GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Oto Cam Sileceğinin Önemi

  Oto Cam Sileceğinin Önemi

  Yayın Tarih: 2020-11-23 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Araç sileceği diyerek geçiştirmeyin, neden mi?

  Aracının camı sürüşü etkileyen en önemli etmenlerin başında gelmektedir bu nedenle camınızın özellikle geceleri ışığı düzgün yansıtması veya gün içerisinde araç kullanımı esnasında dikkat dağıtıcı ışık kırılması ve dikkat dağıtıcı olmaması öncelikle sizlerin, sonrasında ise sürüş güvenliğini artırmaktadır. Araç üretimi aşamasından veya hasar etkisiyle değiştirilmesi sonrasında kullanımı esnasında araç camına gelen parçacıkların etkisiyle kirlense veya zarar görmüş olsa da özellikle kış koşullarında kullanılan cam sileceğinin de önemi çok büyüktür.

  Aracınızın ön cam sağlığını korumak ve sürüş güvenliği sağlamak adına 1.5 yıl aralıklarla sileceklerin değiştirilmesi gerekmektedir.

  Günümüzde üretilen araçlar sürücünün konforunu ve güvenliğini sağlayan birçok mekanizmalara ihtiyaç vardır cam silecekleri de bunlardan biridir yolcuların güvenliğini sağlamasına rağmen sürekli arızaya sebep olan bir parçadır. 1900'lerin başlarında kullanılan ilk cam silecekleri otomobilin içinde bulunan manuel bir kol ile çalışıyordu. Bugün kullandığımız elektrikli cam silecekleri ilk kez 1960'ların başlarında tanıtıldı bir arabanın ön camından yağmur kar buz su veya kalıntıları temizlemek için kullanılan bir parçadır.

  Temizlemek için cam suyunda ihtiyaç vardır. Arabalar kamyonlar, otobüsler de dahil olmak üzere silecekle donatılmıştır. Çoğu otomobilin ön camında birbiriyle aynı anda hareket eden iki silecek bulunur. Fiat, Citroen, Subaru ve Mercedes gibi bazı modellerde camı daha geniş bir açıda kapsayan tek bir silecek kullanılmıştır Arka cam sileceği genellikle SUV, hatchback ve minivan gibi bazı araç modellerinde bulunur Ayrıca bazı araçların farlarındada Saab, Chevrolet, Volvo silecek bulunmaktadır. Silecekleri hareket ettirmek için belir bir güce ihtiyacı vardır. Bu gücü elde etmek için ufak bir elektrik motoru kullanılır Sileceklere takılan kauçuk malzeme cam üzerindeki yağmur suyunun temizlenmesini sağlar.

  Motordan gelen güç sileceğin üzerindeki tek bir noktaya etki eder. Bu noktadan itibaren iletilen kuvvet kollara ve silecek bıçağına eşit olarak dağılır ve sileceğin cama temas eden her yüzeyine uygulanan basınç aynı oranda olur Kuvvet basınç dengesi camlarda biriken kar ve buzlanma nedeniyle bozulabilir Sileceklerin çoğunluğunda hız kontrolü bulunmaktadır Yağmurun şiddetine göre sileceklerin hız kademesi ayarlanabilir Sileceklerin yağmurun şiddetine göre doğru bir şekilde çalıştırılması hem sileceklerin ömrü hem de sürüş güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Sürücü yolu ve çevreyi daha net bir şekilde görebilmesi için ve herhangi bir kazaya sebebiyet olmaması için camın temiz olmasına ihtiyac vardır camların temiz olması da aracın sileceklerine bağlıdır.

  Ön Cam Sileceğinin Parçaları:

  • Silecek Lastikleri Ön camı temizleyen yağmur kar birikintilerini temizleyen parçadır.
  • Silecek Kolu Silecek lastiklerini silecek dişlisine bağlar ve hareketini kazandırır.
  • Silecek Dişlisi Elektrik motorundan aldığı yüksek deviri 50 kat düşürerek torka çevirir. Bu sayede silecek kolunun hareketini kontrol eder.
  • Silecek Motoru Silecek dişlisine ve su pompasına güç üretir.
  • Cam Suyu Silecek Pompası ve Haznesi Kuru havalarda camı temizlemek için cam suyu haznesine su doldurulur Pompa ise suyun cama püskürtülmesini sağlar.
  • Kumanda Kolları Sürücünün silecekleri çalıştırmasına, kademesini ayarlamasına ve camı temizlemek için su püskürtmesine yardımcı olur Direksiyon simidinin sağına yerleştirilir

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.