GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  BLOG

  Kadın Girişimci Öyküleri (Finans Dünyası Röportajı)

  2013 yılında internet üzerinden satışlara başlayan aloparca, 500 bin adet anlık stoğu ile kısa sürede liderliği ele almıştır. Aylık 20 bine yakın telefon alarak, 24 saatte kargo avantajı ile "end to end" servis olarak çalışmakta olan aloparca liderliğini koruyarak farklı projeleri ile tüketiciyi buluşturma vizyonuna sahiptir

  Erkek işi olarak görülen sektörde başarılı bir girişime imza atan aloparca.com kurucusu Ebru Özülkü, 2013 yılında aloparca’yı kurarken “Bir kadının ‘mekanik malzeme, aydınlatma veya kaportadan’ anlaması hayal edilemiyordu” diyor. Türkiye’de örneği olmayan bu işi kurma hayaliyle etrafında olumsuz eleştiriler yapan negatif kişileri uzaklaştırıp, çizdiği yolda emin adımlarla yürüyen Özülkü, 2015 yılında henüz daha 2 yıllık bir girişimken Altın Örümcek Web Ödülleri'nde 'yılın en iyi e-ticaret sitesi' ödülünü aldı. Ebru Özülkü ile aloparca.com’un kuruluş sürecini, bu süreçte karşılaştıklarını, yedek parça sektörün

  Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

  2001 yılında MBA için Avusturalya Victoria Üniversitesi’ne gittim. Avusturalya’da reklam ve pazarlama alanında çalıştım. İstanbul’a döndükten sonra birçok uluslararası şirkette çeşitli üst düzey görevlerde yer aldım, aynı zamanda doktora eğitimi için Yeditepe Üniversitesi’ne devam ettim. Aklımda her zaman bir internet girişimi vardı

  'Erkek işi' olarak görülen oto yedek parça işini bir kadın girişimci olarak internet üzerinden yapma fikrinden asla vazgeçmemiştim. 5 yıl gibi kısa bir sürede aloparca’nın 4 farklı versiyonunu tüketici ile buluşturmuştum. 2013 yılında internet üzerinden satışlara başlayan aloparca kısa sürede liderliği ele almış ve 500 bin adet anlık stoğu ile Türkiye'nin en büyük oto yedek parça marketi unvanına sahip konumdadır. Aylık 20 bine yakın telefon alarak, 24 saatte kargo avantajı ile “end to end” servis olarak çalışmakta olan aloparca liderliğini koruyarak farklı projeleri ile tüketiciyi buluşturma vizyonuna sahiptir.

  Üç kuşaktır yedek parça sektöründe hizmet veren bir aileden geliyorsunuz. Erkek egemenliğinin hakim olduğu yedek parça sektöründeki hikayenizi ve bu süreçte yaşadığınız zorlukları dinlemek isteriz.

  Fikir tamamen bana ait. Geleneksel bir aileden geldiğim için etrafımda bu konuyu danışabileceğim ve akıl alabileceğim kimse yoktu. Ailemde annem manevi olarak her zaman yanımda oldu. Ailem her ne kadar bu sektörde olsa da, bir bayan olarak sektörde çalışmak istemem onlar için alışılagelmiş bir durum değildi. Bu öyle biriş ki sektörde neredeyse ilk olabilecek bir yeniliği yapıyorsunuz ve öncelikle insanların bunu algılaması ve olabilirliğine inanması gerekiyordu. Dolayısıyla bu işe girişirken yalnız olduğumu ve çok çalışmam gerektiğini biliyordum. Bu girişimin başarıya ulaşması için çok fazla emek harcadım. Birçok zevk aldığım şeyden fedakarlık yapmak zorunda kaldım. Hedeflediğim şey; hem Türkiye’de örneği olmayan farklı biriş hem de tamamen erkek egemen sektörün hakim olduğu bir alandı. Ben sadece bir zorlukla baş etmeye çalışmadım. Sınırları yıkmak için her şeyle aynı anda mücadele edip sabır gösterip çok çalışmam gerekti. Negatif insanları hayatımdan uzaklaştırdım. Gereksiz konuşmalardan uzak durdum. Hayallerimi sabote eden kimseyle görüşmedim. Sahip olduğum her anın kıymetini bilmeye çalıştım. Kendi inandığım şeylerde başarılı olmak ve bir yol çizebilmek için gereken bazı insanlardan vazgeçmek zorunda kaldım. Kimseye bağlı olmadan yaşamayı öğrendim. Günün sonunda kimse sizi kurtarmaya gelmiyor. Bir girişimcinin daima kendini toplayıp yoluna devam etmesi gerekiyor. Bugün geldiğim noktada geriye dönüp baktığımda kendimi sürekli bir ipin üzerinde dengeyi kurmaya çalışan birisi gibi hissediyorum. Eğer rahatlık arıyorsanız asla girişimci olmamalısınız.

  Ailenizden ve çevrenizden gelen tepkiler neydi?

  2013 yılında www.aloparca.com‘u ilk kurduğumuzda bu işte bariyerler çok fazlaydı, kimse bu işin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordu. Çok büyük zorluklarla karşılaştık. Bir kadının ‘mekanik malzeme, aydınlatma veya kaportadan’ anlaması hayal edilemiyordu. Bu başarıyı tek başıma yakalamadım, çok iyi bir ekibim var. Aynı kişilerle uzun yıllardır çalışıyorum, bunun büyük avantajı var. 6 yıldır aynı kişilerle çalıştığım için bu kişilerin teknik yeterlilikleri ve konularında uzmanlıkları çok gelişti, bu sayede ekibimle birlikte başarıyı yakaladık. Ekibim arkamda duran kocaman bir aile, ekibimle çok çalıştık ve amacımıza ulaştık. Babam vefat etmeden önce başardığımı gördü ve benimle gurur duydu. Ben ona cinsiyetten bağımsız bir şeylerin başarabileceğini göstermiştim. O da inanç ve çalışma ile yapılamayacak hiçbir şey olmadığıydı.

  Yedek parçanın e-ticareti fikri nasıl doğdu?

  Türkiye’de ve dünyada gelişen, değişen birçok alandan bir tanesi de tabii ki yedek parça sektörü. Teknolojinin gelişimi ile birlikte rekabeti destekleyen ve araç kullanıcıların doğru fiyata internetten ulaşmasını sağlayan platformlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de denemelerine başlanmıştı, bu bağlamda hem profesyonel iş tecrübesi ve hem de yedek parçacı bir aileden gelmem vesilesiyle kazanmış her iki tecrübeyi birleştirerek tüm Türkiye’ye hizmet sunmayı amaç edinen, doğru iş modeli ile müşteri memnuniyeti odaklı bir oto yedek parça web portalını ilk 2014 yılında yayınladık.

  Aloparca.com’un ürün yelpazesinin genişliği nedir? Hem tüketiciye hem de size sunduğu kolaylıklar nelerdir?

  Temel hedefimizi araç sahibi kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik belirledik ve bu program doğrultusunda her alanda web sitemizi yeniliyor, her geçen gün eklemeler yapıyoruz. Önceliğimiz araçların bakım ve onarımlarında büyük yer teşkil eden yedek parça oldu ve bugün 500.000 üzerine online stok ile bakım parçalarından hasar parçalarına 48 araç markasında satış yapıyoruz yine bu hedeften şaşmadan müşterilerimizin diğer araç giderlerine yönelik farklı çalışmalarımız mevcut. Müşterilerimizin araçlarına ait doğru parçaya ulaşmaları adına konusunda uzman personelimiz ile online ve webten destek sunuyoruz. İlgili hizmeti doğru adresten aldığına inanan müşterilerimizin farklı mecralarda geri dönüşleri bizleri ayrıca memnun etmektedir

  Aloparca.com’un yurtdışına açılma ve e-ihracat sitesine dönüşme fikri var mı?

  Aloparca sürekli teknolojiye yatırım yapan bir firma. Biz her zaman şirketimize teknolojik yatırım yapmaya devam ediyoruz. Günümüz teknolojisi ile tüm yazılımlar çok farklı yazılım dili ile oluşturulsa da farklı ülke formatlarına dönüştürülme oranları yüksek, bizlerde bu bağlamda web sitemizi farklı ülke yapılarına kısa sürede dönüştürülebilir oluşturduk. Öncelikli hedefimiz Türkiye’de yapmayı planladığımız araç sahiplerine yönelik farklı hizmet branşları ve daha sonrasında hedeflerimiz arasında e-ihracat, farklı ülkelerde de platformumuzun kullanılması bu bağlamda bir markada henüz tescillettik. Tüm dünyaya kendi markamızla ürünlerimizi satacağız. Türkiye’nin yedek parçadaki gücünü tüm dünyaya kendi markamızla bir kez daha göstermiş olacağız.

  Türkiye’deki yedek parça endüstrisi ne durumda? Pandemi sürecinin yedek parça sektörüne etkisi ne oldu?

  Ülkemiz insanın ilk hedefinin “bir araç sahibi olmak” ve aracına vakit ayırmak olduğunun farkındayız bu nedenle ülkemizde farklı alanlarda yaşanan ekonomik gelgitlerin yedek parça sektöründe çok derin hissedilmediğini söyleyebiliriz. Hem kur artışı hem de pandemi sürecinin başlaması toplu taşıma sektörünü çok olumsuz etkilese de bireysel araç kullanımı tetikledi. Bu nedenle 2020 yılında satılan araç adetlerine bakıldığında bu etkiyi hissetmek mümkün lakin geçtiğimiz yıla oranla belirli bir oranda düşüş tüm sektörlerde olduğu gibi birçok firmanın satışlarını etkiledi.

  2021 yılı için aloparca.com’un hedefleri nelerdir?

  Bir e-ticaret sitesi kurmak ve dijitalde bir iş yapmak gerçekten çok zor ve uzun bir süreç. Yazılım kısmı bizi en çok zorlayan kısım oldu. Ancak ilk günden beri teknolojiye sürekli yatırım yapan bir anlayışımız oldu. Sitemiz çok yeni olmasına karşın 2015 yılında Altın Örümcek Web Ödülleri'nde 'yılın en iyi e-ticaret sitesi' ödülünü aldık. Son teknolojiler ile her gün kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz. Yakında B2B toptan alım satım platformu açıyoruz. 2021 yılı içerisinde müşterilerimizin yedek parça dışında ihtiyaçlarını kendimize hedef olarak belirledik ve ayrıca kurumsal ayrıcalıklı üyelik üzerine de çalışmalarımız mevcut. Sadece B2C alanında değil B2B’ye de adım atıyoruz. Ayrıca yeni ürünlerimizi çıkartıyoruz. Artık aloparca sadece online da ürünleri müşterisiyle buluşturan bir site olmayacak aynı zamanda ürünleriyle piyasada olacak. Bu yıl ilk çeyreğinde belirlediğimiz bu projeleri hayata geçirmek istiyoruz.

  Kadın girişimcilere verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

  İnançlarınız korkularınızdan daima yüksek olsun. Hayatınızı yükseltmeyen, size iyi gelmeyen fikir ve eylemlerden uzak durun. Tavsiyem mutlaka profesyonel hayatta bir süre çalışmaları. Türkiye’de girişimlerin sürdürülebilir olamamasının en önemli nedenlerinden biri genç girişimcilerin hemen bir yatırımcı finansmanı bulup, para kazanmayı beklemesi oluyor. Böyle örnekler elbette var ama bu tarz girişimlerin bir süre sonra da yok olduğunu görüyoruz. Özellikle dijitalde olan bir girişim için ilk aşamalarda para kazanmayı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir. Yenilmemek ve sabırlı olmak çok önemli. Bir de 35 yaşından sonra girişimci olmuş bir insan olarak fark ettiğim ve bence çok önemli olan bir husus var. Girişimci olmadan önce mutlaka iş deneyimi ve tecrübesi kazanmış olmak gerekiyor. Genç girişimciler çalışan olmadan patron oldukları için çalışanları veya iş disiplini konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Empati kurmakta güçlük çekebiliyorlar. Tavsiyem mutlaka profesyonel hayatta bir süre çalışmaları. Çünkü aksiyon almadan potansiyelin hiçbir şey ifade etmiyor. Bu da birçok kez tecrübe ile elde edilen bir deneyim.

  Röportaj'ın orjinali için tıklayın

  Bizden Haberler

  2021-01-30 00:00:00

  Şip Şak Sat ile Aracımı Kime Satacağım Derdine Son!

  MG Oto; aracınızı en iyi şartlarda ve güvenle değerlendirebileceğiniz ortamı size sunar.
  Mevcut hasarlı araclarınız, onarımı yapılmıs hasarlı araçlarınız veya hasarsız araçlarınız ekspertiz yapılarak piyasa degerinde nakit olarak satın alınır. Beyan edilen fiyat ile ekspertizin uyumlu olması durumunda herhangi bir ekspertiz ücreti ödenmez, sadece aksi takdirde ödenir.

  İstanbul içinde 24 saat, İstanbul dışında 48 saat içerisinde belirlediğimiz ekspertiz noktalarına aracın bırakılması gerekmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken 08503330686 nolu Aloparca müşteri hizmetlerini arayarak araç bilgilerinizi (yıl, marka, model, km, tramer, biliniyorsa sigorta kayıt bilgisi, değişen boya bilgisi) bize iletmeniz. Sonrasında size verilen randevu ile aracınız için fiyat teklifi alabilir, fiyatı uygun bulursanız satışını yapabilirsiniz.

  Bizden Haberler

  2021-01-15 00:00:00

  Pandemide araçlarını tercih edenler yedek parça satışlarını katladı

  Pandemi döneminde virüsten korunmak amacıyla kalabalıklarla temas etmek istemeyen ikinci el araç satışlarını artırırken, araçlarının bakımını yaptırıp kendi araçlarını daha fazla kullananlar da yedek parça satışlarını katladı.

  Ulaşımda özel araç kullanımının Covid-19'dan önce yüzde 34 iken bu oranın pandemi sürecinde yüzde 66'ya çıktığından bahseden Aloparça.com Kurucusu Ebru Özülkü, “Covid-19 öncesinde otobüs ve metro gibi toplu taşıma tercih edenlerin oranı Covid-19 sonrasında yüzde 56'dan yüzde 24'e düştü. İkinci el veya kendi araçlarını kullanmaya yönelenler yedek parça satışlarını da artırdı. Biz bu 2.5 aylık dönemde satışlarımızda yüzde 40'lık bir artış yaşadık” dedi.

  Salgın nedeniyle üretim faaliyetlerinin durması ve tedarik süreçlerinin zorlaşması sıfır otomobil sektörünü olumsuz etkilerken ikinci el otomobil sektörünü canlandırdı. Uçuş seferlerinin yapılmaması da kişisel araç kullanımına rağbeti arttırdı. Pek çok araç sahibinin kendi araç bakımlarını dahi yaptığına değinen Özülkü, “Salgın süresince olduğu gibi salgından sonra da ikinci el araçlar rağbet görmeye ve kişisel araç kullanımı artmaya devam edecek gibi görünüyor” diye aktardı.

  Bu süreçte müşteriler tarafından en çok rağbet gören yedek parçalar; bakım ürünleri (filtreler), balata ve amörtisörler olmuştur. Bunların yanı sıra araç içi dezenfektasyon ürünleri, klima sistemleri temizlik ürünleri, temizlik hijyen ürünlerine de taleplerin arttığı görülmekte.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2020-06-17 00:00:00

  Bayramda aracıyla uzun yola çıkacaklara 10 kritik tavsiye

  Özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin, baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutuşunu mutlaka kontrol ettirmesi gerektiğini belirten www.aloparca.com 'un Kurucusu Ebru Özülkü, basit kontrollerle birçok kazanın önüne geçilebildiğine işaret etti.

  Türkiye'deki trafik kazalarının yüzde 70'nin trafik kurallarına uymamaktan ve araç bakımlarının geciktirilmesinden kaynaklandığını belirten Özülkü, şunları kaydetti: "Yola çıkmadan bir kaç gün öncesinde aracınızı genel bir kontrolden geçirmeniz güvenliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Genelde bayram yolcuğunda araçların yükü de epey fazla oluyor. Aracın tamamıyla dolu olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususu aklınızda bulundurun. Ayrıca yolculuk sırasında ihtiyaç duyabilecek eşyaları, kol mesafenizin dışında olmamasına dikkat edin"

  Yedek Parçanın Kalitesi Önemli

  Ebru Özülkü, yedek parçanın da mutlak araştırılıp alınması gerektiğine vurgu yapıyor. Maliyet avantajının yanı sıra ürün güvenliğinin de ön planda olduğuna dikkat çeken Özülkü, "Arabanız pahalı diye parçası da pahalı olacak diye bir şart yok, maalesef insanlar bunu böyle biliyor. Arabanız ne marka olursa olsun bizim için fark etmiyor, çünkü üretici markalar belli ve bu fiyatlar üretici markalardan farklı çıkmıyor, hemen hemen birbirine çok yakın çıkıyor. Önemli olan müşterinin doğru fiyata, doğru ürünü alması" açıklaması yaptı. İşte Özülkü'den 5 kritik uyarı:

  1- Araç kontrollerinizi bir kaç gün önceden yaptırın

  2- Aracınızın lastiklerini ve lastik basınç ayarını mutlaka kontrol ettirin ve lastiklerinize rot ve balans ayarı yaptırın  

  3- Aracınızın yağ bakımını mutlaka yaptırın, özellikle frenlerinize baktırın

  4- Yaz sıcaklarına maruz kalmamak için klima gazının dolu olduğundan emin olun ve polen filtresini değiştirin veya temizliğine dikkat edin

  5- Far ayarlarını ve aydınlatma sistemini kontrol ettirin, yanmayan sinyal gibi bir sıkıntının önüne geçin

  6- Cam silecek ve yıkama sisteminizi kontrol ettirin

  7- Yola mutlaka dinlenmiş olarak çıkın

  8- Yolculuk esnasında ihtiyacınız olan eşyalar kol mesafenizde tutun

  9- Aracın aşırı yüklü olması manevra ve fren kabiliyetini etkiler. Bu hususa dikkat edin

  10- Ulaşacağınız nokta için kendinize zaman baskısı yapmayın, mola vermekten çekinmeyi

  Aloparca.com Hakkında

  48 farklı otomobil grubunda 240.000'den fazla garantili oto yedek parça çeşidini en iyi fiyat avantajı ve hizmet imkanı ile sunan www.aloparca.com 2013 yılında İstanbul'da kuruldu. Türkiye'nin ilk ve en çok tercih edilen oto yedek parça e-ticaret sitesi olan www.aloparca.com, Türkiye'de araç oto parça aramada online olarak kullanılan sasi programını da müşterileri için geliştirdi. Otomobiller ile ilgili hemen hemen her konuda destek alınabilecek canlı destek hattıyla da www.aloparca.com'dan destek almak mümkün. Kurulduğu günden beri farklı arama motoruyla ve yenilikçi yaklaşımıyla sektörde bir numara olan www.aloparca.com, 2015 senesinde 14.'sü gerçekleşen Türkiye'nin ilk ve tek bağımsız web ödülleri organizasyonu Altın Örümcek ödüllerinde yılın en iyi e-ticaret sitesi altın ödülünü aldı. Müşteri odaklı yaklaşımı, deneyimli kadrosu ile her zaman müşterisinin yanında olmayı hedefleyen www.aloparca.com, iyi fiyat, doğru hizmet ve mutlu müşteri felsefesi ile büyümeye devam ediyor.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2019-05-29 00:00:00

  Kış aylarında beyaz egzoz dumanına dikkat!

  Özellikle soğuk havalarda egzozdan bir süre beyaz duman gelmesinin normal olduğunu, ancak motor ısındığı halde beyaz dumanın çıkmasının ciddi bir sorun olabileceğini belirten Aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, “Sorun büyük ihtimalle soğutma sıvısının, silindir yanma odalarına sızması ve buharlaşmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle oluşur. İnce ve şeffaf su buharı çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz bir duman soruna işarettir” diyor.

  Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte saptanıp cezai işlem uygulanacağın açıklandığı şu günlerde, egzozdan çıkan uzun süreli dumanın çevreye ekstra zarar verdiğine de dikkat çeken Özülkü, durumun tespiti, nedenleri ve çözüm önerilerini ise şöyle sıralıyor;

  • Beyaz egzoz dumanının sebebini anlamanın ilk yolu; radyatör veya soğutma suyu haznesindeki antifirizlli suyun kontrol edilmesidir.

  • Motor sıcakken veya çalışırken radyatör kapağını ya da soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayınız. Motordaki iç basınç, sıcak suyun elinize, yüzünüze fışkırmasına ve yaralanmanıza sebep olur. Her zaman motorun yeteri kadar soğumasını bekleyiniz.

  • Soğutma suyu seviyesi doğru olsa bile, beyaz duman bir sızıntının habercisidir. Bu nedenle ciddi bir şekilde kontrol edilmeli gerekirse motor basınç testi yaptırılmalıdır.

  • Soğutma suyunun yanma odasına karışmasının en büyük nedenlerinden biri silindir kapak contası arızasıdır. Bu conta, silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki sızdırmazlığı sağlar.

  • Sıcaklığa dayanıklı olmasına rağmen, motor hararet yaptığı zaman ilk olarak bu conta yanar.

  • Düzgün çalışmayan soğutma fanı, düşük sıvı seviyesi, kirli soğutma suyu veya bakımları düzenli yapılmayan bir soğutma sistemi motorun aşırı ısınmasına neden olur.

  • Ömrünü tamamlamış bir conta zamanla deforme olarak işlevini de yitirebilir. Arızalı bir conta, soğutma suyunun silindirlere ve yanma odasına sızmasına sebep olur.

  • Bazen motordaki aşınmalar veya bloktaki çatlaklar da su sızıntısına neden olabilir.

  • Ayrıca kalitesiz yakıt da beyaz dumana ve motor performans sorunlarına neden olur. Kullanılan yakıtın kalitesine dikkat edilmelidir.

  • Yaklaşan kış koşullarında oluşabilecek tehlikeli durumların önlenmesi için aracınızın lastik, egzoz sistemi, akü, kayış, hortum, radyatör, yağ, lamba, fren, kalorifer/buz çözücü, cam sileceği ve ateşleme sistemi gibi elemanlarını zorunlu muayene ettirmeniz hayati önem taşıyor.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2019-12-13 00:00:00

  240 bin oto yedek parça cebe girdi

  Büyük bir potansiyele sahip otomotiv yedek parça sektöründeki alışılagelmiş kuralları değiştirmeyi başaran ve 2014 yılında Aloparca.com’u hayata geçiren Ebru Özülkü, “Artık insanlar ihtiyacı olana daha hızlı ve uygun bütçelerle ulaşmak istiyor. Bu noktada e-ticaret hızla yükselmeye devam ediyor. İnternetten alışveriş yapan kişi sayısının neredeyse 40 milyonu bulduğu ve harcama miktarının ise 12 milyar dolara yaklaştığı günümüzde, bilgisayar dışında cepten alışveriş alışkanlığı da gün geçtikçe artıyor" dedi.

  Bu noktada Aloparca.com olarak Türkiye’de bir ilki hayata geçirdilerini anlatan Özülkü, "100 binden fazla üyemiz ve 1,5 milyonu bulan ziyaretçilerimiz, App Store veya Google Play Store aracılığı ile artık ‘Aloparca’ aplikasyonu ile kolayca istedikleri yedek parçayı satın alabilecekler” diye konuştu.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2019-09-27 00:00:00

  Kışlık bakımı ihmal etmeyin yolda kalmayın

  Yaklaşan kış öncesinde arabanızı kışın zorlu koşullarından korumak elinizde. Sürücülerin henüz kar yağışlarının başlamadığı bugünlerde olası tehlikeleri önlemek için araç bakımlarını yaptırmaları büyük önem taşıyor. Soğuk hava koşullarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi, arıza ve kaza risklerinin ortadan kaldırılması için bazı önlemler alınması gerektiğinden bahseden aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, "Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden kimi araç sahipleri, kış şartlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle beklenmedik masraflarla karşılaşabilir" diyor. Olumsuz hava koşullarının sadece sürüşü etkilemekle kalmadığını, aynı zamanda sürüş performansını da etkilediğini dile getiren Ebru Özülkü, aracın randımanlı çalışması için kışa en uygun şekilde hazırlanması için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  ANTİFRİZ KONTROLÜ

  Motor korumasında önemli bir rolü olan antifrizin kontrol edilip, özelliğini yitirmişse yenilenmesi gerekmektedir.

  LASTİK KONTROLÜ

  Zorunlu kış lastiği uygulamasından ötürü, bu aylarda kış lastiklerine geçilmiş olması gerekiyor. Kış lastikleri için de diş derinlikleri ve lastik havalarının kontrolü buzlu ve kaygan olan yollarda aracın kontrolünü kolaylaştırır. Cam suyu ve sileceklerin kontrolü uygun görüş sağlar, ayrıca görüşü etkileyen bir diğer husus olan camlardaki uzun süreli buğulanmaya karşı da cam rezistansının kontrol edilmesi gerekmektedir.

  AKÜ ŞARJ DURUMU KONTROLÜ

  Akü şarjı azaldığında marş sırasında motor çalışmaz (marş basmaz) ya da zor dönerek çalışır, bu durumda ya şarj edilmeli ya saf su eklenmeli ya da yenisiyle değiştirilmelidir. Eğer akü yeni alınmışsa ve sağlam olduğuna eminsek ancak şarj düşük çıkıyorsa aracın şarj siteminde (alternatörde) bir arıza var demektir.

  FREN VE DEBRİYAJ BALATALARININ KONTROLÜ

  Fren balatalarının yaklaşık 30.000 km, debriyaj balatalarının yaklaşık 100.000 km' de değiştirilmesi gerekir. Fren balatalarının kötü durumda olması disklerin aşınmasına ve ani frenlemede araç kontrolünün kaybedilmesine sebep olur. Araçta kalkış sırasında titreme ve silkeleme olması debriyaj sistemindeki sorundan kaynaklanıyor olabilir.

  AYDINLATMA SİSTEMİ VE AMPULLERİN KONTROLÜ

  Aydınlatma ve ampullerin kontrolü kolaylıkla görebilmemizi ve görünürlüğümüzün artmasını sağlar. Kalorifer hortumları, vana ve ızgaraların kontrol edilmesi, kalorifer peteklerinin kireçlenmesini önlemek için antifiriz kullanılması, kalorifer az üflüyorsa polen filtresinin kontrol edilip değiştirilmesi gerekir.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2019-12-28 00:00:00

  Deprem anında araçtaysanız Bunlara Dikkat

  Son dönemde yaşanan artçı depremler alınması gereken güvenlik önlemlerini bir kez daha akla getirdi. Olası deprem anında pek çok kişi arabasına atlayıp yola çıkıyor veya araçta sürüş halindeyken depreme yakalanıyor. Peki deprem anında araba kullanırken ne yapmalı, nasıl hareket etmeli? Aloparca.com'un Kurucusu Ebru Özülkü, depreme araçta yakalanma ihtimaline karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler veriyor.

  KÖPRÜ ALTLARI TEHLİKELİ

  Deprem anında trafikte olan sürücülerin ilk olarak yavaşça sağa yanaşarak motoru durdurmaları, kontak anahtarını yerinde bırakarak, kapıları kilitlemeden çıkmaları gerektiğini belirten Ebru Özülkü, "Bu sürücünün zarar görmesi durumda aracın trafiği engellememesi için alınması gereken ilk tedbirdir. Ayrıca aracı bıraktığınız yer de çok önemli. Ağaç, köprü altı, direk gibi yıkılma ihtimali olan yerlerde durulmaması gerekiyor" diyor. Özellikle trafik yoğunluğu ve kaza oranı fazla olan İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde oluşturulan deprem ve acil durum yollarının gereksiz yere işgal edilmemesi gerektiğinin de altını çizen Özülkü, evlerde mutlaka bulunması gereken deprem çantasının araç içinde de olması gerektiğini belirtirken, çanta içerisinde yer alması gerekenleri şöyle sıralıyor:

  ARAÇTAKİ DEPREM ÇANTASINDA BULUNMASI GEREKELER:

  Çanta içerisinde öncelikle bir veya birkaç tane battaniye olmalı

  Ayrıca araçta mümkünse ailenize uygun bir çadır olmasında fayda var

  Düdük ve fener mutlaka araçtaki çantamızda bulunmalı. Fener pilli ise yedek pil, şarjlı ise mutlaka bir şarj ünitesi yanınızda olmalı

  Kullanabileceğiniz kadar kıyafet bulunmalı

  Birkaç gün yetebilecek kadar, konserve veya türevi yiyecek olması da önemli

  Deprem çantasının olmazsa olmazı ilk yardım seti içerisinde; yara bandı, gazlı bez, makas, eldiven, batikon, oksijenli su gibi bir takım tıbbi malzemeler olmalı

  Bazı durumlarda sinyaller alınmadığı için iletişim sağlamak ve haber almak güçleşebilir, bunun için küçük bir cep radyosu da çantada bulunabilir

  Ayrıca imkan dahilinde çanta içerisinde telsiz de olmasında fayda var

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2019-10-27 00:00:00

  Yedek parçada erkek işi algısını e-ticaretle yıktı

  ‘Erkek işi’ olarak görülen otomotiv yedek parça satışını online mecraya taşıyarak Türkiye’de bir ilke imza atan kadın girişimci Ebru Özülkü, 5 milyar euroluk sektörde söz sahibi olup, hedefine dünya pazarlarını aldı.

  ÖZGÜL ÖZTÜRK Hamileyken işten çıkarılınca kendi işinin patronu olmaya karar veren 35 yaşındaki iki çocuk annesi Ebru Özülkü, kurduğu online satış platformuyla Türkiye otomotiv yedek parça pazarında bir ilke imza attı. Online platformda yedek parça satışını ilk başlatan isim olan Özülkü, 6 yılda 5 milyar euroluk sektörde söz sahibi olmaya başladı. Oto sanayide kadın görmeye alışık olmayanlar tarafından ilk başlarda yadırgansa da Özülkü, kısa sürede kendine yer buldu.

  15 kişilik ekibiyle her yıl yüzde 100 büyüdüklerini anlatan genç girişimci, “Aloparca.com olarak bugün 48 farklı otomobil markasına ait orijinal ve yan sanayi yedek parçaları son kullanıcıya sunuyoruz. 100 binden fazla üyemiz ve aylık 1,5 milyon ziyaretçimiz var. Bizimle birlikte internetten oto yedek parçası arayanlar yüzde 300 arttı. Yakında Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya, Hollanda’ya Türkiye’den oto yedek parçası satmayı hedefliyoruz.” Özülkü, ayrıca bugüne kadar yılın girişimcisi, fark yaratan kadınlar, altın örümcek gibi birçok ödüle de layık görüldü.

  6 MİLYAR DOLARLIK HACME ULAŞACAK

  Otomotiv sektörü 2019 yılını yıllık yüzde 25-26’lık daralmayla 475 bin adetle kapatmayı öngörüyor. Gelecek yıl için ise satışların 600 bin civarında olması, yani yaklaşık yüzde 15-20 civarında büyüme beklentisi var. İkinci el online araç satışları yılın ilk dokuz ayında yüzde 0,4 arttı 1 milyon 268 bin 200 adede ulaştı. İkinci el oto pazarındaki büyümenin after market pazarını büyüttüğüne dikkat çeken Özülkü, “Geçtiğimiz yıl yüzde 25 büyüyen after market sektörünün 2020’de 6 milyar dolar hacme ulaşması bekleniyor” dedi.

  4’TE 1’İ FİYATINA BAKIM YAPILABİLİR

  Ebru Özülkü, “Bugün bir aracın ortalama bakım masrafı yetkili serviste 2000 lirayken, orijinal parçaları alıp kendi ustanıza yaptırsanız 400 liraya geliyor” diyor.

  Bizden Haberler

  2019-12-25 00:00:00

  Oto Yedek Parçanın Yeni Adresi E-ticaret

  800 bin kişiye istihdam sağlayan Türk otomotiv endüstrisi dijitalleşmenin getirdiği avantajlarla birlikte yeni nesil bir ticaret anlayışına geçiyor. Son verilere göre otomotiv yan sanayi alanındaki ticari faaliyetlerin yüzde 40'ı artık internet üzerinden gerçekleşiyor. Büyük bir potansiyele sahip otomotiv yedek parça sektöründeki alışılagelmiş kuralları değiştirmeyi başaran kadın girişimci Ebru Özülkü, 240 binden fazla yedek parçayı sanal ticarete taşıdı. Dünya otomotiv endüstrisinin, 2030'da 1.3 trilyon dolara yükselecek yedek parça sektörüne odaklandığını kaydeden www.aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, yedek parça konusunda ciddi bir potansiyeli olan Türkiye'nin, otomotiv endüstrisinin geleceğine ayak uydurabilmesi için markalaşmasının ve dijitalleşmesinin şart olduğunu belirtti. Dünya pazarlarındaki hızlı değişim sürecini takip etmek ve rekabet düzeyini korumada dijitalleşmenin önemine bir kez daha vurgu yağan Özülkü, yedek parça sektöründe gün geçtikçe büyüyen e-ticarete dikkat çekiyor. Günümüzde her şeyin mobilize olduğunu ve e-ticaretin geleceğin ticareti olduğunu belirten Özülkü "Artık insanlar ihtiyacı olana daha hızlı ve uygun bütçelerle ulaşmak istiyor. Bu noktada e-ticaret hızla yükselmeye devam ediyor. 2013 yılında www.aloparca.com ile oto yedek parça gibi bir ürünü ilk kez e-ticarete taşıdığımızda, sektör buna ciddi bir tepki gösterdi. O günün koşullarında buna imkansız olarak bakılıyordu ama bugün 1 milyondan fazla kişi otomobili için yedek parçasını bu kanaldan sağlıyor. 100 bin üyeye ulaştık ve bu rakamlar her geçen gün katlanarak devam ediyor" dedi. Ebru Özülkü, "Pahalı arabanın parçası da pahalı olur diye bir algı var. Bu kesinlikle doğru değil. Üretici markalar belli ve fiyatlar birbirine çok yakın. Eskiden usta ne derse o fiyat doğru kabul edilirdi. Oysa şimdi insanlar istedikleri yedek parçayı doğru ve güvenilir bir şekilde, üstelik fiyat avantajı ile kendisi alabiliyor" açıklamasını yaptı. Bugün oto yedek parçayı internetten arayanların sayısının yüzde 300 artığına dikkat çeken Özülkü, parça alırken dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle sıralıyor:

  • Yedek parça aracınıza uyumlu olmalıdır

  • İstediğiniz kalite ve fiyatta almak için kendinizi satın almayı tercih edin

  • Tercih ettiğiniz yedek parça markasının güvenilirliğini ve geçmişini göz önünde bulundurarak marka seçimi yapın.

  • İnternetten alışveriş yapacaksanız, konusunda uzmanlaşmış sitelerden alıveriş yapmayı tercih edin.

  • Internet ortamında sunulan şasi programlarına güvenmeyin. İnternet sitesinden yedek parça satın alıyorsanız müşteri hizmetlerini arayıp şasiden kontrol ettirmek sizi en doğru parçaya ulaştırır.

  • Satın alınan yedek parça faturalı ve garantili olmalıdır.

  • Her zaman sıfır yedek parça tercih edilmelidir.

  • Satış sonrası hizmete ve müşteri memnuniyetine önem veren bir firma ile çalışmak size kolaylık sağlayacaktır.

  Haberin sayfasına gitmek için tıklayın

  Bizden Haberler

  2020-04-24 00:00:00

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.