GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
Yükleniyor

Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?:

Motor yağı motorlu taşıtların tamamında kullanılır. Motor yağları için mantık oldukça basittir. Motorda bulunan dişliler çark şeklinde dönerken birbirlerine sürtünmektedirler. Bu sürtünmelerin etkisiyle de motorda aşınmalar meydana geliyor. İşte motor yağları motorda meydana gelebilecek sürtünmeden kaynaklı aşınmaları en aza indirmek için kullanılmaktadır. Kaygan bir zeminde gerçekleşen çark hareketleri motora hiçbir zarar vermeden turunu tamamlar bu da motorların daha uzun süreli olmasına katkıda bulunur. Peki, amamotor yağlarıolmasaydı ne olurdu? Başka bir çözüm yolu bulunabilir miydi?

Otomotiv dünyasının dev firmaları motor yağlarına herhangi bir alternatif üretememişlerdir. Bu nedenle şu an dünya üzerinde bulunan tüm motorlu taşıtlar motor yağı olmadan uzun bir süre kullanılamaz. Motosiklet, otomobil traktör veya savaş araçlarıgibi bilinen tüm araçlarda motor yağı kullanılır. Motorun bulunmadığı bisiklet ve el arabalarında ise hali ile motor yağı da kullanılmamaktadır.

MOTOR YAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Motor yağları markalarına ve üreticilerine göre çok çeşitli olmaktadırlar. Özellikle Alman firmaları motor yağı üretiminde dünyada öncü konumdadırlar. Dünyanın en çok tercih edilen motor yağı ise şüphesiz castroldür. Castrolün ürettiği motor yağları tam sentetik motor yağları, yarı sentetik motor yağları ve mineral motor yağları olmak üzere üçe ayrılır. Bu yağların kullanımları araçların özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tam sentetik castrol motor yağı çeşitleri castrol edge ve castrol magnetec stop-start yağlarıdır.

Bu yağların en önemli özellikleri İstanbul gibi sıkışık trafiklerde bile sürekli dur kalk yapmanıza rağmen motorunuzu en iyi şekilde korur ve motor dişlilerinize bir zarar gelmesini engeller. Oluşturdukları koruyucu katmanlar ile motorunuzun aşınmasına mani olurlar. Yarı sentetik castrol motor yağı çeşitleri ise castrol magnatec ve castrol gtx çeşitleridir. Bu motor yağlarının en önemli özelliği ise çamurlaşmaya karşı yüzde 25 dahaiyi koruma sağlamalarıdır. Motorlarda meydana gelebilecek her türlü çamurlaşma bu yağlar sayesinde minimize edilecektir.

Son olarak mineral castrol motor yağları ise castrol gtx lpg ve castrol gtx türleridir. Bunların en önemli özellikleri ise özel yağlama gereksinimlerini maksimum düzeyde karşılamalarıdır.

MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR

Farklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır?

Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİRFarklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır? Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

Bunun önüne geçmek için mevsimsel olarak motor yağı türünüzü değiştirmelisiniz ya dabulunduğunuz yerin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak bir motor yağı türü seçmelisiniz. Arap ülkelerinde genelde 20 ye 50 motor yağları kullanılmaktadır. Çünkü Arap ülkelerinde mevsim sıcaklıkları belli bir derecenin altına inmemektedir ve aşırı sıcaklıklar mevcuttur. İskandinav ülkelerinde ise tam tersi olarak -20 ye 20 motor yağı en çok tercih edilen motor yağıdır. Bu da o ülkelerdeki aşırı soğuklardan kaynaklanmaktadır.

ARABAMA EN UYGUN MOTOR YAĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

Araba üreten firmaların tamamı araçların kullanım kılavuzlarını da araçlarla birlikte gönderirler. Her aracın en az bir adet kullanma kılavuzu bulunur ve bu kullanma kılavuzunda aracınızın modeline ve markasına göre firmanın size önerdiği motor yağı çeşitleri bulunur. Örneğin aracınız Toyota Corolla ise size Castrol gtx lpg motor yağını kullanmanız önerilebilir. Bu tür bilgiler kullanma kılavuzunda yer almaktadır. Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız castrolün servislerinden birine giderek aracınıza en uygun motor yağını rehber listesinden öğrenebilirsiniz.

Castrolün rehber listesinde ülkemizdeki tüm araçların motor yağı önerileri bulunmaktadır. Bir diğer çözüm metodu ise internetten aracınızın özelliklerini girerek sizeen uygun motor yağı önerilerini görebilirsiniz. Motor yağı alacağınız zaman internettekihaber yazısıniteliğindeki makaleleri dikkate almalısınız. Bu makalelerden alacağınız bilgiler aracınızın çok uzun yıllar hiçbir sorun çıkarmadan kullanılmasına olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.

KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ?

Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ? Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

Eğer kendi bilgilerinize güveniyorsanız kimseden yardım almanıza gerek yok. Hemen gidip kendi düşündüğünüz motor yağını satın alabilirsiniz. Yok, eğer ben bu işten anlamam ya da anlarım da işimi garantiye alayım derseniz bu durumda yapmanız gereken yukarıda saymış olduğumuz çözüm yöntemlerinden bazılarını uygulayarak aracınıza motor yağı satın alabilirsiniz. Hiçbir fikriniz olmasa dahi sürekli olarak benzin aldığınız petrol ofisindeki çalışanlardan yardım alabilirsiniz. Onlar her gün sizin gibi yüzlerce müşteriye motor yağı tavsiyesinde bulunuyorlar. Onlara da güvenebilirsiniz.

Motor yağı konusunda ileride bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız araba seçiminize de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazı arabalar motor yağı konusunda oldukça hassas olabilmektedir. Yazın kullandığınız motor yağını kışın değiştirmeye kalkışırsanız bu arabalar da ciddi hasarlara neden olabilirsiniz. Bu tip problemlerin önüne geçebilmek için motoru kuvvetli arabalar tercih etmelisiniz.

Örneğin dünyanın en dayanıklı araba markası seçilen Wolksvagen motor konusunda daen iyi motora sahiptir. Motor yağı değişiminden en az etkilenen markadır. Bu nedenle ülkemizde son yıllarda Wolksvagen satışında çok büyük patlamalar yaşanmıştır. Sürekli olarak arabasını servise götürmek istemeyenler bu model arabayı tercih ediyor. Motor yağı belirlerken de wolksvagen aracınıza birçok yağ uyumluluk gösterir. Bu da size çok fazla seçenek sunar ve herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Motor yağı motorunuzun ömrünü iki katına bile çıkarabilirken aynı zamanda yarıya da indirebilir. Çoksık karşılaştığımız bir durum olan birkaç yıllık araçlarda motor seviyesi yüzde 70 oran seviyelerine kadar inmektedir.

<< daha az

MOTOR YAĞ(5 ürün)

Stok Kodu :6100Synergie+10W40
Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
Tedariçi Açıklaması :MOTUL 6100 SYNERGIE+ 10W40 4 LITRE MOTOR YAĞI
806.40TL
600.00TL
%25
806.40TL
600.00TL
Stok Kodu :H85W30
Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
Tedariçi Açıklaması :<p>Shell Helix Hx8 5W30 4 Litre Motor Yağı ( Üretim Yılı: 2022 )<br></p>
921.60TL
710.00TL
%22
921.60TL
710.00TL
Stok Kodu :NO9507
Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
Tedariçi Açıklaması :LONGTİME HİGH TECH 5W30 5 LİTRE LIQUI MOLY PART NO:9507
1713.60TL
1319.00TL
%23
1713.60TL
1319.00TL
Stok Kodu :Motul8100CleanEfe5W30
Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
Tedariçi Açıklaması :Motul 8100 X-Clean Efe 5W30 5 Litre motor yağı
1863.00TL
1620.00TL
%13
1863.00TL
1620.00TL
Stok Kodu :CAST 240 MAGN-C2 04
Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge Partiküllü 5W30 5 Lt Motor Yağı
2127.50TL
1850.00TL
%13
2127.50TL
1850.00TL