Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

Motorların çalışması sırasında ısıl genleşmeye imkân verecek şekilde pistonla silindir duvarı arasında kalan bir piston boşluğu vardır. Bu boşluk sebebiyle, yüksek basınçlı olan hava yakıt karışımlarının ve yüksek basınçlı olan yanmış gazların, yanma bölümünden silindir bloğunun alt kısmına kaçışı engellemek amacıyla pistonla silindirler arasına kompresyon segmanı yer alır.

Bu segman ayrıca silindir duvarın üzerinde meydana gelmiş yağı kontrol eder (uygun yağ filmini sağlayacak şekilde) yağ sızdırmaz özelliği ve silindir cidarında bulunan fazla yağı kartere sıyrılmasını sağlayan yağ kontrol segmanları da bulunmaktadır. Bu segmanların bir diğer önemli görevi de piston üzerinde yer alan ısıyı silindire aktarıp pistonun soğumasını sağlarlar.

Bu nedenle piston segmanların silindir duvarına yakın konumlandırılması gerekmektedir. Bu özelliklerinden dolayı segmanlar dışarı doğru genişler tarzda tasarlanmışlardır.

Segmanlar Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Piston sekman, içten yanmalı olan, 4 zamanlı veya 2 zamanlı motorlarda yer alan silindir blokları içinde hareket eden piston veya pistonların üzerine açılan ve segman kanallarında çalışan gri dökme demirden veya çelik alaşımlarından yapılabilen halka şeklindeki parçalara denir.

Piston ısısının silindir duvarına aktarılmasını sağlayarak, pistonun soğumasını sağlarlar. Silindir cidarlarının ve piston kenarlarının yağlanmasını sağlayan yağın, yanma odasına girmesine engel olurlar. Piston sekman ayrıca sıkıştırma esnasında piston ve silindir arasından krank bölmesine, hava-yakıt karışımının ve yanmış gazın kaçmasını engellerler.

Hangi Malzemeler Kullanılır?

Kompresyon segmanları, özel döküm demir malzeme kullanılarak üretilir. Üst tarafta yer alan kompresyon segmanı ise genellikle kromla kaplanır. Yağ segmanları da özel yay çelik kullanılarak üretilirler.

Segman çeşitleri

1.Yağ segmanı Kompresyon segmanı
2.Segman ağız çeşitleri;
  • ● Kare segman
  • ● Konik yüzlü segman
  • ● Trapezodial segman
  • ● İçten pahlı segman
  • ● Basamaklı segman
  • ● ‘’L’’ şekilli segman

Segman Montajı

Piston, silindir içindeki yerine yerleştirilirken, kompresyon segmanlarının ağız aralıklarının küçük ve büyük dayanma yüzeylerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

Popüler Yazılar

Tesla Otomobil Markası Hakkında Bilgi
Tesla Otomobil Markası Hakkında Bilgi
Etkili Girişimcilik Yöntemleri
Etkili Girişimcilik Yöntemleri
Fiat 124 Efsanesi Spider Modeli İle Geri Döndü
Fiat 124 Efsanesi Spider Modeli İle Geri Döndü
İkinci El Araçlarda Kusursuz Yedek Parça Temini
İkinci El Araçlarda Kusursuz Yedek Parça Temini
Yapay Zeka ve Endüstrinin Başka Yüzü
Yapay Zeka ve Endüstrinin Başka Yüzü