GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  BLOG

  Hava Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  İçinde motor bulunan her cihaz veya ürün hava almaya ihtiyaç duymaktadır. Motorun yakıt ve havaya ihtiyacı vardır. Araç yakıt tüketirken benzin pompa aracılığı ile motora aktarılır. Bu sistemde motorun yakınında hava teneffüs edilmelidir. Tüm motorların hava filtresine ihtiyaç vardır. Motorun yakıtı tükettiği sırada yakıtın tutuşmasını önler. Aracın hava almasını sağlar. Motora zararlı madde girişini önler. Bir aracın fiyatı en uygun parçası hava filtresidir. Fakat aracın en önemli ve temiz tutulması gereken parçasıdır.

  Hava Filtrelerinin Fiyatı Nedir?

  Hava filtreleri birden çok sebepten dolayı fiyat farklılığı göstermektedir. Ürünün malzeme kalitesi, kullanılacağı aracın modeli hava filtresi fiyatında farklılığa sebep olmaktadır. Hava filtrelerinin türleri vardır ve bunlar da fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Performans hava filtresinin fiyatı normal filtrelere göre daha fazladır.

  Filtrenin emme gücü ve düzeyi fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Fiyatı yüksek olan filtreler çoğunlukla temizlenebilir filtrelerdir.

  Hava Filtresi Neden Değişmelidir?

  Hava filtresi motora alınan havanın temiz hava olmasını sağlar. Kir, taş, kum gibi kalıntıları bünyesine toparlar. Filtrenin değiştirilmesi aracın kullanıldığı ortama bağlıdır. Araç kullanılmıyorsa eğer 3 yılda bir filtre değiştirilmelidir. Üzerinden zaman geçince filtrenin eskimesi, gücünü kaybetmesine sebep olur. Eski ve zayıf bir filtre motoru korumak için yeterli olmaz. Ve motora zarar verebilir. Bütün bu durumların yaşanmaması için hava filtreleri kontrol edilmelidir. Gerekli zaman aralıklarıyla değiştirilmelidir./p>

  Faydalı Bilgiler

  2021-03-10 00:00:00

  Polen Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  Klimaya sahip olan araçlarda mevcut olan polen filtresi adıyla bilinen klima filtresi, havayı süzerek araç içine yönlendirilmeden önce temizlenmesine yarayan sistemdir. Araçla yolculuk edecek yolcuların araç dışındaki tozlu ve kirli havayı doğrudan solumasını önleyerek bireylerin sağlıklarını korumaya yardımcı olur.

  Karbonlu ve karbonsuz adıyla üretilen iki çeşit polen filtresi vardır. Karbonlu polen filtrelerinin karbonsuz polen filtrelerinden temel farkı dış ortamdan gelen kötü kokularında önlenmesidir.

  Polen Filtresi Neden Değiştirilmelidir?

  Araçlarımızda kullandığımız polen filtresi zamanla kir ve tozlar ile tıkanır. Bu nedenle işlevlerini yerine getiremez hale gelirler. Filtremizin üzerinde takılan bu kir ve tozu yolculuğumuz sırasında solumamız bizlerin sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle bireylerde solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca işlevini yerine getiremeyen bir polen filtresi sonucu aracımızın içinde oldukça kötü bir koku oluşur. Buda yolculuklarımızda ki konforunuzu oldukça kötü etkiler. Bu nedenlerle araçlarımızdaki polen filtrelerini periyodik olarak kontrol etmeli ve değiştirmeliyiz.

  Polen Filtresi Ne Zaman?

  Polen filtresi değişiminin genellikle periyodik değişim süresinden önce bir tarihte değiştirilmesi önerilir. Filtrenin değiştirilmesi genellikle yılda bir kez veya 25.000 kilometrede bir olması önerilir. Araç içerisinde yolculuk esnasında alınan kötü koku da filtrenin değişme vaktinin geldiğinin bir göstergesidir. Bu genellemenin yanında polen filtresinin değiştirilmesi şu faktörlere de bağlıdır.

  • Aracın günlük kullanım süresi
  • Aracın kullanıldığı ortamın temizliği
  • Aracın kullanılırken klima ve havalandırmanın ne kadar aktif kullanıldığı vb.

  Faydalı Bilgiler

  2021-03-10 00:00:00

  Yağ Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

  Yağ filtresi motorda sürekli şekilde işleyen sistemin kullanılan yağı düzenleyen parçadır. Motora zarar verecek malzemeler ve parçaların motora geçmesini önler. Kir ve zararlı partiküllerden yağı arındırarak motorun devir daim sistemini sürdürmesini sağlar. Araç modeli ve markasına bağlı olarak fiyat farkı bulundurmaktadır. Pahalı bir parça değildir. Fakat temizliğine ve değişimine özen göstermek gerekmektedir.

  Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

  Motor kullanıldıkça içinde oluşabilecek tahribattan kaynaklı parçalar oluşur. Bunlar ve yakıtın yanması ile açığa çıkan kimyasal maddelerin motor yağına karışmasını yağ filtresi önler. Yağın ve yakıtın içindeki zararlı maddeleri tutar. Araca zarar vermesini önler. Yağ filtresi motora yabancı maddelerden arındırılmış yağ gönderir. Haliyle yağ filtresi cihazın uzun ömürlü ve sağlam olmasını sağlar.

  Yağ Filtresi Neden Değiştirilmelidir?

  ağ filtresi motorun ve motor yağının temizliğini sağlar. Motor hareketleri sürtünme ve uzun süreli kullanım sonucu yağ filtresi tahribata uğrar. Yağı yeterince arındıramaz ve yabancı madde girişi kolay olur. Aracın kullanım süresi ve sık kullanım oranı değiştirme eşiğini belirler. Aracın uzun ömürlü olması ve yakıt tüketiminin ekonomik olması için yağ filtresi değişikliğine dikkat edilmelidir. Yağ filtresi ve motor yağı eş zamanlı değiştirilmelidir. Yağ filtresi kirlendiği zaman değiştirilmelidir.

  Yağ filtresi kirlendiği zaman motordan anormal sesler çıkar. Araç geç çalışır ve sağlıklı bir performansa sahip olmaz. Filtre değiştirilince güvenilir işletme ve bireyler aracılığı ile bu işlem gerçekleştirilmelidir.

  Faydalı Bilgiler

  2021-03-10 00:00:00

  Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

  Motorların çalışması sırasında ısıl genleşmeye imkân verecek şekilde pistonla silindir duvarı arasında kalan bir piston boşluğu vardır. Bu boşluk sebebiyle, yüksek basınçlı olan hava yakıt karışımlarının ve yüksek basınçlı olan yanmış gazların, yanma bölümünden silindir bloğunun alt kısmına kaçışı engellemek amacıyla pistonla silindirler arasına kompresyon segmanı yer alır.

  Bu segman ayrıca silindir duvarın üzerinde meydana gelmiş yağı kontrol eder (uygun yağ filmini sağlayacak şekilde) yağ sızdırmaz özelliği ve silindir cidarında bulunan fazla yağı kartere sıyrılmasını sağlayan yağ kontrol segmanları da bulunmaktadır. Bu segmanların bir diğer önemli görevi de piston üzerinde yer alan ısıyı silindire aktarıp pistonun soğumasını sağlarlar.

  Bu nedenle piston segmanların silindir duvarına yakın konumlandırılması gerekmektedir. Bu özelliklerinden dolayı segmanlar dışarı doğru genişler tarzda tasarlanmışlardır.

  Segmanlar Nedir ve Görevleri Nelerdir?

  Piston sekman, içten yanmalı olan, 4 zamanlı veya 2 zamanlı motorlarda yer alan silindir blokları içinde hareket eden piston veya pistonların üzerine açılan ve segman kanallarında çalışan gri dökme demirden veya çelik alaşımlarından yapılabilen halka şeklindeki parçalara denir.

  Piston ısısının silindir duvarına aktarılmasını sağlayarak, pistonun soğumasını sağlarlar. Silindir cidarlarının ve piston kenarlarının yağlanmasını sağlayan yağın, yanma odasına girmesine engel olurlar. Piston sekman ayrıca sıkıştırma esnasında piston ve silindir arasından krank bölmesine, hava-yakıt karışımının ve yanmış gazın kaçmasını engellerler.

  Hangi Malzemeler Kullanılır?

  Kompresyon segmanları, özel döküm demir malzeme kullanılarak üretilir. Üst tarafta yer alan kompresyon segmanı ise genellikle kromla kaplanır. Yağ segmanları da özel yay çelik kullanılarak üretilirler.

  Segman çeşitleri

  1.Yağ segmanı Kompresyon segmanı
  2.Segman ağız çeşitleri;
  • ● Kare segman
  • ● Konik yüzlü segman
  • ● Trapezodial segman
  • ● İçten pahlı segman
  • ● Basamaklı segman
  • ● ‘’L’’ şekilli segman

  Segman Montajı

  Piston, silindir içindeki yerine yerleştirilirken, kompresyon segmanlarının ağız aralıklarının küçük ve büyük dayanma yüzeylerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-10 00:00:00

  Araba Nasıl Motor Yer?

  Otomobil nasıl motor yer adlı konu başlığından da anlaşılması üzere daha geniş ve kapsamlı bir şekilde anlatmak istersek eğer ki belirli başlı eksiklerden ve arızalardan dolayı oluşan bu sorun maddi olarak büyük masraflara ve aracın motorunun yatak sarması yani motor yemesine sebep olacaktır.

  Otomobil Nasıl Motor Yer?

  Motor yatağı adı verilen üst kapaktan başlayıp silindire kadar ulaşan motor parçaların da oluşan aşırı titreşim, sürtünme ve ses dolayısıyla aracın yağsız kalmasından başlayarak yağ pompasının işlevini görmemesi sebebiyle doğuran sonuçlar aracımızın motorunu yer.

  Aynı zamanda aracı çok sıkıştırmak yani aşırı yüksek devirlerde aracı kullanarak aracımızı her zaman bu şekilde kullanırsak eğer ki belli bir süreye kadar aracımızın motoru dayanır ve bazı faktörlere bağlı olarak bu işlem aracımızın herhangi bir motor soğutma sıvısında eksik olan sıvı soğutma suyumuz eksik ise yağımız tam değil ise ve yağ pompası görevini tam ve net bir şekilde yerine getirmiyorsa başımıza gelecek sorunlardan bir tanesi aracın yatak sarması olarak adlandırılan motor yemesine sebep olacaktır.

  Herhangi Motor Sıvı Eksiğinde Araç Nasıl Motor Yer?

  Aracın motor yemesi yani motor yatak sarması olarak adlandırılan olayın gerçekleşmesi için yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere bazı faktörlere bağlı olarak araba motor yemesine sebep olmaktadır.

  Bu faktörlerin arasında yer alan motor sıvı eksikleri sonucunda aracın motoru yeterli motor soğutma suyunu bloklar arasında dolaştıramıyorsa ve aynı zamanda motor yağı eksikliğinde, yağ pompasının işlevini yerine getirmediğinde otomobilimizin motoru aşırı ısınacaktır.

  Aşırı motor bloğu ısınmasının sebepleri arasında yer alan eksik motor sıvıları işlevlerini tam anlamıyla yerine getirmemekle beraber aynı zamanda blok içerisindeki parçaların aşırı sürtünmesinden kaynaklı olarak parçalar çabucak ısınır ve deforme olan motor yatakları olarak adlandırılan parçanın işlevini kaybederek oluşan motor yatak sarmasına ve motor yemesine sebep olacaktır.

  Otomobil Neden Motor Yer? (Halk arasında Motor Yemek olarak adlandırılan Motorun bozulması veya yatak sarması)

  Otomobilimizi günlük kullanımımız da en az haftada bir veya iki kez motor sıvılarını kontrol etmek zorunda olmalıyız ki başımıza böyle sorunlar gelmesin. Motor sıvılarının tümünü aloparca.com da Madeni Yağlar bölümünde bulabilirsiniz.

  Motor yatak sarması olarak adlandırılan aracın motor yemesinin sebepleri arasında yer alan bazı faktörler ise kirli yağ kullanımı, yağ filtrelerinin görevini tam anlamıyla yerine getirmemesi ve yağ pompasının işlev dışı kalmasından dolayı araçlar motor yer.

  Aynı zamanda aracı uzun bir süre bekledikten sonra çalıştırıp hemen gaza yüklenerek yani her gün aşırı şekilde aracın devrini sürekli yüksek devirler de kullanırsak araç bu faktöre bağlı olarak fazla yakıt tüketmesinin yanında yağ miktarının da azalmasına sebep olacaktır.

  Ve aracın motor sıvılarını en azından haftada bir kez bile kontrol etmezsek araç yağ ve soğutma sıvısını eksilterek motor yatak sarmasına veya motor yemesine sebep olmasının yanında büyük bütçeli maliyetlerle karşılaşacağımız durumlar bizleri bekliyor olacaktır. Düzenli motor yağı bakımlarınız için aloparca.com üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-10 00:00:00

  6 Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

  Öncelikle 6 vitesli araç kullanmak için gerekli olan tek şey aracın daha rahat bir şekilde yolda giderken rahatlatmak amaçlı kullanılan vites aralık sayısını genişletmek amaçlı yapılan araçlara verilen ada denir.

  Konuyu daha da ele alıp açıklamak istersek daha da rahat bir biçimde aracımızın yolda düşük devirler de daha rahat yolda akmasını sağlamak için 6 vitesli araçlara günümüzde ihtiyaç duyulmaktadır.

  Özellikle şehir içinde pek araç kullanmıyor iseniz bunun yanı sıra şehir dışı seyahatleri için aracınızı daha sık bir biçim de kullanıyor iseniz 6 vitesli aracınızı tercih etmeniz sizlerin yararınıza fayda sağlayacaktır.

  6 Vitesli Araç Nasıl Kullanılır Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

  Eğer ki 6 vitesli bir araca sahip iseniz bunun artı ve eksi yönleri olacaktır.

  6 Vitesli Araç Kullanmanın Artı Yönleri Nelerdir?

  Artı yönlerinden bahsetmek gerekir ise araba özellikle uzun yolda gider iken 6. vitesi kullanarak aracımızın daha düşük devirlerde daha da rahat gitmesini sağlayarak aracın yakıtında göz ile görülür farklar olacağını görmüş olursunuz.

  Düşük devirler her zaman aracı daha rahatlatarak uzun yollarda kullanılan 6 vitesli araçların daha uzun ömürlü motor sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

  Bunun sebebi ise vites aralıkları diye tabir kullandığımız 6 vitesli araçlarda genellikle devir aralığını çok dengeli olarak kullanan bir vites kutusuna sahip olduğumuzdan ötürü araç yolda çok rahat bir şekilde hem devrini almış bir şekilde hem de yakıttan tasarruf sağlayarak daha uzun ömürlü motor ömrüne katkı sağlamış bulunur.

  6 Vitesli Araç Kullanmanın Eksi Yönleri Nelerdir?

  Eksi yönlerinden bahsetmek gerekirse artı yönlerine kıyasla çok daha azdır. Buna bağlı olarak hız tutkunu olan bireyler için hissedilen performans da ve aracın ivme olarak adlandırılan hızın artması 5 vitesli araçlara oranla daha yavaş bir biçim de hareket etmesidir.

  Sebebi ise bilindiği üzere aracımızın daha az yakıt tasarrufu yaparak daha uzun ömürlü motor sağlığı olmasından geçerli kullanılan 6 vitesli araçlar da daha düşük devirler kullanılarak aracı pek zorlamadan yol kat etmesini sağlamaktır.

  Fakat bu durum ise düşük devirler de kullanılan 6 vitesli araçların 5 vitese göre kıyas ile bir nebze daha düşük ivme hızlanma kazanmasına yol açmaktadır.

  Konuyu ele alıp özet bir şekilde açıklamak istersek 6 vitesli araç kullanmanın pek çok avantajları olduğu gibi kullanım kolaylığından da ötürü uzun yolda kullanmış olduğumuz vites aralığına dikkat etmeden sık sık vites değiştirmek durumunda kalacağımız için daha kolay bir sürüş keyfi ve maddi imkanlarımızı düşünerek daha kazançlı ve tasarruf sağlayacak vites kutusuna sahip olacağımızdan ötürü her anlamda cebimizi düşünen bir arca sahip olmayı kim istemez ki.

  Tavsiye edilen noktalardan bir diğeri ise avantaj sağlayıp uzun yolda kullanacağınız araçlardan tercih edecek olursak 6 vites araç kullanmak en mantıklı seçimlerden olacaktır.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-10 00:00:00

  Araba Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

  Ülkemizde arabalar her zaman ilgi odağı olmuştur. Türkiye’de araba sayısı neredeyse nüfusun çeyreği kadardır. Bununla birlikte yeni model arabalar olduğu gibi çok eski arabalara da rastlanmaktadır. Türkiye’de bulunan arabaların birçoğu terkedilmiş, unutulmuş, ömrünü tamamlamış durumdadır. Bu şekilde ömrünü tamamlamış olan arabalara hurda arabalar denilmektedir. Arabaların nasıl hurdaya çıkarılacağı konusu birçok vatandaşımız tarafından merak edilmektedir.

  Araba ne anlama gelir?

  Araba tekerlekli, motorlu veya motorsuz her türlü kara taşıtına verilen isimdir.

  Hurda araba ne anlama gelir?

  Mekanik olarak görevlerini yerine getiremeyen, kazalı, hasarlı, trafiğe çıkamayacak ya da terkedilmiş durumda olan arabalara verilen isimdir.

  Arabalar hangi durumlarda hurdaya çıkarılabilir?

  Arabalarını trafikten çekmek isteyenler belirli durumlarda hurdaya çıkarabilirler. Arabaların hurdaya çıkarılabileceği durumlar;

  Arabanın motor, fren, şanzıman vb. sistemleri işlevini yitirmesi durumunda hurdaya çıkarılabilir. Arabada ve alt takımında oluşan paslanmalar sonucunda kullanılamaz hale geldiyse hurdaya çıkarılabilir. Arabada patlama meydana gelmiş veya yanmışsa hurdaya çıkarılabilir. Arabalar yaşlarını doldurmaları durumunda trafikten çekilebilir.

  Araba Nasıl Hurdaya Ayrılır?

  Araba sahipleri birçok nedenden ötürü araçlarını hurdaya çıkarabilirler. Bu işlemin yapılabilmesi için araba sahiplerinin gerekli belgeleri toplayarak belirli işlemleri yapmaları gerekmektedir.

  Araba ruhsat ve plakası üzerine olan sürücüler arabalarını çekici yardımıyla ilgili muayene istasyonuna götürmelidirler. Görevlilere arabanın trafiğe çıkmaya uygun olmadığı bilgisi verilmesi halinde gerekli işlemlerin yapılması talep edilebilmektedir. Arabanızın yürür aksamında herhangi bir sıkıntı yok ve trafiğe çıkabilecek durumda ise arabanızı kendiniz de ilgili muayene istasyonuna götürebilirsiniz. Ancak arabanızda trafiğe çıkmaya engel bir durum bulunması halinde arabanızı çekici yardımıyla ilgili muayene istasyonuna götürebilirsiniz. Muayene istasyonuna gidilip gerekli evrak ve bilgilerin verilmesi durumunda arabanızla ilgili tüm işlemler yapılır. Bu süreç sona erdiğinde arabanızın hurdası Makine Mühendisleri Odası’na verilmektedir. Tüm bu işlemlerin sonunda arabanız hurdaya ayrılmış olur.

  Arabayı Hurdaya Ayırmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

  Arabanızı muayene istasyonuna götürüp hurdaya ayırma talebinde bulunduğunuzda sizden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin tamamlanmaması durumunda arabanızın hurdaya ayrılma işlemi gerçekleşmez. İşlemi gerçekleştirmek isteyen sürücülerin bu belgeleri tamamlamaları gerekmektedir;
  Araba sahibinin trafik tescil şubesine başvuruda bulunması gerekmektedir.
  Hurdaya çıkarılmak istenen arabanın tamiri ve yenilenmesi durumunda bile yeniden tescil ettirilmeyeceğine dair hurda dilekçesi yazılmalıdır.
  Eski tescil, trafik belgeleri ve plakalar ile alakalı tüm belgeler getirilmek zorundadır.
  İki tane Araç Trafik Tescil ve Başvuru Formunun getirilmesi gerekmektedir.
  Hurdaya çıkarılmak istenen araba üzerine haciz ve rehin gibi hiçbir tedbirin bulunmaması gerekmektedir. Bunu kanıtlayan belgeler gerekli görülmesi durumunda istenilebilir.
  Hurdaya çıkarılan arabalar tamir veya yenileme işlemine tabi tutulsa bile tescil edilemezler. Aracın kayıttan çıkarılmasına ait bertaraf formlarının işlem yapan tescil kuruluşlarına teslim edilmesi gerekmektedir. T.C. kimlik numaralı kimlik kartı, nüfus cüzdanı hazırda bulundurulmalıdır.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-10 00:00:00

  Araba Nasıl Üretilir?

  Hayatımızın en önemli parçasını oluşturan otomobiller günümüzdeki halini almak için sayısız testten ve fabrikadan geçmiştir. Kimileri için tutku kimileri için sadece bir araç olarak görülen otomobiller, ilk kez 1913 tarihinde ve Henry Ford tarafından bir fabrikada üretilmeye başlanmıştır. Otomobil üretiminin çoğunlukla büyük bir kısmını makineler ve devasa modern teknolojiler oluşturmaktadır. Büyük metal levhalar ve arabanın diğer parçaları birer yapboz gibi tek tek bir araya getiriliyor. Her ne kadar makinelerin payı büyük olsa da deneme yanılma testlerini, otomobilin tasarım süreçlerini ve diğer önemli işleri, işçiler ve mühendisler gerçekleştiriyor.

  Otomobilin Üretim Aşamaları

  Firmalara göre bu aşamalar değişkenlik gösterse de genellikle araba 6 aşamada üretilir. Bunlar; pres, kaynak, montaj, boya, kalite kontrol ve lojistiktir. Pres Aşaması Araba bu aşamada en geniş halindedir. Büyük metal rulolar ve ham maddesi pres aşamasında işlenerek şekil alır. Özel kalıplar yüksek basınçlarla şekillendirilir ve arabanın dış görünümü oluşur.

  1) Kaynak Aşaması

  Pres işleminden sonra araba hassas ayarlarının yapılması için kaynak işlemine girer. Makineler bu aşamada önemli bir görev arz eder. Özellikle ince işçiliğin olduğu kaynakta hataya yer verilmemektir.

  2) Montaj ve Boyama Aşaması

  Otomobilin bu aşamada rengine karar verilir ve boyama yapılır. Üretilen aracın uzun ömürlü olması, boyanın zarar görmemesi ya da solmaması için de birçok kaplama bu aşamada gerçekleşir. Boyamadan sonra montaj istasyonuna gelen araç parçaları birleştirilir ve kalite aşamasına gönderilir.

  3) Kalite Kontrol Aşaması

  Araç üretime sunulmadan önce bu aşamada test edilir. Örneğin; kapı kapanma sesinden motor sesine, tasarımından işçiliğine ya da aracın dayanıklılığına bakılır. Birçok özellik müşteriye sunulmadan önce kontrol edilir. Testleri başarıyla geçen araç lojistik aşamasına gönderilir.

  Bu aşamalar kısa bir süreç olarak görünse de bir otomobilin tasarlanması, üretilmesi ve daha sonrasında satılması uzun zaman alır. Çok büyük emekler sonucunda ortaya çıkar. Arabanın üretiminde kullanılan motorun gücü, kalitesi, iç tasarımı ya da darbelere karşı dayanaklılığı gibi unsurlar aracın satışını ve popülerliğini de etkiler. Günümüzde dünya devi birçok marka birbirleri ile bu konular üzerine yarışmaktadır. Üretimde kullanılan malzemeler, markaların ilerleyip gelişmesinde ya da gerileyip iflas etmesinde büyük rol oynamaktadır.

  Araba Üretiminde Kullanılan 5 Temel Malzeme

  Kullanılan malzemeler çoğunlukla müşterinin ilgisine, bütçesine göre şekil almaktadır. Arabanın gelişmişliğine ve hitap ettiği müşteriye göre değişir. Örneğin; Rolls Royce otomobillerinin hitap ettiği müşteri ile BMW otomobillerinin hitap ettiği müşteri birbirinden farklıdır. Biri konfor için kendini geliştirirken diğeri hız ve performans için aracını geliştirir. Bu farklılıklara rağmen araçlarda kullanılan en temel 5 malzeme şunlardır; plastik, çelik, alüminyum, kauçuk ve cam.

  Dünya üzerinde hemen hemen herkesin kullandığı otomobiller yenileşmeye ve gelişmeye her yıl devam etmektedir. Gerek mühendisler gerekse büyük firmalar ve otomotiv sektöründe yer alan birçok kişi, otomobil üretiminde büyük yenilikler yapmıştır.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-10 00:00:00

  Motor Supabı Nedir

  Motor Supabı Nedir Ve Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  Motor supabı içten yanmalı motorlara sahip araçlarda gaz giriş ve çıkışını kontrol etme ve ayarlama gibi işlevlere sahip olan kapağa denilmektedir. Bu kapak sayesinde hava ve gaz dengelenir. Aynı zamanda yanma sonucu oluşan egzoz gazının da dışarı atılması sağlanır. Motor supabının hareketi esnasında hareketinin kaynağı eksantrik milidir.

  Motor Supabı Hangi Parçalarla Birlikte Çalışır?

  Motor supabının hareket noktası olan eksantrik mili ise motorlarda yardımcı mil olarak bulunur. Bu milin amacı da motor subab hareketlerinin sağlanmasıdır. Eksantrik milinin hareketinin kaynağı ise triger kayışı aracılığıyla krank milidir.

  Triger kayışının görevleri arasında krank mili sayesinde motor supaplarının hareket etmesini sağlamasının yanında soğutma görevi de bulunmaktadır. Triger kayışı devridaim pompasının hareket kaynağını oluşturarak soğutma sıvısının sürekli olarak soğutma işlevini gerçekleştirme amacını yerine getirmek için hareket etmesini sağlamaktadır.

  Motor Supapları Motorun Neresinde Bulunur?

  Uzun silindir şeklinde ve uca doğru daire şeklini alan bir yapıya sahip olan Motor supapları araçtan araca değişken yerlerde bulunabilir. Ancak genel olarak içten yanmalı araçların motor supapları motorun üst kısmında bulunur ve yaylı bir yapı ile dikey düzlemde gidip gelme şeklinde bir hareket alanına sahiptir.

  Motor Supap Ayarları Neden Bozulur?

  Motor supap ayarlarının bozulma sebeplerinin tek bir kategori altında tutulması doğru değildir. Birden fazla sebep motor supaplarının bozulmasına neden olabilmektedir. Örneğin, supaplarda bulunan lastiğin zamanla erimesi ya da subap zamanlamalarının zamanla bozulması supap bozukluğuna sebebiyet verir. Supaplarda bulunan lastiğin erimesi ciddi bir sorun olmakla beraber değişim gerektirebilecek nitelikte bir arızadır. İkinci el araç alımlarında bu durum iyice gözetilmeli ve araç bakımlarının yapılıp yapılmadığı konusu araştırılmalıdır.

  Motor Supaplarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

  Araç dışarıdan gözlemlendiği takdirde bazı durumlar mevcut ise araç en yakın zamanda servise götürülmelidir. Motor supap bozulmasının ilk belirtisi metal çarpa sesi şeklinde tezahür eder. Bu ses iki metalin birbiri ile çarpması sonucunda çıkardığı sesin aynısıdır ve duyulabilecek gürlükte bir sestir. İkinci husus ise motor gücünde azalmadır. Eğer aracın çekiş gücü azalmışsa ve aynı zamanda yakıt tüketimi de artmışsa supapların bozulmuş olma olasılığı da yüksektir.

  Gaza basıldığı takdirde araç kalkış ve sürüş esnasında hareket kabiliyetini önemli ölçüde yitirmişse bu durum gazın tam olarak dengelenmediğinden söz konusu olabilir. Bu durumda da supapların bozulduğu kanısına varmak mümkündür. Araç bu halde yokuş yukarı zorlandığı gibi yokuş aşağı dahi hızlanmakta zorlanır.

  Motor Supap Ayarları Neden Önemli?

  Karşılaşılabilen bir sorun olan supap yanması sorunu daha çok LPG ile çalışan araçlarda görülür. Nitekim aracın orijinal halindeki motor supapları LPG gazının yanmasına dayanamaz ve supaplarda yanmalar meydana getirir. Supap ayarları zamanında yapılmadığı takdirde aracın performansı azalır ve yakıt tüketimi artacağından bütçeyi de olumsuz etkiler.

  Faydalı Bilgiler

  2021-02-05 00:00:00

  Covid19 İle İlgili Son Gelişmeler

  Ocak 2020'nin başlarında Çin'in Wuhan şehrinde başlayan salgın tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Giderek yayılan covid19 salgının gidişatı pandemi olarak tanımlanmıştır. Dünya geneline baktığımız da 100.000 üzerinde vaka sayısı görülmüştür. Ölü sayısındaki artış ise 2 milyonu aşmış durumda.
  Covid19 salgının hazırlıksız yakalanan tüm dünya ülkeleri her türlü çözümü uygulamaya gitmiştir. Virüsün ilk çıktığı günlerde hastanelerin doluluk oranları 0'leri buldu. Uygulanan tedavi yöntemleri ilk başlarda pekte başarılı olmadı. Bazı ülkeler önlem almak yerine sürü psikolojisini denedi.

  Covid19'da en büyük başarıyı Türkiye sağladı. Yapılan önlemler, kısıtlamalar, bakanlığın başarılı çalışmaları sayesinde en aza indirgenmiş durumdadır. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran ölü ve vaka sayısında büyük düşüşler görülmektedir.

  Covid19 Yüzyılın Yeni Vebası

  Pandemi için yapılan çalışmalar biranda hız kazandı. Hastanelerin solunum cihazları arttırıldı. Virüs ilk önce ciğer de başlayan bir sağlık sorunu olarak ortaya çıktı. Bağışıklık sistemi zayıf ve kronik rahatsızlığı olan kişiler bu virüsü ya çok zor atlattı ya da vefat etti.

  Dünyanın çözüme bulamadığı virüs artarak ilerlemeye devam etti. Tıp çaresiz kaldı. Sağlık çalışanları haftalar hatta aylarca nöbet yaptı. Dünya Sağlık Örgütü virüsün aşının bulunması gerektiğine üzerine basa basa vurgu yaptı.

  Covid19 Aşısı Bulundu mu?

  Pandeminin etkisi halen devam ediyor. Aşı çalışmalarına birçok ülke başlamış durumda. Bazı ülkeler test aşamalarını başarı ile geçti. Bunlardan bir tanesi virüsün çıkış yeri Çin. Çin 3 faz da deneme yaptığı aşı çalışmalarını bitirdi. Türkiye dahil bir kaç ülkeye aşı göndermeye başladı.

  Bunun yanında Almanya, Fransa, İngiltere aşı çalışmalarına devam ediyor. Gelişen teknoloji sayesinde çalışmalar daha da hız kazandı. Ancak virüs covid19, yeni mutasyonla gündeme gelmeye başladı.

  Mutasyonlu virüse, bulunan aşılar çare olur mu? halen soru işareti. Aşı çalışmaları devam etse de kesin bir netice için daha erken olduğu bilinmektedir. Uzmanlar yaptığı açıklamalar da aşı dağıtılan ülkeler bunun sonucunu 2 ya da 3 ayda görebileceklerini belirtmektedir.

  Pandemi İçin Aşı Çalışmaları

  Çin'de başarı sağlayan aşılar Türkiye'ye de ulaştı. Sağlık Bakanlığı gerekli adımları atarak büyük oranda aşı ülkemizde şuanda. Hatta geçtiğimiz günlerde 4,5 milyon aşı daha Türkiye'ye gönderilmiş durumda. Başta Sağlık çalışanları olmak üzere 65 yaş ve üzerine de uygulanmaya başlanmış durumda.

  İki defa yapılmak üzere uygulanan aşı, sıralamaya göre yapılmaya devam ediyor. Aşı için gelen tepkiler de büyük oranda olumlu. Aşı İçin başvuranların sayısı da bir hayli yüksektir.

  Yerli Aşı Çalışmaları

  Her ne kadar Çin kaynaklı aşılar olsa da Türkiye'de kendi aşısını üretmek için tüm olanakları kullanmaktadır. Yerli aşı üretimi için tüm bilim insanı ve uzman doktorlar canla başla çalışmaktadır.

  Toplum olarak da herkesin görüşü yerli aşıdan yana. Belli bir tarih olmamakla beraber son covid gelişmeleri ile aşı çalışmaların da sona geldiği gelen haberler arasında.

  Faydalı Bilgiler

  2021-01-30 00:00:00

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.