GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?:

  Motor yağı motorlu taşıtların tamamında kullanılır. Motor yağları için mantık oldukça basittir. Motorda bulunan dişliler çark şeklinde dönerken birbirlerine sürtünmektedirler. Bu sürtünmelerin etkisiyle de motorda aşınmalar meydana geliyor. İşte motor yağları motorda meydana gelebilecek sürtünmeden kaynaklı aşınmaları en aza indirmek için kullanılmaktadır. Kaygan bir zeminde gerçekleşen çark hareketleri motora hiçbir zarar vermeden turunu tamamlar bu da motorların daha uzun süreli olmasına katkıda bulunur. Peki, amamotor yağlarıolmasaydı ne olurdu? Başka bir çözüm yolu bulunabilir miydi?

  Otomotiv dünyasının dev firmaları motor yağlarına herhangi bir alternatif üretememişlerdir. Bu nedenle şu an dünya üzerinde bulunan tüm motorlu taşıtlar motor yağı olmadan uzun bir süre kullanılamaz. Motosiklet, otomobil traktör veya savaş araçlarıgibi bilinen tüm araçlarda motor yağı kullanılır. Motorun bulunmadığı bisiklet ve el arabalarında ise hali ile motor yağı da kullanılmamaktadır.

  MOTOR YAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  Motor yağları markalarına ve üreticilerine göre çok çeşitli olmaktadırlar. Özellikle Alman firmaları motor yağı üretiminde dünyada öncü konumdadırlar. Dünyanın en çok tercih edilen motor yağı ise şüphesiz castroldür. Castrolün ürettiği motor yağları tam sentetik motor yağları, yarı sentetik motor yağları ve mineral motor yağları olmak üzere üçe ayrılır. Bu yağların kullanımları araçların özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tam sentetik castrol motor yağı çeşitleri castrol edge ve castrol magnetec stop-start yağlarıdır.

  Bu yağların en önemli özellikleri İstanbul gibi sıkışık trafiklerde bile sürekli dur kalk yapmanıza rağmen motorunuzu en iyi şekilde korur ve motor dişlilerinize bir zarar gelmesini engeller. Oluşturdukları koruyucu katmanlar ile motorunuzun aşınmasına mani olurlar. Yarı sentetik castrol motor yağı çeşitleri ise castrol magnatec ve castrol gtx çeşitleridir. Bu motor yağlarının en önemli özelliği ise çamurlaşmaya karşı yüzde 25 dahaiyi koruma sağlamalarıdır. Motorlarda meydana gelebilecek her türlü çamurlaşma bu yağlar sayesinde minimize edilecektir.

  Son olarak mineral castrol motor yağları ise castrol gtx lpg ve castrol gtx türleridir. Bunların en önemli özellikleri ise özel yağlama gereksinimlerini maksimum düzeyde karşılamalarıdır.

  MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR

  Farklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır?

  Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

  MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİRFarklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır? Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

  Bunun önüne geçmek için mevsimsel olarak motor yağı türünüzü değiştirmelisiniz ya dabulunduğunuz yerin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak bir motor yağı türü seçmelisiniz. Arap ülkelerinde genelde 20 ye 50 motor yağları kullanılmaktadır. Çünkü Arap ülkelerinde mevsim sıcaklıkları belli bir derecenin altına inmemektedir ve aşırı sıcaklıklar mevcuttur. İskandinav ülkelerinde ise tam tersi olarak -20 ye 20 motor yağı en çok tercih edilen motor yağıdır. Bu da o ülkelerdeki aşırı soğuklardan kaynaklanmaktadır.

  ARABAMA EN UYGUN MOTOR YAĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

  Araba üreten firmaların tamamı araçların kullanım kılavuzlarını da araçlarla birlikte gönderirler. Her aracın en az bir adet kullanma kılavuzu bulunur ve bu kullanma kılavuzunda aracınızın modeline ve markasına göre firmanın size önerdiği motor yağı çeşitleri bulunur. Örneğin aracınız Toyota Corolla ise size Castrol gtx lpg motor yağını kullanmanız önerilebilir. Bu tür bilgiler kullanma kılavuzunda yer almaktadır. Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız castrolün servislerinden birine giderek aracınıza en uygun motor yağını rehber listesinden öğrenebilirsiniz.

  Castrolün rehber listesinde ülkemizdeki tüm araçların motor yağı önerileri bulunmaktadır. Bir diğer çözüm metodu ise internetten aracınızın özelliklerini girerek sizeen uygun motor yağı önerilerini görebilirsiniz. Motor yağı alacağınız zaman internettekihaber yazısıniteliğindeki makaleleri dikkate almalısınız. Bu makalelerden alacağınız bilgiler aracınızın çok uzun yıllar hiçbir sorun çıkarmadan kullanılmasına olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.

  KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ?

  Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

  olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ? Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

  Eğer kendi bilgilerinize güveniyorsanız kimseden yardım almanıza gerek yok. Hemen gidip kendi düşündüğünüz motor yağını satın alabilirsiniz. Yok, eğer ben bu işten anlamam ya da anlarım da işimi garantiye alayım derseniz bu durumda yapmanız gereken yukarıda saymış olduğumuz çözüm yöntemlerinden bazılarını uygulayarak aracınıza motor yağı satın alabilirsiniz. Hiçbir fikriniz olmasa dahi sürekli olarak benzin aldığınız petrol ofisindeki çalışanlardan yardım alabilirsiniz. Onlar her gün sizin gibi yüzlerce müşteriye motor yağı tavsiyesinde bulunuyorlar. Onlara da güvenebilirsiniz.

  Motor yağı konusunda ileride bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız araba seçiminize de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazı arabalar motor yağı konusunda oldukça hassas olabilmektedir. Yazın kullandığınız motor yağını kışın değiştirmeye kalkışırsanız bu arabalar da ciddi hasarlara neden olabilirsiniz. Bu tip problemlerin önüne geçebilmek için motoru kuvvetli arabalar tercih etmelisiniz.

  Örneğin dünyanın en dayanıklı araba markası seçilen Wolksvagen motor konusunda daen iyi motora sahiptir. Motor yağı değişiminden en az etkilenen markadır. Bu nedenle ülkemizde son yıllarda Wolksvagen satışında çok büyük patlamalar yaşanmıştır. Sürekli olarak arabasını servise götürmek istemeyenler bu model arabayı tercih ediyor. Motor yağı belirlerken de wolksvagen aracınıza birçok yağ uyumluluk gösterir. Bu da size çok fazla seçenek sunar ve herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Motor yağı motorunuzun ömrünü iki katına bile çıkarabilirken aynı zamanda yarıya da indirebilir. Çoksık karşılaştığımız bir durum olan birkaç yıllık araçlarda motor seviyesi yüzde 70 oran seviyelerine kadar inmektedir.

  << daha az

  MOTOR YAĞ(35 ürün)

  Stok Kodu :CAST 300 C 2T 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 2T (İKİ ZAMANLI) 1 LT
  40.23TL
  34.98TL
  %13
  40.23TL
  34.98TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 10W40 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :P.ofisi Maxima 10W40 1 Litre Motor Yağı
  42.55TL
  37.00TL
  %13
  42.55TL
  37.00TL
  Stok Kodu :11999999
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :ELF Turbo Dizel 10w40 1 LT Mmotor Yağı
  52.90TL
  46.00TL
  %13
  52.90TL
  46.00TL
  Stok Kodu :CAST 130 MAGN A3B4 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 10W40 Benzinli 1 Lt Motor Yağı
  55.20TL
  48.00TL
  %13
  55.20TL
  48.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 10W40D 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI DİZEL 1040 4 LT
  103.50TL
  90.00TL
  %13
  103.50TL
  90.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 10W40B 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 1040 4 LT
  112.70TL
  98.00TL
  %13
  112.70TL
  98.00TL
  Stok Kodu :CAST 230 MAGN B4 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec Dizel 10W40 4 Lt Motor Yağı
  126.50TL
  110.00TL
  %13
  126.50TL
  110.00TL
  Stok Kodu :9999999
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Elf Moligraf F1 10W40 4 Lt Motor Yağı
  136.85TL
  119.00TL
  %13
  136.85TL
  119.00TL
  Stok Kodu :CAST 130 MAGN A3B4 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec Benzinli 10W40 4 Lt Sentetik Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
  138.00TL
  120.00TL
  %13
  138.00TL
  120.00TL
  Stok Kodu :10999999
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :ELF Turbo Dizel 10W40 4 LT Motor Yağı
  140.30TL
  122.00TL
  %13
  140.30TL
  122.00TL
  Stok Kodu :SELN 074 10450546
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petronas Selenia ACT 10W40 4Lt Motor Yağı
  170.20TL
  148.00TL
  %13
  170.20TL
  148.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi MAXİMA 20W50 1 Lt Motor Yağı
  44.85TL
  39.00TL
  %13
  44.85TL
  39.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 LPG 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI LPG 2050 1 LT
  44.85TL
  39.00TL
  %13
  44.85TL
  39.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima 20W50 4Lt Motor Yağı
  97.75TL
  85.00TL
  %13
  97.75TL
  85.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 16
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Süper Dizel Motor Yağı 20W50 16 Lt
  346.15TL
  301.00TL
  %13
  346.15TL
  301.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 05W40 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 0540 1 LT
  51.75TL
  45.00TL
  %13
  51.75TL
  45.00TL
  Stok Kodu :ELF MOLİGRAF F1. 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Elf Moligraf F1 5W-40 4 Litre Motor Yağı
  118.45TL
  103.00TL
  %13
  118.45TL
  103.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 05W40 03
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima 5W40 3Lt Motor Yağı
  134.55TL
  117.00TL
  %13
  134.55TL
  117.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 05W40 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi MAXİMA 5W40 4Lt Motor Yağı
  143.75TL
  125.00TL
  %13
  143.75TL
  125.00TL
  Stok Kodu :SELN 083 1092T150
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI -WR- 0540 3,2 LT
  155.25TL
  135.00TL
  %13
  155.25TL
  135.00TL
  Stok Kodu :CAST 150 EDGE TU 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge 5W40 4 Lt Motor Yağı
  184.00TL
  160.00TL
  %13
  184.00TL
  160.00TL
  Stok Kodu :PO MAXİMA 05W30 CX 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima CX Partiküllü 5W30 1 LT Motor Yağı
  51.75TL
  45.00TL
  %13
  51.75TL
  45.00TL
  Stok Kodu :CAST 140 MAGN A5 01
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 5W-30 A5 - 1 Litre
  62.10TL
  54.00TL
  %13
  62.10TL
  54.00TL
  Stok Kodu :SELN 085 11571619
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Selenia M.Power Partiküllü 5W30 1 Lt Motor Yağı
  66.70TL
  58.00TL
  %13
  66.70TL
  58.00TL
  Stok Kodu :SELN 085 11573701
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Selenia M.power Partiküllü 5W30 2 Lt Motor Yağı
  112.70TL
  98.00TL
  %13
  112.70TL
  98.00TL
  Stok Kodu :05W30 CX 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima 5W30 4Lt
  148.35TL
  129.00TL
  %13
  148.35TL
  129.00TL
  Stok Kodu :CAST 140 MAGN 04.
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 5W30 A5 4 Lt Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
  176.73TL
  153.68TL
  %13
  176.73TL
  153.68TL
  Stok Kodu :SELN 085 1412T150
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Selenia Wide Range Partiküllü 05W30 3.2 Lt Motor Yağı
  184.00TL
  160.00TL
  %13
  184.00TL
  160.00TL
  Stok Kodu :ELF EVOLUTİON FULTECK 05LT 05W30 C
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Elf Evolution Partiküllü 5W30 5 Lt Motor Yağı
  210.45TL
  183.00TL
  %13
  210.45TL
  183.00TL
  Stok Kodu :CAST 150 EDGE TU LL FST 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge Partiküllü 5W30 4 Lt Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
  230.00TL
  200.00TL
  %13
  230.00TL
  200.00TL
  Stok Kodu :Mobil12005W305Litre
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Mobil 1 ESP 5W/30 Tam Sentetik Partiküllü 5 Litre Motot yağı
  294.00TL
  245.00TL
  %16
  294.00TL
  245.00TL
  Stok Kodu :CAST 240 MAGN-C2 04
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge Partiküllü 5W30 5 Lt Motor Yağı
  288.65TL
  251.00TL
  %13
  288.65TL
  251.00TL
  Stok Kodu :ELF PERFORMANCE 07LT 15W40 HDX
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Elf Perfo HDX 200 15W40 - 7 Litre
  174.80TL
  152.00TL
  %13
  174.80TL
  152.00TL
  Stok Kodu :ELF PERF. VİCTORY 07LT 10W30 FE
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Elf Performance Victory FE 10W-30 - 7 Litre
  207.00TL
  180.00TL
  %13
  207.00TL
  180.00TL
  Stok Kodu :EDGE 0W-30 4X4L Ti TU
  Parça Tipi : Muadil Yedek Parça
  Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge 0w30 - 4 Lt - Benzinli Dizel Motor Yağı
  420.00TL
  237.00TL
  %43
  420.00TL
  237.00TL

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.