GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Ön Balata ve Fren Balatası

  Ön Balata ve Fren Balatası

  Yayın Tarih: 2020-03-26 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Balatalar aracınızda güvenlik sistemlerinin en başında yer alan ve fren mekanizmasının çalışmasında görev alan parçalardır. Fren sisteminin doğrudan çalışmasında etkilidir. Aracınızın yavaşlaması veya durması bu parçalara bağlıdır.

  Peki, Aracınızdaki İşlevi Nasıl Sağlar?

  Araçlarımızda bulanan kampanaya yani sıkıştırma yöntemiyle araç lastiğinin dönüş hızını azaltan fren sistemine ön balata sürtünerek fren mekanizmasının çalışmasını sağlar. Bu sayede kampana dönmez ve araç yavaşlar veya durur.

  Fren sisteminin önemli parçalarından olan fren balatası yavaşlama ve durma hareketlerinde sık kullanılmaktadır. Bu da balatanın deforme olmasına ve yıpranmasına sebep olur. Balataların sıklıkla kontrol edilmesi sürüş güvenliği bakımından önem arz etmektedir.

  Balatanın Çabuk Yıpranması

  Eğer aracınızın fren balatası çok çabuk eskiyor ise araç sürüşünüzü kontrol etmeniz gerekir. Çünkü el freninizi indirmeyi unutarak araba kullanıyorsanız ya da aşırı hız ve ani fren yapıyorsanız fren balatanızın işlevi azalır.

  Balata Çeşitleri

  İki tip olarak bulunan balata çeşitlerinden birisi yumuşak balatadır. Yumuşak balata fren sistemin de daha etkindir. Bu sebepten dolayıda çok çabuk eskir. Diğer balata çeşidi de sert balatadır. Sert balatalar uzun ömürlüdür ama yumuşak balatalar kadar etkili değildir.

  Otomobilinizin olmazsa olmazı olan bu güvenlik parçalarının teknik arızalarına hemen müdahale ettirmeniz gerekir. Bu sürüş güvenliğiniz açısından son derece önemlidir. Fren balatası aracınıza yeni takıldıysa balatanın aracınıza alışma süresi olduğunu unutmayın. Tam uyumlu olana kadar aracınızı dikkatli kullanın.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.