GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  BLOG

  Selenoid Valfi Nedir?
  Selenoid Valfi Nedir?

  Selenoid valfi, sıvı veya gaz akışını kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan bir elektro-mekanik yedek parça türüdür. Çeşitli formları olmasına rağmen pilot kumandalı valf, en yaygın kullanılan valftir. Bu valf, gövdesindeki ana deliği açmak veya kapatmak için sistem hattı basıncını kullanır. Direkt kumandalı selenoid valf, tek akış yolu olan ana valf ağzını doğrudan açar veya kapatır. Düşük akış kapasiteleri gerektiren sistemlerde orifis boyunca düşük basınç farkı olan uygulamalarda kullanılır.

  Manifold Nedir?
  Manifold Nedir?

  Manifoldlar, hava ve yakıtın harmanlanmasına yardımcı olan ve egzoz gazlarının oluşmasını sağlayan farklı boru gruplarıdır. Araç motorunun en önemli parçalarından olan egzoz gazlarının yüksek sıcaklığa dayanması için genellikle dökme demirden yapılırlar. Araçlarda emme ve egzoz olmak üzere iki tip manifold kullanılır. Emme manifoldu, motora havayı dağıtır. Egzoz manifoldu ise egzoz gazlarını motor silindirinden uzaklaştırır.

  Katalizör Nedir?
  Katalizör Nedir?

  Katalizör, kimyasal bir reaksiyonda aktivasyon enerjisini azaltarak tepkime hızını yükselten ve tepkime tamamlandığında da kimyasal bir değişikliğe uğramayan maddelerdir. Kataliz ise tepkime üzerinde meydana gelen bu değişikliğe verilen isimdir. Bir kimyasal reaksiyonda katalizör, hem reaktant hem de üründür. Katalizör, kimyasal tepkimede daha düşük enerji harcaması ile birlikte tepkime hızının değişmesini sağlar.

  Diferansiyel Nedir?
  Diferansiyel Nedir?

  Diferansiyel adı verilen parça, motorlu araçların temel unsurları arasında yer alır. Arabalarda diferansiyel, aracın alt kısmında ve iki tekerliğin arasında konumlanır ve büyük bir işlev görür. Ayrıca aracın sağlıklı yol alması için önemli bir faktöre sahiptir. Bunun yanında aracın devrilme yapmadan dönmesi ve hızı koruyarak dönüş yapıp yoluna devam etmesi gibi görevleri yerine getiren diferansiyel, araç kullanımının daha stabil olması için tasarlanmıştır.

  Hava Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler
  Hava Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  İçinde motor bulunan her cihaz veya ürün hava almaya ihtiyaç duymaktadır. Motorun yakıt ve havaya ihtiyacı vardır. Araç yakıt tüketirken benzin pompa aracılığı ile motora aktarılır. Bu sistemde motorun yakınında hava teneffüs edilmelidir. Tüm motorların hava filtresine ihtiyaç vardır. Motorun yakıtı tükettiği sırada yakıtın tutuşmasını önler. Aracın hava almasını sağlar. Motora zararlı madde girişini önler. Bir aracın fiyatı en uygun parçası hava filtresidir. Fakat aracın en önemli ve temiz tutulması gereken parçasıdır.

  Polen Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler
  Polen Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  Klimaya sahip olan araçlarda mevcut olan polen filtresi adıyla bilinen klima filtresi, havayı süzerek araç içine yönlendirilmeden önce temizlenmesine yarayan sistemdir. Araçla yolculuk edecek yolcuların araç dışındaki tozlu ve kirli havayı doğrudan solumasını önleyerek bireylerin sağlıklarını korumaya yardımcı olur.

  Yağ Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler
  Yağ Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  Yağ filtresi motorda sürekli şekilde işleyen sistemin kullanılan yağı düzenleyen parçadır. Motora zarar verecek malzemeler ve parçaların motora geçmesini önler. Kir ve zararlı partiküllerden yağı arındırarak motorun devir daim sistemini sürdürmesini sağlar. Araç modeli ve markasına bağlı olarak fiyat farkı bulundurmaktadır. Pahalı bir parça değildir. Fakat temizliğine ve değişimine özen göstermek gerekmektedir.

  Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?
  Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

  Motorların çalışması sırasında ısıl genleşmeye imkân verecek şekilde pistonla silindir duvarı arasında kalan bir piston boşluğu vardır. Bu boşluk sebebiyle, yüksek basınçlı olan hava yakıt karışımlarının ve yüksek basınçlı olan yanmış gazların, yanma bölümünden silindir bloğunun alt kısmına kaçışı engellemek amacıyla pistonla silindirler arasına kompresyon segmanı yer alır.

  Araba Nasıl Motor Yer?
  Araba Nasıl Motor Yer?

  Otomobil nasıl motor yer adlı konu başlığından da anlaşılması üzere daha geniş ve kapsamlı bir şekilde anlatmak istersek eğer ki belirli başlı eksiklerden ve arızalardan dolayı oluşan bu sorun maddi olarak büyük masraflara ve aracın motorunun yatak sarması yani motor yemesine sebep olacaktır.

  6 Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
  6 Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

  Öncelikle 6 vitesli araç kullanmak için gerekli olan tek şey aracın daha rahat bir şekilde yolda giderken rahatlatmak amaçlı kullanılan vites aralık sayısını genişletmek amaçlı yapılan araçlara verilen ada denir.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.