Çevre Kirliliğini Azaltmak İçin Ne Tür Araçlar Üretilmelidir?

 

Öncelikle kısaca motorlu araçların çalışma prensipleri incelendiğinde petrolden elde edilen sıvı motorlu taşıt yakıtlarını kullandığı görülür. Bu yakıtlar araçta bulunan motorun çalışma prensibi için gereklidir. Ancak bu sistemde yanan yakıttan dolayı aracın gaz çıkış ünitesi olan egzozdan karbon gazı ve diğer gazlar havaya salınır.

 

Araçlardan salınan gazlar çevreyi nasıl etkiler?

 

Araçlardan salınan gazlardan en tehlikelisi karbon gazıdır. Salınan bu gaz küresel ısınmaya sebep olan ve arttıran faktörlerin başında yer alır. Atmosfere salınan bu gaz sera gazı etkisi yaratarak yer kürenin ısınmasına yol açar. Bu durumda başta hava kirliliği olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirir.

 

Çevre duyarlılığı konusunda araçlar kaça ayrılır?

 

En çok kirlilik oluşturan araçlar yakıt kullanan araçlardır. Bu yakıtların motor içerisinde yanması sonucu açığa çıkan gaz tehlikelidir. Yarı yanmalı yarı elektrikli olan hibrit arabaların çevreye olan zararları biraz daha azdır. Ancak çevreye en az zarar veren araçlar tamamen elektrikli olan araçlardır. Bu tip araçlarda sıfır karbon emisyonu vardır fakat elektriğin üretilme aşamaları incelendiğinde eğer üretilen elektrik temiz ve sürdürülebilir yollarla üretilirse işte o zaman tamamen zararsız bir araç haline gelirler. Tesla Motors Dünyanın en ünlü elektrikli araç ve elektrikli araç parçaları tasarlayan bir şirkettir. Şirket Amerika da kurulmuştur. Elektrikli spor arabaları herkesi kendine hayran bırakacak kadar iyi tasarlanmıştır. Kurulduğu günden bu yana 70.000 araç üretmiştir.

 

Elektrikli araçlar nerelerde şarj edilir?

 

Nasıl ki günümüzde araçlara yakıt sağlayan akaryakıt istasyonları varsa gelecekte bu istasyonlar şarj istasyonlarına dönüşecek. Elektrikli araçlar buralarda şarj edilebilecek. Evlerin garajlarına da koyulabilecek olan şarj üniteleri ile de şarj etmek mümkün olacak. Otomobil üreticileri de tüm faktörleri göz önünde tutarak artık üretimlerine dikkat ediyorlar. Birçok marka elektrikli otomobilleri üretmeye başladı. Tesla 2015 yılında evlerde kullanılmak üzere mobil sarj ünitesi üretmiştir. Tesla Motors Türkiye pazarına 2015 yılı itibariyle giriş yapmış ve Türk tüketicisi ile buluşmuştur. Önümüzdeki günlerde istasyonlar açması beklenmektedir.

 

Opel Corsa Easytronic Şanzıman Sorunu

Tek kavramalı olan vites kutusuna Easytronic denir. Bu şanzıman özünde manuel olarak çalışmaktadır. Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarak da adlandırılmaktadır. Bu sistemde manuel şanzımanda olan parçaların neredeyse tümü bulunmaktadır. (Örnek olarak debriyaj.) Sistemde beyin tarafından yönetilen sadece debriyaj vardır. Yani vites geçişleri bir beyin tarafından kontrol edilmektedir ve manuel şanzımanda olan baskı balata Easytronic şanzımanda da vardır. Bu nedenle Easytronic şanzımanda en önemli nokta beyin kısmını oluşturan ekipmanın yazılımıdır.

 

Bu yazılım ne kadar iyi bir şekilde yazılırsa tek kavramalı şanzımanlarda açık da o kadar iyi kapatılmaktadır. Hassas ve hissedilmez bir şekilde vitesi değiştirmek için bu elektronik argümanların görevleri oldukça önemlidir. Bunu başarmak için de Easytronic geliştirilmiş ve kısmen bunu başarabilmektedir. Easytronic şanzımanda da tüm tek kavramalı şanzımanlarda olduğu gibi vites geçişlerinde az da olsa bir sarsılma yaşanmaktadır. Bu sarsılmasının artması baskı balatanın fazlasıyla aşınmış olmasına işaret eder.

 

Böyle durumlarla karşılaşıldığında aracı servise götürerek ufak bir kalibrasyon işlemine tabi tutmak gerekmektedir. Bu sarsılma sorununu azaltacaktır. Konuyu özetlemek olursak Easytronic vites geçişlerinde çok da seri olmamakla birlikte küçük vites değişikliklerinde hafiften bir sarsma yaratmaktadır.

 

Easytronic Şanzımanın Avantajları Nelerdir?

hh

 

-Çift kavramalı şanzımanlarla karşılaştırıldıklarında onarım maliyetleri oldukça düşük olmaktadır.

-Yakıt tüketimine bakacak olursak tam otomatik şanzımanlar kadar yüksek değildir.

-Onarım ve bakım masrafları manuel bir şanzımanla hemen hemen aynıdır.

-Kullanılışında hem otomatik hem de manuel kullanıma izin vermektedir.

 

Easytronic Şanzımanın Dezavantajları Nelerdir?

-Vites geçişlerinde sarsma yapmaktadır.

-Konfor bakımından tam otomatik şanzımanlar kadar iyi değildirler.

-Kullanım açısından spor kullanıma uygun değildirler.

-Bazı çeşitlerinde yokuş yukarı kaldırışlarda geri kaydırma yapabilmektedirler.

Opel corsa sanzımanlarına aloparca.com web sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Ve Araç Kaskosun da Ek İndirim Kazanmak İstemez Misiniz?

Kendiniz veya ailenizden birisi için üzerinizde bulundurduğunuz hususi bir aracınız veya şirketiniz için satın aldığınız araçlarınız mı var? Tüm araç sahiplerinin bildiği gibi ülkemizde her yıl düzenli olarak Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak mecburi ve zorunlu bir yasal zorunluluk. Bu anlamda Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan araç sürücüleri için de oldukça büyük yaptırım ve cezai işlemlerde söz konusu olunca, Zorunlu Trafik Sigortası tüm araçlar için bir zorunluluk.

 

Yasal bir yükümlülük ve zorunluluğun yanı sıra, Zorunlu Trafik Sigortası aynı zamanda araç sürücülerinin hem yasal haklarını, hem de kazalar sonucu oluşan hasarların ödenmesi konusunda araç sahiplerini koruyor. Herhangi bir kaza durumunda oluşan tüm hasar sigorta şirketi tarafından ödeniyor, aynı zamanda; araç sahibi ve sigorta sahibi hakkında açılacak tüm davalar ve hukuksal işlemlerde, tanzim edilen sigorta poliçesi gereğince sigorta şirketleri, sigortalıyı müvekkili olarak kabul ediyor ve tüm konularda sorumlulukları üstleniyor.

 

Trafiğe çıkan her araç sahibinin, ihtiyaç duyduğu bir sigorta türü daha kasko poliçeleri olmaktadır. Kasko poliçeleri ile Zorunlu Trafik Sigortası poliçeleri arasında ki temel fark, araba veya araç sahiplerinin her hangi bir kaza durumunda; sigorta şirketinin ödeme yapacağı kişi olmaktadır. Zorunlu Trafik Sigortasında, sigorta şirketleri; sigortalının hatalı olması durumunda, karşı tarafa ödenen hasarın belli bir miktarına kadar olanını ödemektedir. Kasko poliçelerinde ise bu ödenek sigortalı aracın üzerinde oluşan hasarları ödemektedir.

 

Buna ilave olarak kasko poliçelerinde ek teminatlar eklenerek, Zorunlu Trafik Sigortasına ilave teminat bedeli, araç için aksesuar gibi pek çok farklı teminat eklenerek tanzim edilebilir. Zorunlu Trafik sigortalarında olduğu gibi kasko poliçeleri de yıllık olarak tanzim edilmektedir ve bittiği gün yenilenmelidir Fakat kasko poliçeleri Zorunlu Trafik Sigortası poliçelerinin aksine zorunlu değildir ve yaptırılmaması durumunda her hangi cezai bir işleme veya yaptırıma uğraması söz konusu değildir.

 

Peki, hem aracınızı hem kendinizi, hukuksal, siyasal hem maddi hem de manevi olarak güvence altına almak, aynı zamanda büyük bir indirim avantajından yararlanmak istemez misiniz? Geçmişin vermiş olduğu tecrübe ve iş ortakları ile yıllardır hem ülkemizde hem de yut dışında hizmet sunan Alo Parça firması olarak, müşterilerimizin ve sayfa kullanıcılarımızın yararlanabileceği, bir anlaşmaya imza attık! Tüm Türkiye’den hangi plaka ve model olursa olsun, hem en uygun fiyatları hem de indirimleri sizlere sunduk!

 

Üye ol ekranı üzerinden yapılan üyelik kaydı esnasında araç bilgilerini giren herkes; aracının yenileme döneminde yapmış olduğumuz anlaşmalar dahilinde Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko poliçelerinde, oldukça cazip indirimlerden yararlanabiliyor. Sizler de sadece araç bilgilerinizi girerek, tamamen ücretsiz bir şekilde bu indirimlerden Alo Parça farkı ile yararlanabilirsiniz.

 

Oto Paspaslar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her araba sahibi insan mutlaka bir oto paspas almıştır. Aslında hemen hemen her arabada zaten paspas bulunuyor. Oto paspas alan insanlar genellikle temizlik ya da arabanın daha iyi görünmesi için oto paspası tercih ederler. Ama bazı insanlar yanlış seçimden dolayı işe yarar ve temiz duran bir paspas tercihi yapmakta zorlanırlar ve kendileri için ideal olanı bulamazlar. Şimdi gelin birlikte otopaspas çeşitlerine bakalım. Oto paspas çeşidi olarak kauçuk paspas ve halı paspas olarak iki çeşit paspas karşımıza çıkıyor.

 

En iyi paspas türünün hangisi olduğunu soracak olursanız her iki paspas da hemen hemen aynıdır. Aslında seçenek olarak bu size kalmıştır. Hangisinin aracınıza daha çok yakışacağını düşünüyorsanız onu tercih etmenizde fayda var. Ayrıca istediğiniz renkte ve desende paspas bulmanız da mümkün. Bunun dışında pek çok firma yine size özel paspas yapabilir. Bunu açıklayacak olursak firmaya istediğiniz bir paspas siparişini veriyorsunuz ve firma sizin aracınıza göre istediğiniz paspası üreterek size teslim ediyor. Hatta istediğiniz bir fotoğrafı ve deseni de firmaya vererek, özel bir paspas sahibi olmanız da mümkün. Sonuç olarak araba dizaynı konusunda döşemelerin çok önemi vardır. Bu nedenler oto paspas seçimi gerçekten çok önemlidir.

paspas

 

Kauçuk paspas ve halı paspas arasındaki farka gelecek olursak, zaten isminden de belli olduğu gibi kauçuk paspas kauçuktan üretilen bir ürün iken halı paspas örme yöntemi kullanılarak üretilen oto paspas çeşididir. Aralarındaki fark ise biri daha yoğun diğeri ise daha seyrektir. Hangisinin tercih edilmesi konusunda da yazın kauçuk paspasın, kışın ise halı paspasın tercih edilmesinde fayda var. Bunun sebebi kauçuk paspasın çabuk kirleniyor olması. Kışın çamur ve tozun çok fazla olacağından dolayı halı oto paspasın tercih edilmesinde fayda var. Halı paspas, kauçuk paspasın aksine kir ve tozu daha çok gizleyerek aracınızın temiz ve düzenli görünmesini sağlayacaktır. Elbette yine tercih size kalıyor ve nasıl daha iyi bir araç görünümün olacağına siz kara verebilirsiniz.

 

Otomobilinizi yıkarken ve temizlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da oto paspasın yıkanıp yıkanmaması. İnsanlar araçlarını temiz olması için yıkarlar. Bu sebepten dolayı da temiz bir araç içi için mutlaka oto paspasın temiz olması gerekli. Bu nedenle her oto yıkamadan sonra mutlaka oto paspasın da yıkanarak temizlenmesi gerekir. Sadece temizlerken değil, kuruturken de oto paspasa çok dikkat edilmesi gerekir. Burada ki önemli husus yıkanan oto paspasın ne kadar iyi kuruduğudur.

 

Yıkanan bir oto paspas mutlaka tam olarak kurutulmadan araç içine yerleştiril memelidir. Eğer yıkanan bir oto paspas tam olarak kurumadan araç içine yerleştirilirse kısa bir süre sonra araç içerisinde bakteriler çoğalarak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca ıslak ve nemli olan paspas kısa bir sürede çok kötü kokular oluşturur ve sağlığınıza olumsuz yönde zarar verir. Bu nedenle yıkanan bir oto paspas mutlaka ama mutlaka tam olarak kuruduktan sonra araç içerisine yerleştirilmelidir. Aksi taktirde çok kötü ve iğrenç kokular ortaya çıkarak sizi rahatsız eder.

 

Ayrıca şunu da belirtmemiz gerekir ki üniversal paspas almanızda fayda var. Bunun nedenini açıklayacak olursak her paspas mutlaka aracınıza tam olarak uyum sağlamaz. Buradaki uyumsuzluk renk ve desen değil boyutudur. Adından da anlaşılacağı gibi üniversal oto paspas çok amaçlı ve her şekle ayarlanabilen bir paspas çeşididir. Aslında pek çok araç sahibi üniversal paspası tercih ederek kullanmaktadır.

 

Ülkenin en çok tercih edilen Markası Volkswagen

Oto dünyasının en tanıdık isimlerinden olan Volkswagen, özel tasarımları ve teknik özellikleri ile birçok kullanıcının ilk tercihini oluşturuyor. Volkswagen arabalar neden tercih edilir, avantajlarını nelerdir gibi hususlara yakından baktığımızda bu konuyu aydınlatabiliriz.

 

BAŞARININ ANAHTARI

 

Volkswagen tercihi yaparken kullanıcıları çeken ilk özellik zengin yetkili servis ağıdır. Bu nedenler kullanıcılar bakım onarım işleri gibi durumlarda sorunlarına çözüm bulabilecekleri bir adres olduğunu bildikleri için Volkswagen markası tercih edilmektedir. Bir diğer yandan Volkswagen firmasının kullanıcı odaklı prensipleri de Volkswagen araba tercihlerini etkiliyor. Kullanıcıların araçları ilgili tüm sorunları ve istekleri karşılanırken bu noktada özle çözümler ve iyileştirmeler sunarak kullanıcıların Volkswagen tercihi yapmaları sağlanıyor.

 

Başarının anahtarlarını bulunduran ve ilk iki maddeye üçüncü madde olarak da uzman ve yeterli personel ile teknolojik alt yapı tercihi ekleyen Volkswagen güler yüzlü ve kullanıcı hassasiyeti merkezli çalışma prensibine sahip çalışanları ile kullanıcılara hassas hizmet sunuyor. Ayrıca personel sayısı ile de yeterli sayıya ulaşan Volkswagen, uzman ekibi yanında teknolojik alt yapısı ve yedek parça seçenekleri ile de kullanıcılara zengin hizmet desteği sağlıyor. Bu nedenle kullanıcıların tercihi olan Volkswagen tercih edilme başarısını bu üç maddeye borçlu.

vw

 EKONOMİK VE GÜVENİLİR YEDEK PARÇA

 

Alman teknolojisi imzası taşıyan Volkswagen yedek parça alternatifler ve ulaşılabilirliği ile kullanıcılarına pratik seçenek sunuyor. Ülkenin dört tarafına yayılan yetkili bayileri ile kullanıcılarına kaliteli hizmet veren Volkswagen zengin yedek parça hizmeti ve kaliteli seçenekleri ile yedek parça alanında avantajlı marka olarak öne çıkıyor. Araç piyasasında oldukça önemli olan yedek parça durumu araçların tercih edilirliğini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Zengin yedek parça seçeneğini kaliteli ve ucuz şekilde sağlayan Volkswagen bu yönü ile kullanıcıların en sık tercih ettiği markaların başında geliyor.

 

ÜLKENİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN MARKASI

 

2016 yılı ilk yarısı sonuçlarına göre 26.803 Volkswagen satışı ile Türkiye’nin en çok satılan markası olan Volkswagen arabalar kullanıcıların ilk tercihi olma özelliği gösteriyor. Özellikleri ve avantajları ile yoğun talep alan Volkswagen modelleri arasında özel modeller diğer modellere göre daha sık tercih edilerek dikkat çekiyor.

 

 EN ÇOK TERCİH EDİLEN VOLKSWAGEN’LER

 

Binek araç ve ticari araç seçenekleri ile birçok seçenek ile kullanıcılara zengin seçenekler sunan Volkswagen modeller, Golf, Jetta ve Passat gibi binek modelleri ile kullanıcıların sıkça tercih ettiği modeller oluşturuyor. Diğer yandan ticari araç alanında da boy gösteren Volkswagen, Caddy ve Transporter modeli ile kullanıcıların en sık tercih edilen modellerini yeni tasarımlarla vitrine çıkartıyor.

 

VOLKSWAGEN PİYASAYA HÂKİMİYET KURDU

 

Araç piyasasında söz sahibi konumu ile diğer markaların bir adım önünde olan Volkswagen araç satış ve yetkili servis ağı ile Türkiye’de oto piyasasında söz sahibi konumunu perçinliyor. Kendi içinde sınıflandırma yapıldığında Volkswagen araçların %63 kısmını dizel araçlar oluşturur. Otomatik şanzımanlı araçların payı ilse %46’lık orana sahiptir. Yılsonu rakamları netleşmeden piyasadaki konumunu sağlamlaştıran VW, 80 bin satış ile rekabette söz sahibi konumda bulunuyor. 80 bin aracın 63 bin tanesi otomobil olarak dikkat çekerken satış sayısı ve hizmet ağı ile rekabette ne kadar iddialı olduğunu da her geçen gün daha net şekilde gösteriyor.

Araç Palet Çeşitleri Ve Araçlara Palet Nasıl Takılır ?

Kış gelmesiyle birlikte ulaşım da hava şartlarına göre daha zor olmaktadır. Özellikle karlı havalarda arabaların yolda kayması ya da yolda kalması çok sık rastlanan bir durumdur. Bunun önüne geçmek için kar lastiği ya da zincir takılması konusunda sürücüler uyarılmaktadır. Buna rağmen birçok kişi kar lastiği ve zincir takmamakta ya da bunlarla uğraşmamak için araçlarını karlı havalarda kullanmamaktadır.

 

Lastiklerin değiştirilmesine gerek kalmadan ya da zincir takmak ile uğraşmadan araçları emniyetli hale getirmenin kolay yolu ise kar paleti diğer adıyla araç paleti kullanılmasıdır. Bunun nasıl olacağını merak edenler “araçlara palet nasıl takılır ?” diye soranları bilgilendirelim.

 

 1. Araç Paleti Ne Amaç İle Kullanılır?

 

Kar paleti veya araç paleti, kar yağdığı zaman araçların tekerleklerin kaymasını önlemek için kullanılan bir parçadır. Kar paletleri, takıldığı aracın en zor hava şartlarında bile yolda zorlanmadan devam etmesini sağlamaktadır. Yolda kalmamak ya da hayati bir tehlike yaşamamak için araç paleti kullanılmalıdır. Aracın kolaylıkla yol almasını sağlamaktadır ve araç bir kar motoru edasıyla ilerlemektedir.

 

 1. Mefa Tech Kar Paleti Nereden Temin Edilir?

2006 yılından bu yana otomobil yedek parçası üretimi ve temini yapan Mefa Tech, kışın kolay yolculuk yapabilmeleri için müşterilerine, araç paleti hizmeti vermektedir. Güvenilir ve kolay takılır özelliği ile Mefa Tech, araçların büyüklüğüne özgü paletleri müşterilerine ulaştırmaktadır.

 

Mefa Tech araç paleti ya da kar paleti edinmek  için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden otomobil yedek parça satan herhangi bir siteye başvurmanız yeterlidir. Mefa Tech, çeşitli internet siteleri aracılığı ile müşterilerine ürünlerini ulaştırmaktadır.

 

 1. Mefa Tech Kar Paleti Nasıl Takılır?

 

Kar paleti ya da diğer deyişle araç paleti kurulumu çok kısa ve kolay şekilde gerçekleşmektedir. Öncelikle araçlara palet nasıl takılır ?” diye merak edenlerin yapması gereken şey Mefa Tech firmasının ürünlerini satan sitelerin birinden bir adet araç palet takımı siparişi vermektir. Araç palet takımının içinde bulunan 6 tane araç paleti, 2 tane palet montaj eldiveni, bir tane buz kırıcı aparat, taşıma çantasıdır. Kolay gergi sistemi sayesinde kadın ya da erkek fark etmeden herkesin kolayca kurulum yapabileceği şekilde ayarlanmıştır.

Garantili ürünleri, 9 ay taksit özelliği, sipariş verdikten sonra 24 saat içinde ürün kargoya verilerek en kısa sürede müşteriye ulaştırılmaya çalışılır. Kapıda ödeme imkânı sunması internet alışverişinde kredi kartı kullanmaya çekinen kişiler için de daha avantajlı olmaktadır.

 1.  Mefa Tech Kar Paleti Almanın Avantajı Nedir?

 

* Mefa tech, 2006 yılından beri araç paletleri üreten ve satışını uluslararası alanda gerçekleştiren firmadır. İnternet siteleri aracılığıyla Mefa Tech araç paleti siparişi ettiğinizde hem sağlam hem de kolay kurulum yapılan bir araç paletine sahip olursunuz. Mefa Tech kurulduğu günden beri en güçlü kar paletlerini üretmektedir. Mefa Tech dünya çapında kar paleti üretimi ve satışı gerçekleştirmektedir. Ayrıca merak ettiğiniz ve aklınıza takılan şeylerle ilgili firmanın internet satışını gerçekleştiren sitelerden ürün hakkında bilgi almanız da mümkün olmaktadır.

 

* Ürünün paslanmaz olması ve dayanıklı olması ayrıca kişilerin yardıma ihtiyaç duymadan kolay kuruluma elverişli olması sayesinde kendi başlarına kurabilmekte Mefa Tech’in fazla tercih edilen ürünleri arasında bulunmaktadır.

 

* Mefa Tech firmasının güvenceli ürünlerinin bir sıkıntıda iadesini ya da değişimini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Alınan ürünlerin müşteriye bir an önce ulaşması sağlanmaktadır.

 

* Mefa Tech kar paleti ya da araç paleti, 5 veya 6 kollu janta sahip olan her türlü araçta kullanılabilir özelliğe sahiptir.

 

* Kar zincirinden, kar lastiğinden ya da kar çorabından çok daha kolay kullanılabilmektedir.

.

* Kolay takıldığı gibi tek hareketle de çok kolay sökülebilir.

 

* Karlı ve buzlu yollarda endişe etmenize gerek kalmadan güvenlikli şekilde yolculuk yapabilmenizi sağlar.

 

* Mefa Tech kar paleti ya da araç paleti, hafif ticari araçlara ve 4 x 4 çekiş gücüne sahip araçlara da uygun olarak üretilmiştir.

 

* Mefa Tech kar paleti seti aldığınızda paketten 4 değil 6 palet çıkarak 2 yedek palet de edinmeniz sağlanmaktadır.

 

* Aracınızı çamura saplanma derdinden kurtarır. Böylece patinaj çekerek birkaç saat boyunca olduğunuz yerde debelenmez ve birilerinin aracınızı itmesi için yardım istemek zorunda kalmazsınız.

 

 1. Kar Paleti Alırken Dikkat Edilecek Şeyler Nelerdir?

 

Mefa Tech araç paletlerini iki ayrı ebatta üretmektedir. Bunlar ise large ve x large’dir. Aracınızın lastik ölçülerine göre uygun araç paleti satın almalısınız.

 

Araç paletlerinin paslanmaz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kışın kar paletleri karda, buzda ıslanacağı için suya dayanıklı olmalı ve paslanmaz özellikte olmalıdır.

 

Alacağınız ürünün kesinlikle garanti kapsamında olması gerekmektedir. Herhangi bir hatalı üretim ya da ürünün söylendiği kadar dayanıklı çıkmaması gibi durumlarda iade edebilme ya da değiştirebilme imkânınız olmaktadır.

 

 1. Mefa Tech Kar Paletini Nasıl Kuracağını Anlamayanlar Ne Yapsın?

 

Mefa Tech müşterilerinin yolda kalmamaları ve güvenli bir yolculuk geçirmeleri için kolay kurulup sökülebilen kar paletleri üretmektedir. Ancak “Kurulma ve sökülme işinden anlamıyorum.” “Kar paletini nasıl takacağımı anlayamadım.” diyenler için Mefa Tech kar paletinin kolay kurulum videosuna internetten erişmek mümkündür. Böylece daha önce hiç zincir takmamış bir kişi bile kar paletlerini kolayca takabilmektedir.

 

Kar paletini kutusundan çıkarıp monte edilecek şekilde açtıktan sonra iki taraftan tutturma özelliği olan paleti araba lastiğinin arkasından önüne doğru iki ayrı jant aralığından geçirerek bağ yerlerini kapatmak suretiyle takılır. Sonra takılan paletin bağ yerleri güzelce ayarlanarak sıkıştırılır. Sıkıştırma işlemi gerçekleştiğinde uzun kalan bağ aksamları o kısımlar için özel tasarlanmış kilitlerle sıkıştırılarak aracın yolda gidişini engelleyecek biçimde sarkması önlenmiş olur.

 

 1. Kar Paleti Çeşitleri Nelerdir?

 

Kelepçe şeklinde tek tutturgaçlı kar paletleri de bulunmaktadır. Aracın lastiklerinin jant özelliğine ve jant kolu sayısına göre kar paleti şekli değişiklik göstermektedir. Lastiğe iki ayrı yerden tutturulan 3 ayrı yerden tutturulan çeşitleri ile ve her markanın farklı tasarımları ile kar paletinin şekilleri ve görünümleri farklılık göstermektedir.

 

 1. Çelik Kar Paleti: Çelik kar paleti lastiğin kaymaması amacıyla karlı ve buzlu havalarda kullanılan bir tür kar paletidir. Ancak en çok dikkat edilmesi gereken konu öncelikle sağlam olması sonra da paslanmaz olmasıdır.

 

 1. Plastik Kar Paleti: Plastik kar paleti de prensip olarak aracın karda ve buzda kaymasına engel olmaktadır. Demir ya da çelik bir ürün olmadığı için paslanma riski söz konusu değildir. Ayrıca çeliğe göre hafif yapısı nedeniyle herkesçe çok kolay şekilde taşınabilmektedir.

 

 1. Kar Paletleri Bütün Lastiklere Takılmalı mıdır?

 

Kullanılan aracın yapısına, yol durumuna ve hava durumuna göre takılacak kar paleti sayısı değişebilmektedir. Tek araç paleti ile karlı ve buzlu havalarda kaymadan ilerleyebilen araçlar olduğu gibi tek paletin yetmediği durumlar da olmaktadır. Aracınızın yapısı, yolda rahat gidip gidememesi, aracın ne kadar eski olduğu, kullanılan kar paletinin kalitesi gibi durumlar kar paletini bütün lastiklere takmanızı gerektirebilir ya da gerektirmeyebilir.

Geçmişten Bugüne ‘aloparca.com’

2013 yılında çocukluğu otomobillerle geçmiş ve aileden bu sektörün içinde büyümüş Ebru ÖZÜLKÜ ve ortağı Berk SAY tarafından kurulan Türkiye’nin alanında lider sitesi ALO PARÇA büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin bir kadın tarafından kurulan ilk yedek parça sitesi, bayan zarafetini yansıtan tasarımıyla ve kullanıcı dostu olan ara yüzü ile her gün binlerce müşteriye hitap ediyor.

Günümüzde insanlar ihtiyaçlarını gidermek için e-ticaret sitelerini tercih ediyorlar. Her yıl 15 milyonu aşkın kişi alışveriş yapmak için internet platformunu kullanıyor. Böyle bir ortamda otomobil servisleri hala çok yüksek fiyatlarla tüketicilere hizmet sunmaya devam ediyor ki bizim siteyi kurarken ki hareket noktamız da buydu. Servislerde çok yüksek maliyetlerle yaptırabileceğiniz bakımları ve tamiratları sitemizden alacağınız çok daha uygun fiyatlı orijinal parçalar ile yaptırmanız mümkün olacaktır.

2013’te yola çıktığımızda sadece 20 bin yedek parça stoku ile müşterilere hizmet verirken bugün 41 otomobil markasına ait tam 185 bin yedek parça stoku barındırarak Türkiye’nin alanında tartışmasız lider kuruluşu olmanın gururunu yaşamaktayız. Bununla birlikte her gün bir yenilik ile tüketicinin karşısına çıkma prensibi ile sürekli olarak stoklarımızı güncelliyoruz. Eski yeni, tüm araç sahiplerinin aradığı yedek parçayı bulabileceği bir site olabilmek için veri tabanımızı sürekli olarak yenilemeye devam ediyoruz ki müşterilerimiz “Alo Parça’da yoksa başka yerde yoktur.” demektedirler.

İnternet satışı yapan birçok yedek parça sitesi var iken bizi farklı kılan şeylerin başında müşteri memnuniyetini satış politikamızın merkezine almak vardır. Bu memnuniyeti sağlamak için ise güvenilir ve hızlı teslimat vizyonunu hiçbir zaman terk etmiyoruz. Müşteri aradığı bir ürünü sitede yer alan ve kullanıcı dostu olan arama motoru ile kolayca bulabiliyor. Üstelik bulduğu ürün hakkında detaylı bilgiye de ulaşmış oluyor. Ürünü görselleriyle birlikte inceleyip sipariş vermesiyle birlikte ürün en geç bir iş gününde kargoya veriliyor ve kısa sürede müşteriye ulaşmış oluyor. Bu noktada Türkiye’de sadece bize mahsus olan şasi numarası ile ürün arama özelliği sayesinde araca yüzde yüz uyumlu yedek parçayı bulmak da çok kolaylaşmış oluyor.

aa

 

Müşteriye olan kolaylıklarımız satış ile bitmiyor ve satış sonrası satın alınan ürünün montajının yapılacağı anlaşmalı yedek servisler ile müşterimiz satın aldığı ürünü ücretsiz montaj avantajıyla aracına taktırabiliyor. Sitemizde satılan tüm ürünler minimum 1 yıl garanti kapsamında bulunmaktadır. Buna rağmen tüketici satın aldığı üründen memnun kalmaz ise 14 iş günü içinde koşulsuz bir şekilde iade edebilir veya başka bir ürün ile değiştirebilir.

Bununla birlikte Türkiye’nin en büyük yedek parça ve oto aksesuar sitesi olarak sürekli kendimizi geliştirmek için birtakım ARGE faaliyetlerinde bulunuyor ve geniş bir ürün konseptiyle müşteriye hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu kalite B2C Business To Costumer (şirketten müşteriye) hizmet anlayışıyla birlikte zaman zaman da takdir topluyor. Alo Parça, ülkemizde çok önemli bir yeri olan Altın Örümcek ödüllerinde 2015 yılında e-ticaret ve servis dalında tüm siteler içinde halkın favorisi ödülünü alarak zirveye çıktı. Bununla birlikte Okan Üniversitesi tarafından yılın en iyi e-ticaret sitesi unvanını alarak haklı bir gurur yaşadık.

Çok kısa bir sürede bu başarıları kazanmak için gerek yurt içinde gerek yurt dışında sürekli olarak çalışıyor ve siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için kaliteden ödün vermeden, ucuz yedek parça ve oto aksesuar satmaya devam ediyoruz. Satış politikamızın merkezinde son kullanıcı memnuniyeti birinci sırada iken en güvenilir yedek parça sitesi olmaya devam etmeyi arzuluyoruz.

Hedefimiz 2017 yılında tüm otomobiller için en kaliteli ve ucuz yedek parçaları temin ederken servis ağımızı da artırarak sektördeki yerimizi korumaktır.

ALO PARÇA sizden aldığı güçle büyümeye devam edecektir.

 

Güneşten Sonraki En Doğal Işık Kaynağı LED Ampuller

led

İnsanların dünyayı algılamak için bir takım duyu organları vardı. İşitme, koklama, görme bunlardan en önemli olanlardır. Biz gözümüz sayesinde evreni görür ve evrendeki objeleri fark ederiz. Kaliteli bir görme için kaliteli ışı kaynağı da olmazsa olmaz şartlardandır. Bu konuda insanlık olarak çok şanslıyız çünkü güneş sistemin merkezinde durmakta ve her gün yeniden doğarak dünyayı aydınlatmaktadır. Mükemmel bir ışık kaynağı olan güneş, objeleri ve dünyayı gerçek renkleriyle gösteren tek kaynaktır. Bu yönüyle tüm renkler güneşe kıyaslanarak bir anlam ve renk değeri kazanmaktadır.

Işık bilime göre güneş tüm renkler için bir referans noktasıdır. Biz tüm renk skalasını güneşe kıyasla adlandırmaktayız. Bu kıyasta ve adlandırmada güneşin renge dayalı geri verim indeksi 100’dür. Renksel geri verim herhangi bir nesne üstüne ışık düştüğünde bizim gözümüzde uyardığı renk etkisidir. Hiçbir yapay ışıklandırma renk endeksi 100 değildir. Bir ampulün renksel geri verim endeksi ne kadar düşükse o kadar az aydınlatıyor ve gerçek renkleri yansıtamıyor demektir. Yani dünyada tam anlamıyla renkleri yansıtan, renkleri gerçek anlamıyla görmemizi sağlayan sadece güneş vardır ve güneşin renkleri bize yansıtıp gösterme değeri 100’dür.

Diğer tüm ışıklar ve ışı kaynakları güneşe yakın değerlere çıkmaya uğraşırlar. Bunu bilen ampul üreticileri geri verim indeksinde güneşe yakın ampuller yapmak için çaba göstermektedirler. Şu ana kadar bunu başaran bir firma olmamakla birlikte 100’lük geri verim indeksine çok yaklaşan bir ampul çeşidi icat edilmiştir. LED ampuller renk bazında geri verim indeksinde 80’nin üzerine çıkarak güneş ışık kaynağına en çok yaklaşan aydınlatma çözümü olmayı başarabilmiştir. Bu hiç de azımsanmayacak bir rakamdır. Denebilir ki aydınlatma tarihinde hiçbir ampul LED ampuller kadar iyi ve doğru aydınlatmamıştır.

Diğer Aydınlatma Çözümleri

1879 yılında bulunan akkor lambalar çok yoğun bir şekilde elektrik sarfiyatına sebep olan yapısını aradan geçen zaman içinde hiç çözememiştir. Yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyan akkor lambalar bu sebeple çok uzun ömürlü olmamaktadır. Zira yüksek enerji her zaman için metalleri yoran ve yıpratan bir etkendir. Akkor ampuller içindeki teller zaman içinde yüksek enerji sebebiyle yıpranmakta ve koparak ampulü işlevsiz bırakmaktadır. Ayrıca bu tip içinde tel bulanan akkor lambalar kullanıldıkça ışıtma gücünü kaybetmektedir. Zaman içinde renk yansıtma endeksinde ciddi anlamda düşüşler meydana gelmektedir.

Floresan lambalar da 1930’lu yıllardan itibaren kullanıma girmiştir. Floresan lambaların ortam sıcaklığından ciddi olarak etkilenmesi sebebiyle zaman içinde renk endeksinde bir düşüş yaşanmaktadır. Ayrıca ortamdaki sıcaklık dalgalanması floresanın ışıma durumunu sürekli değiştirmekte ve dalgalı bir aydınlatma sağlamaktadır. Son yıllarda üretilen kompakt floresan lambalar daha stabil çalışmaktadır ve renk endeksi de yüksektir. Ancak bu kompakt floresan lambalar açma kapama sıklığından çok olumsuz etkilenmektedir. Özellikle araç farları için çok uygun durumda olmayan bu özellik kullanım alanını oldukça daraltmaktadır.

LED ampullerin ise hayatımıza girişi 1960’lı yılları bulmaktadır. Aslında LED diğer çözümlerde olduğu gibi bir ampul değildir. Çok özel bir yalı iletken maddeden imla edilen elektronik bir çiptir. Bu yeni çözüm özellikle 2000’li yıllarla birlikte çok beğenilmiş ve piyasalarda en çok aranan aydınlatma şekli olmayı başarmıştır.

LED Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Yarı iletken bir malzemeden oluşan LED’ler ışıma yapan n tipi elektronlarla çevrelenmiştir. Ampule akım geldiğinde elektronlar yüzeyde bulunan deliklerden geçerek birleşirler. Bu birleşme sonucunda ortaya ışık çıkar. Bu sistemde kullanılan diyotlar tek renk yani beyaz renk ışık yayarlar. Farklı renklerde ışık için ise kullanılan yarı iletken maddenin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu sistemde kullanılan yarı iletken maddenin durumu LED’in rengini ve ışık derecesini belli eder.

Otomobillerde Kullanılan LED Ampuller ve Özellikleri

led1

Yukarıda belirtilen gerekçeler neticesinde LED çok kısa bir süre içinde birçok kullanım alanı bulmuştur. Aydınlatmanın olduğu her yerde tercih edilen bir çözüm olmuştur. Aydınlatmanın çok önemli olduğu yerlerden birisi de otomobil teknolojileridir. Yüksek hızda karayollarında ilerleyen otomobiller için yolu, yol üstündeki unsurları görmek ve karşıdan gelen araçlar tarafından da görülmek çok önemlidir. LED farlar üstün aydınlatma kapasitesiyle hemen otomobil endüstrisinin dikkatini çekmeyi başardı.

İlk önce araçların sinyalinde kullanılan LED ampuller çok beğenildi. Kısa bir süre sonra ise araçlardaki kontrol panellerinde ve stop lambalarında kullanılmaya başlandı. Bir yandan tüm aydınlatma unsurlarında kullanılan LED teknolojisi ilerlerken diğer taraftan da LED’ler daha aydınlık ve kaliteli hale dönüştü.

Tüm bu gelişmelerin neticesinde LED ampuller araçların kısa ve uzun huzmeli farlarında kullanılmaya başlandı. Sektördeki Pazar payını her geçen gün artıran bu LED çözümler neredeyse tüm araçlarda kullanılmaya başladı.

LED Aydınlatma Araçlarda Ne Vaat Ediyor?

Araç aydınlatması bir otomobil için en önemli unsurların başında gelmektedir. İyi bir aydınlatması olmayan otomobiller gece sürüşlerinde her zaman için sıkıntı yaşayabilmektedir. Temel olarak bir araçta aydınlatma sisteminden beklenene yolu, yoldaki trafik unsurlarını, yaya unsurlarını iyi göstermesidir. Aynı zamanda karşıdan ve arkadan gelen araçlar ile yayalar için de aracın iyi derecede görünür olması önemlidir. Eğer aydınlatma gücü düşükse veya renk geri verim indeksi düşük ampuller kullanılırsa gece sürüşlerinde aracın ve araç içindeki yolcuların güvenliği tehlikeye atılmış olur.

LED otomobil farları sürücülere yüksek ışıma kalitesi ve gerçek renk vaat etmektedir. Bu yönüyle de sürücünün gece sürüşlerinde büyük bir konfor sunmayı garanti etmektedir. Peki, LED araç ampulleri bu konforu hangi etkenler ile sunmaktadır?

 • Otomobillerin gece sürüşlerinde karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi kör noktaların sayısının çok fazla olmasıdır. Yani sürücü gündüz geçtiği bir yoldan gece geçerken aynı oranda görüş açısına sahip olmaz. Bu tabii bir durumdur. Ancak aydınlatma gücü düşük klasik farlar ile LED karşılaştırıldığında ortaya ciddi bir fark çıkmaktadır. LED aydınlatma çok daha geniş bir açıyla yolu göstermektedir. Bu da gece sürüşleri için en önemli konfor olmaktadır.
 • Yine gece sürüşlerinde karşılaşılan aynı zamanda gündüz sürüşleri için de bir handikap olan sorun görünme sorunudur. Bir araç iyi bir görünüm seviyesinde değilse çok büyük bir risk altındadır. Özellikle gri, siyah, füme gibi koyu renkli araçlar için bu risk daha da fazladır. Bu sebeple gündüz sürüşlerinde dahi farların açık olması gerekmektedir ki bazı ülkelerde bu zorunlu bir durumdur. Gündüz açılan farlar eğer iyi bir aydınlatma unsuru taşımıyorsa fark edilmeyecektir. Klasik farlarda bu ciddi bir sorundur. Hâlbuki çok yüksek aydınlatma değerine sahip olan LED farlar gündüz bile, hatta yoğun gün ışığı altında bile çok iyi bir aydınlatma ve dolayısıyla iyi bir görünme sağlamaktadır. Bu şekilde kazaların önüne geçmek kuvvetle muhtemeldir.
 • Bir başka önemli husus ise LED ampuller çok yüksek bir aydınlatma düzeyi vaat etmektedir. Diğer klasik ampullere veya Xenon farlara kıyasla hem yüksek hem de gerçek bir ışık değeri taşımaktadır. Sadece gece değil gündüz bile bu yüksek ışıma değerleriyle dikkat çeken LED farlar sadece aracın sürücüsü için değil karşıdan gelen araç sürücülerinin de konforu için çok uygundur. Çünkü diğer farlar yüksek ışıma için kalitesiz bir aydınlatma yaptıklarından, özellikle Xenon farlarda durum böyledir, karşıdan gelen araç sürücülerinin gözlerini almaktadırlar. Bu durum hiç de istenen bir özellik değildir ve LED farlarda asla böyle bir durum söz konusu olmaz.
 • LED farlar tüm bu özellikleriyle en iyi görme koşullarını sağlarken diğer taraftan da sürüş konforunu yerine getirmektedir. Araç sürücüleri özellikle gece sürüşlerinde iyi bir görüş için sürekli uzun huzmeli farları yakmak zorunda kalırlar. Bu durumda karşıdan gelenleri rahatsız eder. Oysaki LED farlar kısa huzmedeyken bile çok kaliteli bir aydınlatma sağladığı için uzun huzmeye çoğu zaman gerek bile kalmaz. Bu durum hem sürüş konforunu artırır hem de sürücünün görüş sebebiyle yaşadığı stresi azaltır ve güvenli bir sürüş için imkân tanır.

LED Farlar Halojen ve Xenon Farlardan Hangi Konularda Daha Avantajlıdır?

led3

 1. LED ampuller diğer ampul türlerine göre çok daha düşük enerji tüketimi sağlamaktadır ki bu da enerji kaynakları açısından çok önemlidir. Araçtaki elektrik aksamın ömrünün uzamasına vesile olur.
 2. Çok iyi bir görüş imkânı sunar. Doğala yakın renk yansıtmasıyla gece sürüşlerinde büyük bir konfor sağlar.
 3. İyi görüş imkânı sunduğu için araçların daha az risk almasına vesile olur ve kazaların önüne geçilmiş olur.
 4. LED çözümler içinde cıva, arsenik gibi tabiata ve insan sağlığına zararlı maddeler bulundurmaz. Bu yönüyle tam bir doğa dostudur ve geri dönüşüm sırasında sıkıntı çıkartmaz.
 5. Diğer ampullere göre çok daha az ısınan LED ampuller düşük miktarda sıcaklık üretir. Bu ampulün ömrünü uzatır. Aynı zamanda far camının da ısı sebebiyle deforme olmasının veya kararmasının önüne geçilmiş olur.
 6. Bu farlar düşük enerji sarfiyatı sebebiyle araçtaki şarj dinamosunun kullanım ömrünü de uzatmaktadır.
 7. Çok az enerjiyle çalışabilen LED farlar elektrik deposu olan akünün de ömrünü uzatır, soğuk kış aylarında ekstra sarfiyat çıkartmazlar.
 8. Bu iki unsurdan hareketler araçtaki tüm elektriksel düzeneğin de ömrünü uzatmış olur.
 9. LED farlar çok kısa sürede tepkime verir. Diğer far türlerine göre oldukça hızlı gerçek ışıma değerlerine çıkarlar. Bu da özellikle gece sürüşleri için ve acil araç çalıştırma durumlarında hayati bir öneme sahiptir.
 10. LED farlar en gerçek renk değerlerine sahiptir. Bu da bazı durumlarda sürücüler için büyük bir avantajdır.
 11. Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde inanılmaz boyutlara varan bir aydınlatma seviyesi olan LED farlar 4800 hatta 5000 lümenlik bir aydınlatma sağlamaktadır. Üstelik bu derecedeyken bile karşıdaki sürücülerin gözlerini almayacak ışık doygunluğuna sahiptirler.
 12. Çipli sistem olduğu için çok daha uzun ömürlüdür. Kullanımı ve kurulumu da çok kolaydır. Bir soket vasıtasıyla tüm ekipmanı içinde yerleştirildiğinden uyum sorunu gibi handikapları yoktur.
 13. Işık yayılım miktarı çok düzenlidir. Dağınık ışık yaymadığı için çok kaliteli bir aydınlatma sağlar ve homojen ışık dağılımı ortaya çıkartır.
 14. LED farlar dışarıdan bakıldığında göze hoş gelen bir yapıya ve aydınlatmaya sahiptir. Xenon farlar gibi gözü rahatsız etmez ve görünümü hoştur.

 

LED Farlar Neden Daha Güvenlidir?

 • Teknolojik aletlerin en büyük eksiği ısınmaya olan dirençsizliğidir. Bu sebeple ısınan unsurların ömürleri kısa olur ve ısınmaya bağlı olarak bir süre sonra işlevlerinde yetersizlik ve dalgalanma ortaya çıkar. Hâlbuki LED ısınmayan bir aydınlatma ürünüdür. Bu durum büyük bir artı olarak karşımıza çıkarken aracın hareket halindeyken yol sebebiyle uğradığı sarsıntılardan etkilenmez. Şoka karşı oldukça dayanıklıdır, kolay kolay bozulmaz. Oysa diğerleri, halojen ve Xenon farlar araçların girdiği kasislerden veya yoldan gelen şoklardan çok fazla etkilenir ve bir süre sonra ampul kesme sorunu yaşatır. Bu yönüyle gece sürüşleri için en güvenilir far LED farlardır.
 • Farların içine yerleştirildiği parçaya far tası veya far camı denmektedir. Far tası içindeki halojen veya Xenon ampul sebebiyle zaman içinde kararmaktadır. Çünkü bu iki ampul tipi yüksek oranda ısı yaymakta ve ortamı çok fazla ısıtmaktadır. Aynı şeklide bu iki ampul tipi far camını da bir süre sonra matlaştırır. Bu da iyi bir görüş için çok büyük bir sorundur. Ancak LED ampuller çok az ısı yaydıkları için ve UV yaymadıkları için ne far tasına ne de far camına bir zarar vermez. Çok daha iyi kullanım ve görüş mesafesi sağlar.
 • Diğer far çözümleri aracın seyir halindeyken veya park halindeyken iklim şartlarından azami derecede etkilenir. Yoldaki çamurdan, yağmur ve kar sularında olumsuz etkilenen bu farların ömür çok düşüktür. LED farlar ise IP68 sertifikası ile birlikte hem suya hem de toza karşı oldukça dirençlidir. Bu hem farın ömrünü uzatmakta ve iklim şartları sebebiyle arızalanmasının önüne geçirmekte, hem de sürüş esnasında meydana gelecek bir arızaya mahal verilmemiş olmaktadır.
 • LED ampuller dayanıklı kitlerdir. Ampul şeklinde kırılgan bir yapı yerine SSL yani solid state lighting formatında katı ve dayanıklı olarak imal edilmişlerdir ve dış şartlar sebebiyle kolay kolay arızalanmazlar.

 

Otomobillerde Kullanılan LED Çeşitleri Nelerdir?

Otomobillerin aydınlatma sistemleri içinde her yerde kullanılabilen LED’ler birçok aksamda kendini göstermektedir. Ana aydınlatma olarak ön farlarda, sis farlarında, stop lambalarında, sinyal lambalarında, plaka ışığında, arka lambalarda, fren sistemi ışıklarında, şerit ışıklarında, yan işaretçi ışıklarına, kapı ışıklarında, yan basamak ışıklarında ve melek gözlerinde kullanılabilen LED ampuller çok kaliteli ve gözü yormayan bir aydınlatma vaat etmektedir.

Modifiye Araç Nedir?

mod1

Modifiye kelimesi İngilizce menşeili olup kişisel hale getirmek, değiştirmek ve düzeltmek anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda “Tuning” kavramı ile de ifade edilmektedir. Ancak otomotiv sektöründe özel bir anlam kazanan bu kelime bir aracın satın alındıktan sonra üzerinde istenen değişikliklerin yapılması anlamında kullanılan teknik bir kelimedir.

Modifiye Kaç Şekilde Yapılmaktadır?

Otomobil modifiyesi aracın görünen aksamlarında yapılan modifiye yani “araç dışı modifiye” ve aracın görünmeyen kısımlarında özellikle motor bloğunda yapılan modifiye yani “araç içi modifiye” olmak üzere iki çeşittir. Bu iki araç modifiye işi de kendi içinde birçok parça değişimi işini barındırmaktadır ki aracı yenileme ve değiştirme işi sadece çok iyi ustalar tarafından yapılması gereken teknik bir meseledir.

Araç modifiyesi büyük bir tecrübe ve sabır gerektiren bir iştir. Araç üzerinde yapacağınız en küçük bir görsel veya teknik yanlışlık ciddi sıkıntılara yol açabilir. Aracın motorunda yaptığınız bir işlem neticesinde araç değerleri tamamen değişeceği için tüm aracı etkileyen donanımsal bir sorun ortaya çıkabilir. Veya aracın görsel tasarımı değiştirilirken arabanın aerodinamiğini bozulabilir. Bu sebeple modifiye işi mutlaka alanında uzman kişilerce yapılması gereken çok teknik ve ciddi bir uğraşıdır.

Araç Dışı Modifiye Nasıl Yapılır?

Son yıllarda ülkemizde aracını modifiye etmek isteyenlerin sayısında dikkat çekici bir artış vardır. Bunun en büyük sebeplerinden biri önceden modifiye için gerekli olan yedek parçaların zor bulunur olmasıydı. Hâlbuki şimdi şimdi internet üzerinden araç için gerekli olan parçayı kolayca bulmak mümkün ki aloparca.com sitesi uzun zamandır bu hizmeti güvenli ve kaliteli bir şekilde müşterilerine sunmaktadır.

mod2

Aracınızın Makyajı Cam Filmleri

Araç dışı modifiyede en çok kullanılan malzeme cam filmleridir. Cam filmi araca Premium bir görüntü vermekle kalmaz aynı zamanda istenmeyen UV ışınlarını da engelleyerek araç içindeki sağlık konforunu artırır. Aynı zamanda sürüş kalitesi ve iyi bir görüş için de önemli olan cam filmleri özellikle gece sürüşlerinde istenmeyen karşı far ışıklarını büyük oranda tolere etmektedir. Kumlama cam filmi, sade desenli cam filmi gibi çeşitleri bulunmaktadır.  kaliteli markaların ürettiği cam filmleri büyük oranda çizilmeye karşı dirençlidir. Elgard cam filmi ve Modacar cam filmi uygulama aparatları aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla bulunabilmektedir.

Neon Farlarla Daha Güzel Bir Görüntü

neon

Araçların yol görüşü için en temel donanım olan farlar aynı zamanda bir estetik unsurdur. Son yılların favori far kiti olan Xenon farlar giderek daha çok müşteri tarafından tercih edilmektedir. İsmini yüksek ışıma değerine sahip xenon elementinden alan bu farlar diğer farlara nazaran daha yüksek bir aydınlatma sağlamaktadır. Aynı zamanda daha beyaz bir ışık kaynağı olmaktadır. Bu sebeple araç dışından da otomobile farklı bir hava vermektedir. Yüksek ışıma kapasitesi sebebiyle dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle gece sürüşlerinde karşıdan gelenlerin gözlerini alabilen bu farlar daha çok kısa kullanımlarda tercih edilmelidir. Xenon farları tek başına lambadan ibaret değildir. Çünkü kendine ait bir mercek aparatı olmadan bir işe yaramayacaktır. Xenon far istiyorsanız bu farı mutlaka set olarak almalısınız.

Yine bir far aydınlatma alternatifi olarak Angel Eyes denen mavi aydınlatmalı far kitleri de araç modifiyesinde çok tutulmaktadır. Xenon farların aksine beyaz değil mavi ışık yaymakta ve halkalı görünümüyle çok hoş durmaktadır. Özellikle aracın gece görünümünü büyük ölçüde değiştirebilmektedir. Modacar, Boostzone,  M-Moto, Philips, Photon, Prolight gibi kaliteli markaların ürettiği tüm far çözümlerini alaparca.com adresinden temin edebilmeniz mümkün.

Spoiler İle Harika Görünüm

Araçlar teknik olarak hızlandıkça yerle olan mesafesi kesilmekte bu da ciddi kazalara sebep olmaktadır. Çok küçük ayrıntılar ile aracın aerodinamiği düzeltilebilir ve aracın hızlandıkça yere daha iyi oturması sağlanabilir. Rüzgârlık veya spoiler denen plastik aksam ile bunu yapmak çok kolaydır. Üstelik bu sayede aracınız çok güzel, spor bir görünüme kavuşacaktır. Uzun sedanlarda bagaj kapağı üstüne, kısa hatcback araçlarda ise tavan arkasına takılan rüzgârlıklar ile aracınız yola daha iyi yapışacak, yüksek hızlarda bile güven içinde seyir halinde olabileceksiniz. Araç hızlandıkça araca nüfuz eden hava miktarı artacağından rüzgârlığın yapısı ve şekli çok önemlidir. Düz olan rüzgârlıklardan ziyade belli bir eğimi olanlar hem göze daha hoş gelmektedir hem de aracın aerodinamiğine daha iyi uyum sağlamaktadır. Eğer aracın motorunu modifiye ettirip güç artışı elde etmişseniz mutlaka bir rüzgârlık taktırmanız gerekmektedir. Aksi halde aracın yol tutuş değerleri değişeceğinden ciddi kazalara maruz kalabilirsiniz.

Spor Helezon Yayları

Firmalar araçlarını yerden belli bir yükseklikte üreterek pazara sunarlar. Bunda yol şartları etkendir. Ancak şu da bir gerçektir ki yere yakın olan araç daha güzel görünmekte ve daha sportif bir algı oluşturmaktadır. Bunun sağlamak ise spor helezon yayları ile mümkün olmaktadır. Hem yol tutuşu artıran hem de aracın görünümünü değiştiren bu yaylar Eibach markası ile ömür boyu garantili bir şekilde aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla modifiye tutkunlarını beklemektedir.

Yüksek Araçlar İçin Modifiye Yan Basamak

Cip, pikap, SUV gibi yüksek araçlar için zaruri bir ihtiyaç olan yan basamaklar son model üretim teknolojileriyle artık görsel bir zevk haline gelmiştir. Araçların kapı diplerine konan bu basamaklar yüksek olan bu tip araçlara daha kolay binip inmeyi sağlamaktadır. Ancak krom kaplamalı, siyah alüminyum alaşımlı üretilen ve üzerindeki yazı karakterleriyle tam bir tasarım elemanı olan yan basamaklar arazi araçlarının dış modifiyesinde mutlaka üzerinde titizlikle durulması gereken parçalardır. Bununla birlikte yine bu yüksek araçlarda uygulanan alt korumalar, yan korumalar da krom kaplı olarak üretilerek tüketicilere sunulmaktadır.

Yine araçların yan ve tavan çıtaları her türlü otomobilde uygulanabilecek ucuz fakat görsel açıdan etkili modifiye unsurlarıdır. Genellikle nikelaj veya siyah alüminyumdan veya krom çelikten imal edilen bu estetik unsurlar bir araç modifiyesinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Çok farklı renkte üretilebildiğinden tüm araç modellerine uygulanabilmektedir.

Araç İçi Modifiye Neleri Kapsamaktadır?

Araç içi modifiyede en önemli unsur motor üstünde gerçekleşen değişikliklerdir. Chip tuning denen uygulama ile aracın fabrika çıkışı değerlerinde yapılan bir oynama sonucunda tork ve beygir gücünde % 10 civarı bir artış meydana gelmektedir. Bu bilgisayar tabanlı işlem yakıt sarfiyatını biraz artırırken aracın motor gücü hiç yabana atılmayacak derecede artmaktadır. Özellikle turbo araçlarda gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır.

İçten yanmalı motorların temel prensibi hava ile yakıtı karıştırarak yanmayı sağlamaktır. Oksijene ek olarak nitro denen yanmayı artırıcı bir madde eklenmesine dayanan Nitro Oxide Sistem yani NOS ile araçların motor tepkilemeleri daha hızlı olmakta ve bir anda araç hız kazanabilmektedir. Ancak bu sistemi bir araca taktırıp modifiye edecekseniz aşırı hava girişine imkân sunan tasarım harikası filtre ve egzoz sistemlerini de taktırmalısınız. Çünkü aracın fabrika çıkışı gelen filtreleri NOS sisteme uygun değildir ve zarar görebilir. Performans hava filtre kitleri KN, UFİ, FUJİ, BOSCH, MODACAR, BOOSTZONE gibi dünyaca ünlü markalar tarafından üretilmektedir.

Modifiye İçin Aloparca.com

Yukarıda saydığımız tüm modifiye parçaları ve tuning elemanları her çeşit renk ve donanım seçeneğiyle geniş marka yelpazesiyle aloparca.com sitesinde uygun fiyatlarla modifiye tutkunlarına hizmet vermektedir.

 

Kış Aylarında Silecek Süpürgesi Değişiminin Önemi

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte aracınızın da ciddi bir kış bakımına girme vakti gelmiş bulunmaktadır. Kışlık bakım deyince antifriz değişimi, kış lastiklerinin takılması, akümülatörün gözden geçirilmesi, radyatörün bakımı gibi hususlar herkesin mutat olarak yaptığı bakımlardır. Ancak silecek lastikleri birçok sürücü tarafından genellikle atlanan bir donanım olmaktadır. Oysa sürücünün gündüz ve gece yol görüşünü direkt etkileyen bir cam ve elektrik sistemi elemanı olan silecekler hayati öneme sahiptir.

Silecek Süpürgesi  Ne işe yarar ? Fonksiyonları Nelerdir?

Kış mevsimi sıcak geçen yaz aylarından sonra yağmur ve karın daha çok yağdığı ve hava sıcaklıklarının düştüğü bir dönemdir. Soğuk ve yağışlı havalarda araç kullanımı yağışsız havalara göre daha kolaydır. Yağış sebebiyle görüş mesafesi düşeceği için mutlaka kaliteli ve bakımı yapılmış silecek mekanizması kullanmak gerekir. Çünkü yoğun yağmur ve kar yağışlarında iyi bir görüş için cam üzerindeki suyu iyi tahliye eden silecek süpürgelerine ihtiyaç duyacaksınız. Üstelik yol şartlarına bağlı olarak öndeki ve yandaki araç lastiklerinden sıçrayacak çamur ve kirler camınızı kaplayacaktır. Burada cam yüzeyine iyi yapışan silecek süpürgeleri takılıysa camdaki tüm kiri tahliye edip görüş mesafenizi düzeltecektir. Ancak yıpranmış, yüzeyi tahrip olmuş eski silecek süpürgeleri cama iyi yapışmayacağından düzgün bir tahliye işlemi gerçekleştiremez ve siz de iyi bir görüşe sahip olamazsınız.

Silecek Süpürgesi Hangi Periyotlarda Değiştirilmelidir?

Silecek süpürgesinin ana malzemesi yumuşak plastik ve kauçuk malzemeden üretilmiştir. Yüksek sıcaklık değerlerinde ve soğuklarda dahi dayanacak bir yapıda imal edilen silecek süpürgelerinin de bir ömrü vardır. Yol ve hava şartlarına bağlı olan bu süreden ziyade takip etmeniz gereken birkaç husus vardır. Eğer silecek sistemi çalışmasına rağmen camınızda su ve kir kalıyorsa ve görüşününüz bu durumdan etkileniyorsa silecek süpürgelerinizi değiştirmelisiniz. Yine camda biriken yağmur suyunu lastikleriniz tam olarak tahliye etmiyorsa ve camda yağ bırakıyorsa silecek süpürgelerinizin değişim vakti gelmiş demektir. Silecek lastiği her zaman yumuşak dokusunu muhafaza etmelidir. Eğer silecek süpürgenizin yumuşaklığı ve esnekliği kaybolmuş ise lastikleri değiştirmek zorundasınız demektir ki genellikle her yıl silecek lastikleri değiştirilmelidir.

Yıpranmış, yumuşaklığını ve esnekliğiniz kaybetmiş silecek süpürgesi kullanmak oldukça tehlikelidir. Kuru havalarda çok farkına varılmasa da kışın ve yağışlı havalarda sizi çok zor durumda bırakabilir. Özellikle yoğun trafik içinde seyir halindeyken camda meydana gelecek anlık bir kirlenme, çamurlanma halinde kalitesiz ve yıpranmış silecekler başınıza dert olabilir. Yapılması gereken çok da pahalı olmayan bu lastikleri yenileri ile değiştirmektir.

Silecek Süpürgesi Nasıl Değiştirilir?

Öncelikli olarak yıpranmış süpürgelerin yerine kaliteli ve aracınıza uygun bir silecek süpürgesi bulmalısınız. Kaliteli satış yapan Aloparca.com sitesinde aracınıza uygun her kalitede orijinal silecek süpürgesi ve mekanizmalarını bulmanız mümkün. Genellikle muz tipi veya telli tip silecekler tercih edilmektedir.  Siteden uygun olan sileceği aldıktan sonra mekanizma kaldırılır ve üstündeki klips el yordamıyla açılır. Yıpranan süpürgeler aşağı doğru çekilerek yuvasından çıkarılır. Yeni silecekler klipse takılır ve emniyet mandalı kapatılır. Son olarak da lastik üzerindeki koruyucu sert plastik çekip çıkarılır. Bu kadar basit bir işlemle çok önemli olan silecekleri birkaç dakika içinde yenilemiş olacaksınız.

Silecek Süpürgesi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sileceklerin en çok yıprandığı mevsim kış değil yaz aylarıdır. Sürekli güneşe maruz kalmak sileceklerinizin esnekliğini kaybettirecektir. Aracınız eğer uzun süre güneş altında duracaksa ön cam bir koruyucu ile kapatılabilir. Silecek lastiklerini en çok yıpratan şey ise kuru camda lastikleri çalıştırmaktır. Kuru cam yüzeyine sürtünen silecekler çok çabuk yıpranacaktır. Özellikle kış aylarında antifrizli cam suyu kullanmak silecek ömrünü uzatan etkenlerdendir. Aloparca.com sitesinden alacağınız kaliteli markalar tarafından üretilen silecekleri bu hususlara dikkat ederek güvenle kullanabilirsiniz.