GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

  Yayın Tarih: 2021-02-10 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Motorların çalışması sırasında ısıl genleşmeye imkân verecek şekilde pistonla silindir duvarı arasında kalan bir piston boşluğu vardır. Bu boşluk sebebiyle, yüksek basınçlı olan hava yakıt karışımlarının ve yüksek basınçlı olan yanmış gazların, yanma bölümünden silindir bloğunun alt kısmına kaçışı engellemek amacıyla pistonla silindirler arasına kompresyon segmanı yer alır.

  Bu segman ayrıca silindir duvarın üzerinde meydana gelmiş yağı kontrol eder (uygun yağ filmini sağlayacak şekilde) yağ sızdırmaz özelliği ve silindir cidarında bulunan fazla yağı kartere sıyrılmasını sağlayan yağ kontrol segmanları da bulunmaktadır. Bu segmanların bir diğer önemli görevi de piston üzerinde yer alan ısıyı silindire aktarıp pistonun soğumasını sağlarlar.

  Bu nedenle piston segmanların silindir duvarına yakın konumlandırılması gerekmektedir. Bu özelliklerinden dolayı segmanlar dışarı doğru genişler tarzda tasarlanmışlardır.

  Segmanlar Nedir ve Görevleri Nelerdir?

  Piston sekman, içten yanmalı olan, 4 zamanlı veya 2 zamanlı motorlarda yer alan silindir blokları içinde hareket eden piston veya pistonların üzerine açılan ve segman kanallarında çalışan gri dökme demirden veya çelik alaşımlarından yapılabilen halka şeklindeki parçalara denir.

  Piston ısısının silindir duvarına aktarılmasını sağlayarak, pistonun soğumasını sağlarlar. Silindir cidarlarının ve piston kenarlarının yağlanmasını sağlayan yağın, yanma odasına girmesine engel olurlar. Piston sekman ayrıca sıkıştırma esnasında piston ve silindir arasından krank bölmesine, hava-yakıt karışımının ve yanmış gazın kaçmasını engellerler.

  Hangi Malzemeler Kullanılır?

  Kompresyon segmanları, özel döküm demir malzeme kullanılarak üretilir. Üst tarafta yer alan kompresyon segmanı ise genellikle kromla kaplanır. Yağ segmanları da özel yay çelik kullanılarak üretilirler.

  Segman çeşitleri

  1.Yağ segmanı Kompresyon segmanı
  2.Segman ağız çeşitleri;
  • ● Kare segman
  • ● Konik yüzlü segman
  • ● Trapezodial segman
  • ● İçten pahlı segman
  • ● Basamaklı segman
  • ● ‘’L’’ şekilli segman

  Segman Montajı

  Piston, silindir içindeki yerine yerleştirilirken, kompresyon segmanlarının ağız aralıklarının küçük ve büyük dayanma yüzeylerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.