı mecralarda geri dönüşleri bizleri ayrıca memnun etmektedir

  Aloparca.com’un yurtdışına açılma ve e-ihracat sitesine dönüşme fikri var mı?

  Aloparca sürekli teknolojiye yatırım yapan bir firma. Biz her zaman şirketimize teknolojik yatırım yapmaya devam ediyoruz. Günümüz teknolojisi ile tüm yazılımlar çok farklı yazılım dili ile oluşturulsa da farklı ülke formatlarına dönüştürülme oranları yüksek, bizlerde bu bağlamda web sitemizi farklı ülke yapılarına kısa sürede dönüştürülebilir oluşturduk. Öncelikli hedefimiz Türkiye’de yapmayı planladığımız araç sahiplerine yönelik farklı hizmet branşları ve daha sonrasında hedeflerimiz arasında e-ihracat, farklı ülkelerde de platformumuzun kullanılması bu bağlamda bir markada henüz tescillettik. Tüm dünyaya kendi markamızla ürünlerimizi satacağız. Türkiye’nin yedek parçadaki gücünü tüm dünyaya kendi markamızla bir kez daha göstermiş olacağız.

  Türkiye’deki yedek parça endüstrisi ne durumda? Pandemi sürecinin yedek parça sektörüne etkisi ne oldu?

  Ülkemiz insanın ilk hedefinin “bir araç sahibi olmak” ve aracına vakit ayırmak olduğunun farkındayız bu nedenle ülkemizde farklı alanlarda yaşanan ekonomik gelgitlerin yedek parça sektöründe çok derin hissedilmediğini söyleyebiliriz. Hem kur artışı hem de pandemi sürecinin başlaması toplu taşıma sektörünü çok olumsuz etkilese de bireysel araç kullanımı tetikledi. Bu nedenle 2020 yılında satılan araç adetlerine bakıldığında bu etkiyi hissetmek mümkün lakin geçtiğimiz yıla oranla belirli bir oranda düşüş tüm sektörlerde olduğu gibi birçok firmanın satışlarını etkiledi.

  2021 yılı için aloparca.com’un hedefleri nelerdir?

  Bir e-ticaret sitesi kurmak ve dijitalde bir iş yapmak gerçekten çok zor ve uzun bir süreç. Yazılım kısmı bizi en çok zorlayan kısım oldu. Ancak ilk günden beri teknolojiye sürekli yatırım yapan bir anlayışımız oldu. Sitemiz çok yeni olmasına karşın 2015 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri'nde 'yılın en iyi e-ticaret sitesi' ödülünü aldık. Son teknolojiler ile her gün kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz. Yakında B2B toptan alım satım platformu açıyoruz. 2021 yılı içerisinde müşterilerimizin yedek parça dışında ihtiyaçlarını kendimize hedef olarak belirledik ve ayrıca kurumsal ayrıcalıklı üyelik üzerine de çalışmalarımız mevcut. Sadece B2C alanında değil B2B’ye de adım atıyoruz. Ayrıca yeni ürünlerimizi çıkartıyoruz. Artık aloparca sadece online da ürünleri müşterisiyle buluşturan bir site olmayacak aynı zamanda ürünleriyle piyasada olacak. Bu yıl ilk çeyreğinde belirlediğimiz bu projeleri hayata geçirmek istiyoruz.

  Kadın girişimcilere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

  İnançlarınız korkularınızdan daima yüksek olsun. Hayatınızı yükseltmeyen, size iyi gelmeyen fikir ve eylemlerden uzak durun. Tavsiyem mutlaka profesyonel hayatta bir süre çalışmaları. Türkiye’de girişimlerin sürdürülebilir olamamasının en önemli nedenlerinden biri genç girişimcilerin hemen bir yatırımcı finansmanı bulup, para kazanmayı beklemesi oluyor. Böyle örnekler elbette var ama bu tarz girişimlerin bir süre sonra da yok olduğunu görüyoruz. Özellikle dijitalde olan bir girişim için ilk aşamalarda para kazanmayı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Yenilmemek ve sabırlı olmak çok önemli. Bir de 35 yaşından sonra girişimci olmuş bir insan olarak fark ettiğim ve bence çok önemli olan bir husus var. Girişimci olmadan önce mutlaka iş deneyimi ve tecrübesi kazanmış olmak gerekiyor. Genç girişimciler çalışan olmadan patron oldukları için çalışanları veya iş disiplini konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Empati kurmakta güçlük çekebiliyorlar. Tavsiyem mutlaka profesyonel hayatta bir süre çalışmaları. Çünkü aksiyon almadan potansiyelin hiçbir şey ifade etmiyor. Bu da birçok kez tecrübe ile elde edilen bir deneyim.

  Röportaj'ın orjinali için tıklayın

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.