Marş motoru, motordaki ilk hareketin gerçekleşebilmesi için çalışan bir sistemdir. Bu yapı elektrik enerjisi ile çalışır ve gereksinim duyduğu enerjiyi akümülatörden alır. Normal bir aracın en çok enerji tüketen kısımlarından biri marş motorudur. Dolayısıyla akümülatördeki tüm elektrik enerjisinin boşalmaması için marş motoruna uzun süre basılmamalıdır. Aksi durumda akü hızlı bir şekilde tükenir ve aracın far ya da diğer ışıklandırma sistemleri yeteri kadar elektrik enerjisi alamadığı için çalışamaz.

Marş Motorunun Görevi Nelerdir?

Marş motoru, kontak çevrildikten sonra aktif hale gelir. Marş motoru sayesinde krank mili ile bağlantı içerisinde olan volan dişlileri döner, hava ve yakıt karışımı motor kısmına dolar ve pistonlar ilk hareketini gerçekleştirir. Motor aktif olarak çalışıyor iken kesinlikle marş motoruna basılmaması gerekir. Aksi durumda motor parçalarında ve volan dişlilerinde hasar meydana gelebilir. Marş motorunun en önemli görevi pistonların faaliyete geçmesini sağlamaktır. Bu nedenle genel olarak daha hafif malzemeler kullanılarak üretilir.

Marş Basmıyor

Marş dinamosu, durağan haldeki motorun ilk hareketini gerçekleştirmeye yarayan bir parçadır. Anahtar çevrildikten sonra aktif olması gereken marş motoru, bazı durumlarda çalışmayabilir. Bu durumda öncelikle akü kısmı kontrol edilmelidir ve gereken elektrik enerjisinin var olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer şarj dinamosu kısmında herhangi bir problem mevcut ise akü doldurulamaz ve otomobil hareket edemez. Akü bitmediyse ve normal bir seviyede enerji aktarımı yapabilecek durumda ise marş dinamosuna bakılmalıdır. Marş dinamosundaki herhangi bir sıkışıklık enerji aktarımını etkileyebilir. Marş basmama problemi ile karşı karşıya gelirseniz sorunun kaynağını tespit edebilmek ve çözebilmek için alanında uzman bir teknik servis ekibinden destek almanız gerekir.

Marş Dinamosu Arızası

İçten yanmalı olan motorlarda hareketi sağlayan parça marş dinamosudur. Kontağı çevirdiğiniz anda aküden alınan enerji röleye gönderilir. Daha sonra volan dişlisi bu enerjiyi krank miline aktarır ve motordaki pistonların ilk hareketi gerçekleştirilir. Marş dinamosunun arızalanmasına neden olan durumlar şunlardır:

  • Devrenin arızalanması ya da kısa devre yapması
  • Şasi bağlantısının zayıflaması
  • Kontak anahtarının çalışmaması
  • Motor ve çevresinde meydana gelen sızıntılar
  • Marş dinamosunun yağlanması ya da ıslanması

Marş Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Motor gövdesinin uç bölgesinde yer alan marş kömürü, dinamo fırçası olarak da bilinir. Bakır ve karbondan meydana gelen bu yapı kullanıma bağlı olarak bitebilir. Bitmesi durumunda ise yeteri kadar akü olsa dahi araba marş almadığından dolayı çalışamaz. Dolayısıyla aracınızın marş dinamosunun hızında ani değişiklikler mevcut ise ve marş motoru eskiye oranla seri olarak dönmüyorsa marş kömürü bitmiş olabilir. Aracınızın marş alma işlevinde herhangi bir aksaklık olduğunu düşünüyorsanız problemi çözmek için marş kömürü seviyesini kontrol etmeniz gerekir.

Marş Motoru Tamiri

Marş motoru görevini yerine getirmiyorsa sökülerek tamir edilebilir ya da yerine yenisi ile değiştirilebilir. Arıza onarım işleminin yapılabilmesi için öncelikle marş motorunun sökülerek incelenmesi gerekir. Problem yalnızca marş motorunda değil onun bulunduğu marş yastığında ya da kollektör kısmında da olabilir. Bu nedenle hem teknik parçaların uygunluğu hem de elektronik devrenin çalışma mekanizması incelenmelidir. Son olarak marş motor kömürünün seviyesine bakılarak tamir işlemi gerçekleştirilebilir.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Marş motoru genel olarak hafif malzemelerden üretilen bir parçadır. Bu parçanın arızalanması durumunda aracınızda ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

  • Dinamo bölgesinden tıkırtı seslerinin gelmesi
  • Marşın seri bir şekilde dönmemesi
  • Marş dönmesi boyunca meydana gelen ani hız değişimleri
  • Aracın marş almaması ya da bu sürenin eskiye oranla daha uzun olması

Bu ve benzeri problemler marş motorunun arızalandığını gösterir. Arızalanma durumunda aracınızı zorlamamanız ve bilinçsiz bir şekilde hareket etmemeniz gerekir. Aksi durumda elektrik devrelerine daha çok zarar verebilir ve motor kısmında hasar meydana gelmesine sebep olabilirsiniz.

Motosiklet Marş Motoru Tık Sesi

Marş motorları; aracın markasına, modeline, türüne ve üretim yılına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Genel olarak motosikletlerde marş bölgesinden yalnızca tık sesi geliyor ise marş otomatiği arızalanmıştır. Zamanla marş otomatiğinin çalışma mekanizması üzerinde problemler ortaya çıkabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Acil durumlarda aracın çalışabilmesi için aracın diğer fonksiyonlarına zarar vermeyecek bir nesne kullanılarak sıkışan marş otomatiğine doğru vurulabilir. Fakat bu durum geçici bir çözümdür ve bilinçsizce yapılırsa aracın diğer fonksiyonlarına zarar verebilir. Bu nedenle bozuk olan marş otomatiği direkt olarak değiştirilmelidir.

Marş Motoru Bağlantı Şeması ve Çalışma Prensibi

Marş motoru temel olarak marş dişlisi, marş kömürü ve marş gövdesinden meydana gelir. Bu bağlantılara sahip olan içten yanmalı motorlarda aküden alınan elektriğin motora aktarılabilmesi için belirli bir oranda hız ve döndürme kuvveti gerekir. Bu devir ve tork marş motoru tarafından üretilir ve motorun ilk hareketinin gerçekleşmesi sağlanır. Aktarım için gerekli olan akım aküden gelir ve marş şalteri ile anahtarlanır. Dolayısıyla bu sistemin çalışabilmesi için hem elektronik altyapı hem de teknik parçaların uyumluluğu önemlidir.

Marş Motoru Nerede?

Marş motorunun bölgesi aracın markasına ve modeline göre değişkenlik gösterse de genel olarak kaput bölgesinde bulunur. Akü ile bağlantılı olarak çalışan marş motoruna akünün yan tarafında rastlamak mümkündür. Dolayısıyla marş motoru tamiri yapılırken yakın bölgede bulunan aracın aküsü ve elektronik altyapısı da kontrol edilmelidir.

Marş Motoru Yavaş Dönüyorsa Sebebi Nedir?

Marş motorunun yavaş dönmesi çoğunlukla aracın aküsünden kaynaklanır. Akünün yeteri kadar şarj edilmemesi aküden gelecek olan elektrik enerjisinin gücünü azaltır. Bu durumdan kaynaklı olarak bağlantı zayıflar ve marş motoru seri bir şekilde dönemez. Şarj dışında aküde meydana gelen oksitlenme, kısa devre ve temassızlık gibi problemler de marş motorunun yavaş dönmesine neden olur.

Marş Motoru Kömürü Biterse Ne Olur?

Marş motorunun işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için gereken en önemli kavram akü olsa da az miktarda kömürün bulunması ya da kömürün tamamen bitmesi de çeşitli problemlere yol açar. Marş motoru kömürünün bitmesi durumunda marş motoru seri bir şekilde dönemez ve dinamoda ani hız değişikleri görülür.

Marş Motoru Nasıl Sökülür?

Marş motoru genel olarak hafif malzemelerden üretilen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle değişim işleminde yerinden sökerken dikkatli ve titiz davranılması gerekir. Marş motorunu sökmek için öncelikle araç durdurulmalıdır. Daha sonra akü, motor ve şase ile bağlantıları kesilir ve marş motoru bulunduğu bölgeden çıkarılır. Gereken tamir işlemi yapılınca yerine takılır ve şase bağlantısı sabitlenir.

En Son Eklenenler

Xenon Far Nedir?

23 Mayıs 2022

Rektefe Nedir?

4 Şubat 2022

Xenon Far Nedir?

23 Mayıs 2022

82

Xenon far, ışık üretmek için filamentler yerine Xenon gazı kullanan bir far türüdür. Xenon farlar, HID (Yüksek Yoğunluklu Deşarj) farlar olarak da bilinir. Xenon farlar, geleneksel halojen farlardan daha fazla enerji tasarrufludur ve daha parlak, daha beyaz bir ışık üretir. Bunlara beyaz Xenon far da denir. Xenon farların yoldaki görünürlüğü ve güvenliği arttırdığı gösterilmiştir. Dezavantaj olarak ise bir sorun, kırılırlarsa değiştirmenin çok maliyetli olabilmesidir. Bir diğeri, karşıdan gelen trafik için parlamaya neden olabilmeleridir. Bu nedenlerle bazı ülkeler Xenon far kullanımını yasaklamıştır.

Marş Motoru Ürünleri

SPOT A A0061519901 MARŞ MOTORU Yedek Parça

SPOT A A0061519901 MARŞ MOTORU Yedek Parça

SPOT A

10.394,40

7.995,00

OEK 55570445 MARŞ MOTORU ASTRA J-CORSA D-CORSA E-MERIVA-AVEO 1.3 CDTI 0001138030 Yedek Parça

OEK 55570445 MARŞ MOTORU ASTRA J-CORSA D-CORSA E-MERIVA-AVEO 1.3 CDTI 0001138030 Yedek Parça

OEK

1.555,20

1.205,00

OEK 12680618 MARŞ MOTORU ASTRA K 1.4 1.6 Yedek Parça

OEK 12680618 MARŞ MOTORU ASTRA K 1.4 1.6 Yedek Parça

OEK

1.945,20

1.504,00

OEK 55572439 MARŞ MOTORU ASTRA J-MOKKA 1.6 A16XER-B16XER-D16XER Yedek Parça

OEK 55572439 MARŞ MOTORU ASTRA J-MOKKA 1.6 A16XER-B16XER-D16XER Yedek Parça

OEK

2.047,20

1.583,00

OEK 25200067 MARŞ MOTORU ASTRA G-ASTRA H-ASTRA J-CORSA D-ADAM-INSIGNIA-AVEO 1.2-1.4-1.6 Yedek Parça

OEK 25200067 MARŞ MOTORU ASTRA G-ASTRA H-ASTRA J-CORSA D-ADAM-INSIGNIA-AVEO 1.2-1.4-1.6 Yedek Parça

OEK

1.795,20

1.389,00