Xenon Far Nedir?

23 Mayıs 2022

Kızdırma Bujisi Nedir?

1 Mart 2022

14.810

Kızdırma bujisi, dizel araçlarda kullanılan ve yanma odasındaki ısıyı en uygun şekilde ayarlayan bir parçadır. Dizel motora sahip olan araçların ilk çalışma anında motor soğuktur. Soğuk haldeki yanma odasının ısısının artmasını sağlayan bu parça ısıtıcı görevi üstlenir.

Rektefe Nedir?

4 Şubat 2022

Marş Motoru Nedir?

4 Şubat 2022

Helezon Yayı Nedir?

4 Şubat 2022

9.040

Bir aracın süspansiyonunun ayrılmaz bir parçası olan helezon yaylar, yoldan gelen şoku sönümleyecek şekilde tasarlanır. Spiral yay olarak da bilinen helezon yaylar, seyahat esnasında karşılaşılan çukur, tümsek ve engebe gibi etkenlerin araç içine yansıyan sarsıntı ve ses etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Dingiller ile araç karoserinin birleştiği noktaya konumlandırılan yaylar, sadece tekerleklerin değil araç içindeki tüm parçaların sarsıntısız ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Hava Akışmetre Sensörü Nedir?

17 Ocak 2022

12.278

Debimetre, maf sensörü ya da hava kütle ölçer olarak da bilinen hava akışmetre sensörü gaz kelebeği ve hava filtre kazanı bölgeleri arasında bulunur. Bulunduğu bölge motor kontrol ünitesine yakındır. Hava filtre kazanı içerisinden iletilen havanın kütle ve sıcaklık değerlerini ölçer. Hava akışmetre sensörü araç için önemli bir görev üstlenir ve motor ile direkt olarak bağlantısı vardır.

Gaz Kelebeği Nedir?

17 Ocak 2022

7.121

Gaz kelebeği, benzinli olarak çalışan motorlarda hava beyni olarak tanımlanır. İçeriye aktarılan havanın oranlanması gaz kelebeğinin görevidir. Sadece benzinli otomobil üzerinde bulunan gaz kelebeği, havanın oranını düzenledikten sonra emme manifoldu üzerine aktarımını sağlar. Gaz kelebeğinin bulunduğu konum, hava filtresinden sonraki plastik ya da alüminyum yapıdaki hava giriş borusudur.

Fren Kaliperi Nedir?

17 Ocak 2022

7.434

Fren sistemi genel olarak aracı durdurma ya da yavaşlatma işlemleri için kullanılır. Otomobil frenlerinde bulunan en önemli parçalardan biri fren kaliperleridir. Bu parça tekerleklerin kontrollerinin sağlanmasında görev alır. Fren kaliperi, jant bölgesi üzerine monte edilmiştir. Bu nedenle aracınızın fren sisteminde herhangi bir sorun ya da arıza varsa fren kaliperinin işlevini yerine getirip getirmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Balata Spreyi Ne İşe Yarar?

17 Ocak 2022

7.611

Araçların uzun süre kullanımına bağlı olarak zamanla kir birikintisi oluşur. Kurum, killi toprak, zift, yağ ve taş gibi parçalardan oluşan bu kirler, aracın çeşitli bölgelerinin işlevini yerine getirmesini engeller. Balata spreyi motor aksamlarında, fren balatasında ve şanzıman bölgesinde biriken bu kirlerin temizlenmesini sağlar. Bu sprey kirleri parçalamaya yarayan kimyasal içeriklere sahiptir. Bu sayede aracınızda biriken tüm kirleri temizlemeniz ve aracınızın çalışma performansını arttırmanız mümkündür.

Amortisör Nedir?

17 Ocak 2022

4.906

Sürüş esnasında pek çok bölgede engebeli yollar ile karşılaşmak mümkündür. Bu yollardan geçerken maruz kalınan sarsıntının şiddetini azaltmak için kullanılan yağ pompalarına amortisör denir. Amortisörler ile sarsıntının neden olabileceği etkinin hafifletilmesi mümkündür. Hareket yönüne göre ters ve aracın hızı ile paralel olan bir direnç ortaya koyan amortisörler, titreşim sonucunda oluşan enerjiyi ısı enerjisine dönüştürerek emilimini sağlar.

Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır?

17 Ocak 2022

11.744

Enjektörlerde en sık görülen arıza, enjektör tıkanmasıdır. Tıkanma kısmi olabileceği gibi, tamamen tıkanma şeklinde de görülebilir. Çeşitli sebeplerle yakıt deposunda biriken tortu ve kirler enjektörü tıkayarak, yakıtın geçişini önler. Enjektörün tam ya da yarım tıkalı olmasına göre temizleme yöntemi belirlenir.

Devirdaim Pompası Nedir? Devirdaim Pompası Arızası

17 Ocak 2022

5.101

Günümüzün en yaygın ulaşım araçlarından birisi olan otomobiller, çalışma prensipleri olarak enerjiye ihtiyaç duyarlar. Otomobillerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi iste motorlar üretir. Motorların çalışması ve enerji üretmesi de ortaya belirli miktarda ısı çıkarır. Bu ısının yükselmesi aracın hararet yapmasına sebep olur. Böyle durumlarda otomobil mekanizmaları işlevsiz kalabilir. Devirdaim pompasının görevi motor içerisindeki ısıyı dengelemektir.

Fren Müşürü Nedir? Fren Müşürü Arızası

26 Ekim 2021

5.444

Otomobiller yaygın olarak kullanılan ulaşım araçları arasında yer alır. Otomobillerin yoğun günlük kullanıma ayak uydurabilmesi için farklı özelliklerde donanımları bulunur. Bu donanımlar sürüş konforunu artırmak, güvenliği hat safhada tutmak ve işlevselliği yükseltmek için üreticiler tarafından otomobil modellerine eklenir. Modern otomobil modellerinin en önemli donanımlarından birisi de fren müşürüdür.

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

26 Ekim 2021

11.254

Klima kompresörünün arıza yapıp yapmadığı araç sürücüsü tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. İlk etapta klimayı açıldığı zaman klima çalışmıyorsa kompresör parçası zedelenmiş olabilir

Cam Filmi Numaraları, Araba Cam Filmi Dereceleri

26 Ekim 2021

12.004

Camlarını film ile kaplatmak isteyen araç sahipleri kanunlar doğrultusunda istedikleri görüntüyü elde edip camlarının iç kısımlarını koruyabilirler. Cam filmler aracın içerisinin dışarıdan görünmesini engeller. Aynı zamanda güneşten gelen ultraviyole ışınlarını filtreleyerek aracın koltuklarının rengini korur. Bu sayede özellikle yaz aylarında araç içi soğutma işlemi daha rahat bir şekilde yapılabilir. Cam filmi numaraları ışık geçirgenliği yüzdesine, sürücünün görüş açısına ve arka camlarda kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. En sık kullanılan cam filmleri 1 numaradan 4 numaraya kadardır.

Direksiyon Sertleşmesi Neden Olur? Direksiyon Ağırlaşması

22 Ekim 2021

7.408

Direksiyon, ulaşım amacıyla yaygın olarak kullanılan otomobillerin kontrolünü sağlayan ekipmandır. Bu ekipman sayesinde sürücü aracı istediği yöne doğru hareket ettirebilir. Sürüş deneyimini kolaylaştırması amacıyla farklı direksiyon sistemleri bulunur. Elektrikli direksiyon ve hidrolik direksiyon bu sistemlere örnek olarak verilebilir. Bazı modellerde bu iki sistem de beraber kullanılabilir.

Far Ayarı Nedir? Far Ayarı Nasıl Yapılır?

21 Ekim 2021

5.600

Hem araç sahibinin hem de trafikteki diğer tüm sürücülerin güvenli bir şekilde trafikte hareket edebilmeleri için far ayarlarını yaptırmaları çok önemlidir. Aracın farlarının doğru bir açıda olacak şekilde ayarlanmasına far ayarı denir. Far ayarı doğru bir şekilde ayarlanmayan bir sürücü gereken mesafedeki alanı aydınlatamadığı için sürüş odağını bozar ve trafik kazalarına sebep olabilir.

Avans Ayarı Nedir?

21 Ekim 2021

11.545

Yakıt ve hava karışımının yanma odası bölgesine geldikten sonra pistonun yukarıya çıkıp sıkıştırması sonucunda bujinin zamanının ayarlanmasıdır. Bujinin piston üst taraftaki ölü hizaya gelmeden önce ateşlenmesine denir. İyi bir yanma motoru en verimli şekilde çalıştırır. Bunun için de buji, karışımı gereken süre içerisinde tutuşturmalıdır. Bu ateşlenme işlemi için olması gereken en doğru zaman motor devrine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Pistonun düşük devirde daha yavaş hareket etmesi ve bu nedenle karışımın yanma süresinin uzaması beklenir. Avans ayarı tamamen yakıtın yanma süreci ile ilgili olduğundan aracın performansı bakımından önem arz eder.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır? Bozuk Akü Nasıl Anlaşılır?

21 Ekim 2021

8.887

Akümülatörün yani kısacası akünün bitmesi çok sık rastlanan bir durum olmasa da sürücüleri zor bir duruma sokan olaylardan biridir. Bu nedenle belirli süre aralıkları ile akünün seviyesi kontrol edilmelidir.

Enjektör Nedir

5 Ekim 2021

10.982

Her bir araç, hareket edebilmesi için düzenlenmiş bir motor sistemine sahiptir. Bu motor sisteminde her bir parça birbiri ile kusursuz bir görev dağılımı yapmaktadır. Enjektör motorda yer alan parçalardan biridir. Enjektörün işlevi sayesinde araç hareket etmektedir. Araç motorunda yer alan temel parçalardan biri olan enjektör hakkında bilgi sahibi olunması enjektör arızalarında erken müdahale edilmesine olanak sağlar.

Direksiyon Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar? Görevi Nelerdir?

30 Eylül 2021

5.530

Araçların tekerlerinin kontrolünü sağlayan direksiyon mekanizmasının en önemli parçalarından biri direksiyon kutusudur. Aksi halde aracın yönü değiştirilemez ve yol hakimiyeti sağlanamaz. Direksiyon kutusu direksiyon simidinden aldığı komutları tekerlere aktarır. Bu mekanizma sayesinde aracın kontrolü sağlanır ve trafik kazalarının önüne geçilir. Güvenli bir sürüş için direksiyon kutusu mekanizmasının doğru bir şekilde çalışması gerekir.

Baskı Balata Nedir?

23 Eylül 2021

11.132

Motordan gelen gücün, aktarma organlarına iletilebilmesine imkan tanıyan ve günümüzde de tüm araçlarda kullanılan bir parça olan baskı balata, bakımına özen gösterilmesi gereken parçalar arasında yer alır. Doğru bir bakım sürecinden geçmeyen baskı balatanın ömrü çok uzun olmaz. Bakımı aksatıldığında ise ortaya hem daha masraflı bir bakım süreci çıkabilir hem de baskı balatanın değişimi için yüksek bir bütçe ayırmak gerekebilir.

EGR Valfi Nedir?

13 Eylül 2021

5.205

EGR valfi, egzoz sistemi ve motor sağlığı için önemli bir bileşendir. Modern içten yanmalı motorlarda Egzoz Gazı Devridaimi (EGR) olarak bilinen parça, yanma işlemi sırasında yan ürün olarak üretilen azot oksit emisyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Çevreden gelen hava, çoğunlukla oksijen ve azot bileşimi, yakıtla birleşir ve yanma silindirlerinin içinde tutuşur, sıcaklık yükselir ve azot oksit emisyonları üretir. EGR sistemi, egzoz gazının küçük bir kısmını emme manifoldu aracılığıyla motorun yanma silindirlerine geri göndererek, sıcaklıklarını düşürür. Böylelikle yayılan azot oksit miktarı azaltılmış olur. EGR valfi olmazsa ne olur? sorusunun cevabı, valf iptali ile aynı sonuçlara neden olabilecek etkileri ifade eder. Yani araç performansında düşüş yaşanmakla birlikte araç oldukça zor çalışır. Aynı zamanda yakıt verimliliğini de düşürür. Bu da sarfiyatın artmasına neden olur.

Dingil Nedir?

6 Eylül 2021

7.366

Travers Nedir?

6 Eylül 2021

9.423

Ateşleme Bobini Arızası Neden Olur?

6 Eylül 2021

13.448

Oksijen Sensörü Nedir

6 Eylül 2021

8.022

Eksantrik Mili Nedir

6 Eylül 2021

5.567

Şaft Nedir?

1 Eylül 2021

10.202

Kardan mili olarak da bilinen şaft, araçların en önemli mekanik aksamlarından biridir. Vites kutusunda yer alan çıkış milinden hareketi alır ve diferansiyele iletimini sağlar. Şaftta oluşabilecek kırılma ve bozulmalar aracın yoldan çıkmasına neden olarak kaza yapmasına sebebiyet verebilir. Aracın şanzımanının diferansiyele bağlanmasını gerçekleştiren mekanik parça şeklinde de tanımlanabilen şaft, esnek yapılı ve içi boş çelik boru şeklindedir.

Rotil Nedir?

1 Eylül 2021

5.621

Rotil nedir? ve rotil ne demek? sorularına yanıt olarak tekerleğin çeşitli duruş hallerine göre bağlantısını sağlayan hareketli bir yapıdır denilebilir. Otomobilin en önemli parçalarından biri olan rotil; çelik mafsal, vida ve somundan meydana gelir. Rotiller tekerleklerin dik olarak durmasını sağlayarak tekerlekler arasında bir denge kurar. Bu sayede tekerlekler sürüş esnasında sağ ya da sol tarafa yatmaz.

Aks Nedir?

16 Ağustos 2021

8.950

Motorlu araçlarda; motorun gücünü tekerleklere aktaran, diferansiyel sisteminin dönme hareketlerini her koşulda ve hiçbir kayıp olmadan tüm tekerleklere ileten çelik mile aks denir. Bir aracın en önemli parçalarından biri olan aks, aracın yolda ilerlemesini sağlar. Aks, güvenlik açısından önemli bir parçadır ve aracın tüm yükünü üstlenir.

Alternatör Nedir ve Ne İşe Yarar

16 Ağustos 2021

8.725

Şarj dinamosu veya alternatif akım jeneratörü olarak da adlandırılan alternatör, motorlu araçlara enerji sağlamak amacıyla alternatif akım üreten elektromekanik bir cihazdır. Otomobillerde yer alan alternatörler, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aracın aküsünü şarj eder.

Otomobillerde Ötv Matrahı Güncellendi

16 Ağustos 2021

2.941

İkinci el otomobil piyasasını yakından takip edenlere güzel bir haber var!Sıfır otomobillerde Ötv matrahları güncellendi.Cumhurbaşkanlığı kararı ile resmi gazete de yayınlanan ve binek araç alım- satımında belirleyici bir faktör olan Ötv matrah limitleri düşürüldü. 1600 cm3 motor hacmiyle %45 Ötv matrahı 85 bin ₺ olan otomobiller 92 bin₺;85 ila 135 bin arası olanlar maksimum 150 bin ₺ ‘ye yükseltildi.

Selenoid Valfi Nedir?

29 Temmuz 2021

10.916

Selenoid valfi, sıvı veya gaz akışını kontrol etmek için yaygın olarak kullanılan bir elektro-mekanik yedek parça türüdür. Çeşitli formları olmasına rağmen pilot kumandalı valf, en yaygın kullanılan valftir. Bu valf, gövdesindeki ana deliği açmak veya kapatmak için sistem hattı basıncını kullanır. Direkt kumandalı selenoid valf, tek akış yolu olan ana valf ağzını doğrudan açar veya kapatır. Düşük akış kapasiteleri gerektiren sistemlerde orifis boyunca düşük basınç farkı olan uygulamalarda kullanılır.

Manifold Nedir?

29 Temmuz 2021

11.090

Manifoldlar, hava ve yakıtın harmanlanmasına yardımcı olan ve egzoz gazlarının oluşmasını sağlayan farklı boru gruplarıdır. Araç motorunun en önemli parçalarından olan egzoz gazlarının yüksek sıcaklığa dayanması için genellikle dökme demirden yapılırlar. Araçlarda emme ve egzoz olmak üzere iki tip manifold kullanılır. Emme manifoldu, motora havayı dağıtır. Egzoz manifoldu ise egzoz gazlarını motor silindirinden uzaklaştırır.

Katalizör Nedir?

14 Haziran 2021

9.705

Katalizör, kimyasal bir reaksiyonda aktivasyon enerjisini azaltarak tepkime hızını yükselten ve tepkime tamamlandığında da kimyasal bir değişikliğe uğramayan maddelerdir. Kataliz ise tepkime üzerinde meydana gelen bu değişikliğe verilen isimdir. Bir kimyasal reaksiyonda katalizör, hem reaktant hem de üründür. Katalizör, kimyasal tepkimede daha düşük enerji harcaması ile birlikte tepkime hızının değişmesini sağlar.

Diferansiyel Nedir?

9 Haziran 2021

7.492

Diferansiyel adı verilen parça, motorlu araçların temel unsurları arasında yer alır. Arabalarda diferansiyel, aracın alt kısmında ve iki tekerliğin arasında konumlanır ve büyük bir işlev görür. Ayrıca aracın sağlıklı yol alması için önemli bir faktöre sahiptir. Bunun yanında aracın devrilme yapmadan dönmesi ve hızı koruyarak dönüş yapıp yoluna devam etmesi gibi görevleri yerine getiren diferansiyel, araç kullanımının daha stabil olması için tasarlanmıştır.

Hava Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

10 Mart 2021

3.194

İçinde motor bulunan her cihaz veya ürün hava almaya ihtiyaç duymaktadır. Motorun yakıt ve havaya ihtiyacı vardır. Araç yakıt tüketirken benzin pompa aracılığı ile motora aktarılır. Bu sistemde motorun yakınında hava teneffüs edilmelidir. Tüm motorların hava filtresine ihtiyaç vardır. Motorun yakıtı tükettiği sırada yakıtın tutuşmasını önler. Aracın hava almasını sağlar. Motora zararlı madde girişini önler. Bir aracın fiyatı en uygun parçası hava filtresidir. Fakat aracın en önemli ve temiz tutulması gereken parçasıdır.

Polen Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

10 Mart 2021

3.082

Klimaya sahip olan araçlarda mevcut olan polen filtresi adıyla bilinen klima filtresi, havayı süzerek araç içine yönlendirilmeden önce temizlenmesine yarayan sistemdir. Araçla yolculuk edecek yolcuların araç dışındaki tozlu ve kirli havayı doğrudan solumasını önleyerek bireylerin sağlıklarını korumaya yardımcı olur.

Yağ Filtresi Hakkında Faydalı Bilgiler

10 Mart 2021

3.187

Yağ filtresi motorda sürekli şekilde işleyen sistemin kullanılan yağı düzenleyen parçadır. Motora zarar verecek malzemeler ve parçaların motora geçmesini önler. Kir ve zararlı partiküllerden yağı arındırarak motorun devir daim sistemini sürdürmesini sağlar. Araç modeli ve markasına bağlı olarak fiyat farkı bulundurmaktadır. Pahalı bir parça değildir. Fakat temizliğine ve değişimine özen göstermek gerekmektedir.

Bitüm Ses Yalıtımı

10 Mart 2021

3.332

Otomotiv sektöründe gürültü önleyici olarak kullanılan “Bitüm Sessizleştirici”, Asfalt-bazlı Titreşim Sönümleyici bir üründür. Bu ürün, petrol rafinerilerinde petrolün işlenmesi sonucu elde edilen yüksek yoğunluklu akışkan bir madde olan Asfalt’ın, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucu ulaşılan bir reçeteyle belirlenmiş oranlarda, farklı tipte mineral ve organik dolgu maddeleriyle oluşturduğu özel bir karışımın çeşitli teknolojik işlemlerden geçirilmesiyle üretilir.

Piston Segman Nedir? Aracın Neresinde Kullanılır?

10 Şubat 2021

5.844

Motorların çalışması sırasında ısıl genleşmeye imkân verecek şekilde pistonla silindir duvarı arasında kalan bir piston boşluğu vardır. Bu boşluk sebebiyle, yüksek basınçlı olan hava yakıt karışımlarının ve yüksek basınçlı olan yanmış gazların, yanma bölümünden silindir bloğunun alt kısmına kaçışı engellemek amacıyla pistonla silindirler arasına kompresyon segmanı yer alır.

Araba Nasıl Motor Yer?

10 Şubat 2021

6.924

Otomobil nasıl motor yer adlı konu başlığından da anlaşılması üzere daha geniş ve kapsamlı bir şekilde anlatmak istersek eğer ki belirli başlı eksiklerden ve arızalardan dolayı oluşan bu sorun maddi olarak büyük masraflara ve aracın motorunun yatak sarması yani motor yemesine sebep olacaktır.

6 Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?

10 Şubat 2021

7.801

Öncelikle 6 vitesli araç kullanmak için gerekli olan tek şey aracın daha rahat bir şekilde yolda giderken rahatlatmak amaçlı kullanılan vites aralık sayısını genişletmek amaçlı yapılan araçlara verilen ada denir.

Araba Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

10 Şubat 2021

4.341

Ülkemizde arabalar her zaman ilgi odağı olmuştur. Türkiye’de araba sayısı neredeyse nüfusun çeyreği kadardır. Bununla birlikte yeni model arabalar olduğu gibi çok eski arabalara da rastlanmaktadır. Türkiye’de bulunan arabaların birçoğu terkedilmiş, unutulmuş, ömrünü tamamlamış durumdadır. Bu şekilde ömrünü tamamlamış olan arabalara hurda arabalar denilmektedir. Arabaların nasıl hurdaya çıkarılacağı konusu birçok vatandaşımız tarafından merak edilmektedir.

Araba Nasıl Üretilir?

10 Şubat 2021

7.921

Hayatımızın en önemli parçasını oluşturan otomobiller günümüzdeki halini almak için sayısız testten ve fabrikadan geçmiştir. Kimileri için tutku kimileri için sadece bir araç olarak görülen otomobiller, ilk kez 1913 tarihinde ve Henry Ford tarafından bir fabrikada üretilmeye başlanmıştır. Otomobil üretiminin çoğunlukla büyük bir kısmını makineler ve devasa modern teknolojiler oluşturmaktadır. Büyük metal levhalar ve arabanın diğer parçaları birer yapboz gibi tek tek bir araya getiriliyor. Her ne kadar makinelerin payı büyük olsa da deneme yanılma testlerini, otomobilin tasarım süreçlerini ve diğer önemli işleri, işçiler ve mühendisler gerçekleştiriyor.

Motor Supabı Nedir

5 Şubat 2021

4.119

Motor supabı içten yanmalı motorlara sahip araçlarda gaz giriş ve çıkışını kontrol etme ve ayarlama gibi işlevlere sahip olan kapağa denilmektedir. Bu kapak sayesinde hava ve gaz dengelenir. Aynı zamanda yanma sonucu oluşan egzoz gazının da dışarı atılması sağlanır. Motor supabının hareketi esnasında hareketinin kaynağı eksantrik milidir.

Covid19 İle İlgili Son Gelişmeler

30 Ocak 2021

2.610

Ocak 2020'nin başlarında Çin'in Wuhan şehrinde başlayan salgın tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Giderek yayılan covid19 salgının gidişatı pandemi olarak tanımlanmıştır. Dünya geneline baktığımız da 100.000 üzerinde vaka sayısı görülmüştür. Ölü sayısındaki artış ise 2 milyonu aşmış durumda.

Kadın Girişimci Öyküleri (Finans Dünyası Röportajı)

30 Ocak 2021

2.732

2013 yılında internet üzerinden satışlara başlayan aloparca, 500 bin adet anlık stoğu ile kısa sürede liderliği ele almıştır. Aylık 20 bine yakın telefon alarak, 24 saatte kargo avantajı ile "end to end" servis olarak çalışmakta olan aloparca liderliğini koruyarak farklı projeleri ile tüketiciyi buluşturma vizyonuna sahiptir

Araba Ekspertiz Nasıl Olunur?

24 Ocak 2021

4.018

Eksperin ne olduğuna ilişkin bir değerlendirme yapacak olursak kısaca, herhangi bir hasar ya da zarar durumu doğması durumunda bu hasarın kapsamının, maliyetinin ne boyutta olduğunu hesaplayan ve bu konuda tespit yapan kişilere verilen genel ad olduğunu söyleyebiliriz.>İki taraf arasında herhangi bir anlaşmazlık bulunduğunda bu durumda sorunun çözülmesi için yardımcı olan, aralarında yargıya taşınmış problemler bulunan kişiler arasında probleme konu unsurun değerini belirleyen veya kazalar sonucunda oluşan hasarların maliyetlerini hesaplayan görevlendirilmiş kişilere eksper adı verilmektedir.

Şip Şak Sat ile Aracımı Kime Satacağım Derdine Son!

15 Ocak 2021

2.585

MG Oto; aracınızı en iyi şartlarda ve güvenle değerlendirebileceğiniz ortamı size sunar.

Yedek parça alırken nelere dikkat etmek gerekir?

15 Ocak 2021

2.803

Aracın üretim montajında ve satış sonrası hizmetlerde ihtiyaç duyulan, temin kaynakları Yetkili Servisler, Yedek Parça Perakendecileri ve İnternet satış sitelerinin yer aldığı ülkemizin en büyük pazara sahip ürün grubudur.

Sorunsuz Far Onarımı Mümkün mü?

1 Ocak 2021

5.192

Bilindiği üzere son yıllarda özellikle sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının paralel olarak ta yedek parça fiyatlarının yükseldiği bir dönemdeyiz. Bu bağlamda ilgili yedek parça fiyatları artarken ihtiyaç duyduğumuz veya satın almak zorunda kaldığımız araç farlarından bahsedeceğiz.

Dikiz Aynası Tamir Olur mu?

1 Ocak 2021

7.728

Son yıllarda özellikle sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının paralel olarak ta yedek parça fiyatlarının arttığından bahsetmiştik. Küçük bir hasar olarak belirtilse de dış dikiz aynası çarpması veya hasar alması dış dikiz aynalarının fiyatlarını duyunca yine Hasar Kaydı, Kasko mu etkiler mi diye düşünmeye başlayacaksınız.

Oto Cam Sileceğinin Önemi

23 Kasım 2020

3.336

Aracının camı sürüşü etkileyen en önemli etmenlerin başında gelmektedir bu nedenle camınızın özellikle geceleri ışığı düzgün yansıtması veya gün içerisinde araç kullanımı esnasında dikkat dağıtıcı ışık kırılması ve dikkat dağıtıcı olmaması öncelikle sizlerin, sonrasında ise sürüş güvenliğini artırmaktadır. Araç üretimi aşamasından veya hasar etkisiyle değiştirilmesi sonrasında kullanımı esnasında araç camına gelen parçacıkların etkisiyle kirlense veya zarar görmüş olsa da özellikle kış koşullarında kullanılan cam sileceğinin de önemi çok büyüktür.

Pandemide araçlarını tercih edenler yedek parça satışlarını katladı

17 Haziran 2020

2.896

Pandemi döneminde virüsten korunmak amacıyla kalabalıklarla temas etmek istemeyen ikinci el araç satışlarını artırırken, araçlarının bakımını yaptırıp kendi araçlarını daha fazla kullananlar da yedek parça satışlarını katladı.

Covid 19 hijyen

5 Haziran 2020

2.715

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 corona virüsü ile temizlik ve hijyenin hayatımızdaki önemi daha da arttı. Corona virüsün tüm dünyayı etkisi altına almasının ve Türkiye'ye girmesinin ardından her birimiz virüsten korunmanın yollarını araştırmaya başladık.

Bayramda aracıyla uzun yola çıkacaklara 10 kritik tavsiye

29 Mayıs 2019

2.877

Özellikle uzun yola çıkacak sürücülerin, baskı balata, fren sistemi ve lastik havaları ile yol tutuşunu mutlaka kontrol ettirmesi gerektiğini belirten www.aloparca.com 'un Kurucusu Ebru Özülkü, basit kontrollerle birçok kazanın önüne geçilebildiğine işaret etti.

Kış aylarında beyaz egzoz dumanına dikkat!

13 Aralık 2019

3.124

Özellikle soğuk havalarda egzozdan bir süre beyaz duman gelmesinin normal olduğunu, ancak motor ısındığı halde beyaz dumanın çıkmasının ciddi bir sorun olabileceğini belirten Aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, “Sorun büyük ihtimalle soğutma sıvısının, silindir yanma odalarına sızması ve buharlaşmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle oluşur. İnce ve şeffaf su buharı çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz bir duman soruna işarettir” diyor.

240 bin oto yedek parça cebe girdi

27 Eylül 2019

3.073

Büyük bir potansiyele sahip otomotiv yedek parça sektöründeki alışılagelmiş kuralları değiştirmeyi başaran ve 2014 yılında Aloparca.com’u hayata geçiren Ebru Özülkü, “Artık insanlar ihtiyacı olana daha hızlı ve uygun bütçelerle ulaşmak istiyor.

Kışlık bakımı ihmal etmeyin yolda kalmayın

28 Aralık 2019

2.785

Yaklaşan kış öncesinde arabanızı kışın zorlu koşullarından korumak elinizde. Sürücülerin henüz kar yağışlarının başlamadığı bugünlerde olası tehlikeleri önlemek için araç bakımlarını yaptırmaları büyük önem taşıyor. Soğuk hava koşullarında aracın verimli şekilde kullanılabilmesi, arıza ve kaza risklerinin ortadan kaldırılması için bazı önlemler alınması gerektiğinden bahseden aloparca.com Kurucusu Ebru Özülkü, "Araçlarının kışlık bakımlarını ihmal eden kimi araç sahipleri, kış şartlarında oluşabilecek arızalar nedeniyle beklenmedik masraflarla karşılaşabilir" diyor.

Deprem anında araçtaysanız Bunlara Dikkat

27 Ekim 2019

2.682

Son dönemde yaşanan artçı depremler alınması gereken güvenlik önlemlerini bir kez daha akla getirdi. Olası deprem anında pek çok kişi arabasına atlayıp yola çıkıyor veya araçta sürüş halindeyken depreme yakalanıyor. Peki deprem anında araba kullanırken ne yapmalı, nasıl hareket etmeli? Aloparca.com'un Kurucusu Ebru Özülkü, depreme araçta yakalanma ihtimaline karşı dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler veriyor.

Yedek parçada erkek işi algısını e-ticaretle yıktı

25 Aralık 2019

2.793

‘Erkek işi’ olarak görülen otomotiv yedek parça satışını online mecraya taşıyarak Türkiye’de bir ilke imza atan kadın girişimci Ebru Özülkü, 5 milyar euroluk sektörde söz sahibi olup, hedefine dünya pazarlarını aldı.

Oto Yedek Parçanın Yeni Adresi E-ticaret

24 Nisan 2020

2.796

800 bin kişiye istihdam sağlayan Türk otomotiv endüstrisi dijitalleşmenin getirdiği avantajlarla birlikte yeni nesil bir ticaret anlayışına geçiyor. Son verilere göre otomotiv yan sanayi alanındaki ticari faaliyetlerin yüzde 40'ı artık internet üzerinden gerçekleşiyor. Büyük bir potansiyele sahip otomotiv yedek parça sektöründeki alışılagelmiş kuralları değiştirmeyi başaran kadın girişimci Ebru Özülkü, 240 binden fazla yedek parçayı sanal ticarete taşıdı.

Mobil Yağ

26 Mart 2020

2.646

Mobil yağ, otomobil üreticileri tarafından onay verilmiş olan, fazlasıyla nitelikli, araç yağları ve araç bakım serisi sunmaktadır. Mobil yağ, asırlardır endüstriyel araçlar için devrim denebilecek değerde yağlar imal etmiştir. Aracınızın motoru için yüksek fayda sağlayan mobil yağ, mobil yağ fiyatları olarak en uygun fiyatlarda tercih edebileceğiniz şekilde sitemizde mevcuttur. Uygun fiyat seçenekleriyle aracınızın ihtiyacı olan mobil yağ ve mobil ailesindeki bakım yağlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ön Balata ve Fren Balatası

26 Mart 2020

2.872

Balatalar aracınızda güvenlik sistemlerinin en başında yer alan ve fren mekanizmasının çalışmasında görev alan parçalardır. Fren sisteminin doğrudan çalışmasında etkilidir. Aracınızın yavaşlaması veya durması bu parçalara bağlıdır.

Hyundai Accent Fren Balatası

26 Mart 2020

2.538

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren ve arabaların üretimini gerçekleştiren firmalar ve oto tamir atolyeleri için hyundai accent fren balatası en önemli otomobil yedek parçalarından biridir. Sürüş güvenliği için büyük önem arz eden hyundai accent fren balatası ihtiyaç anında veya acil durumda aracın durmasını sağlayan otomobillerin en önemli parçasıdır.

Devirdaim Rover Cabriolet

26 Mart 2020

2.565

Valeo markalı orjinal devir daim Rover, 506114 stok kodu ile yedek parçacınız alo parçada sizleri bekliyor. Ürün garantilidir ve Rover Cabriolet devirdaim birçok araçla uyum içinde kullanılabilir. Rover 200, 100, Range Rover Freelander ve Rover Cabriolet vb. araçlara uygundur.

BMW i4

26 Mart 2020

4.263

Tesla'ya rakip olarak üretilen BMW i4 Alman aracı tüm insanların dikkatini çekti. Yeni tasarlanan bu otomobil, tek bir şarj ile 600 kilometre kadar yol gidebilecek. Ayrıca iç tasarım ve konforu sayesinde müthiş bir sürüş keyfi sunacak. Güçlü motoru sayesinde 100 kilometre hıza 4 saniye içinde ulaşabilecek.

Tam Sentetik Motor Yağı

26 Mart 2020

2.590

Tam sentetik motor yağını en iyi yapan faktörlerin başında bütün tam sentetik motor yağların ham maddesi baz petrol ile ek maddelerin olmasıdır. Geleneksel olmayan, normal motor yağlarına göre çok daha baz petrol maddelerini içeren ve yüksek derecede eritilmiş olan tam sentetik motor yağı üstün bir performansa ve koruma özelliğine sahiptir. Araçların ömürlerini uzattığı gibi yüksek bir performansta çalışmalarını da sağlar.

Tekerlek Ve Süspansiyon

26 Mart 2020

2.492

Lastiklerle yol arasındaki teması en yüksek seviyede tutmak, aracın daima yolla temas etmesi, sürtünmenin kesilmemesini sağlamak süspansiyonun en önemli özelliğidir. Araçlar belli bir hıza ulaştıklarında, yollardaki bozukluklardan fazla oranda etkilenirler.

Toptan Oto Yedek Parça

26 Mart 2020

8.909

Aracının herhangi bir parçası arızalanan ya da parçalarını değiştirmek isteyenlerin uğrak noktaları oto yedek parçalar olmuştur. Eski ürünün tamamen aynısı olan bu yedek parçalar, araç sahiplerinin hayatını kurtarmaktadır. Günümüzde bir hayli artan bu işletmeler, aracın yenisini almak yerine onu modifiye ederek daha ucuza gelmesini sağlamaktadır.

V Kayışı Ve Krank Kasnağı Nedir?

26 Mart 2020

7.286

Arabalar birçok metal aletin bir araya gelmesi ile işlevsellik kazanarak oluşurlar. Bu metal aletlerden en önemli ikisi ise v kayışı, v kayışı rulmanı ve krank kasnağıdır.

Antifiriz Ve Cam Suyu Nedir?

24 Mart 2020

4.128

Araba kullanmak insana keyif verir. Fakat arabanın periyodik bakımlarının yapılması hayati önem taşımaktadır. Bakım zamanı gelen arabanın bakımı yapılmadığı takdirde altından kalkılamayacak kadar masraflı durumların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Balata Spreyi Ve El Temizleme Jeli Ne İşe Yarar?

24 Mart 2020

2.669

Kullandığımız arabalarımızın tıpkı insanlar gibi bakıma ihtiyaçları vardır. Ayrıca bir nevi canımızı araçlarımıza emanet ettiğimizi düşünürsek araç bakımının hayati önem taşıdığı daha da anlaşılmaktadır. Bu sebepten dolayı araç bakımına hassasiyetimiz en üst derecede olmalıdır. Günlük, haftalık, aylık ve senelik rutin bakımlar gerektiren durumlara çok titizlik göstermek gereklidir.

Araba Termostat Fiyat Fırsatları

24 Ekim 2019

2.534

Kış aylarında araba sahiplerinin yaşadığı zorluklar küçük önlemlerle ve tedbirlerle atlatılabilecekken, hava durumundaki küçük bir ısı değişmesi günü kabusa dönüştürebilir.

Araç Neden Su Kaynatır

24 Ekim 2019

4.925

Çalışan araç motorları enerji ve ısı üretir. Isınan motorun bir şekilde soğutulması gerekmektedir. Günümüz şartlarında üretilen araç motorlarında soğutma sistemi iki çeşittir. Hava soğutmalı ve sıvı soğutmalı şeklindedir. Hava soğutmalı olan motorlar hava ve motorun içine konulan soğutma yağı ile soğutulur. Sıvı soğutmalı olan motorlar ise motor içine konan su ve antifriz karışımı ile soğutulur. Son dönem üretilen araç motorlarında, daha çok su soğutmalı motor sistemleri tercih edilmektedir. Hava soğutmalı motorlar zaman içinde soğutma işleminde yetersiz kalmakta, buda istenmeyen durumlara sebep olmaktadır.

Araç Neden Yağ Eksiltir

24 Ekim 2019

3.560

Günümüz teknolojisinde gelinen son duruma göre motorlu taşıtlarda yağ israfı en az seviyeye getirilmiştir. Taşıtlarda yağ tüketiminin artması o taşıtın motorunda bir arıza veya problem olduğunu söyler. Motor yağı azalması taşıt için önemli bir sorun olup zamanında fark edilmemesi halinde "motorun yatak sarması" şeklinde sonuçlanabilir. Ki bu da önemli bir problemdir. Aynı zamanda motor yağı eksilmesi çekişin düşmesine de neden olacaktır.

Renault Spring İnceleme ve Parça Önerileri

19 Ekim 2019

2.779

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Volvo XC90 İncelemesi, Test Sürüşü Ve Yedek Parça Önerileri

19 Ekim 2019

2.476

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Mazda3 2018 İnceleme Ve Parça Önerileri

19 Ekim 2019

2.455

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Tofaş Serçe İncelemesi Ve Parça Önerileri

18 Ekim 2019

3.070

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Aloparça Aplikasyonu ile App Store ve Google Play Store’da

18 Ekim 2019

2.219

İnternet üzerinden otomotiv yedek parça satışı yapan Aloparca, aylık 1,5 milyon ziyaretçiye ulaştı. Yazılım altyapısıyla bu alanda farklı bir yere konumlanan online alışveriş sitesi; akıllı telefon uygulamalarıyla birlikte araç müşterilerine komple servis verebilecek bir yapı oluşturmak için girişimlere başladı. Online alışverişle birlikte aylık 20 bine ulaşan çağrı merkezi görüşmesi şirket için yeni bir fırsat kapısı oluşturdu; end to end adı verilen Aloparça aplikasyonu ile müşterinin aracı alınıp; yedek parça ihtiyacı, servis bakımı vs tek elden yapılıp teslim edilecek.

Kartal Test Sürüşü Ve Parça Önerileri

17 Ekim 2019

2.319

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Bmw 520i ile Özel Servis Deneyimi ve Yedek Parça Önerileri

16 Ekim 2019

2.335

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Otomobile kadın eli değdi!

16 Ekim 2019

2.178

Şirketler kadınların azmini yönetimlerine de yansıtıyor. Kendi şirketini kuran kadınların da sayısı artıyor. Onlardan biri de girişimci Ebru Özülkü...

Citroën - C-Elysée Test ve Parça Önerileri

15 Ekim 2019

2.257

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Volkswagen EOS İnceleme

15 Ekim 2019

2.601

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Mercedes Benz E180 Test Sürüşü Ve Yedek Parça Önerileri

15 Ekim 2019

2.087

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Hyundai i30 Test Sürüşü Ve Parça Önerileri

15 Ekim 2019

2.529

İnceleme videomuzu blog içinde izleyebilirsiniz.

Yedek Parçayı E-Ticarete Taşıdı...Sabah Gazetesi 11.06.2019 tarihli haberimiz...

10 Ekim 2019

2.069

Türk girişimciler son dönemde yerel ve global anlamda birçok yeniliğe imza atıyor. Bu alanda son dönemde dikkat çeken isimlerden biri de Aloparca. com'un kurucusu Ebru Özülkü oldu. Birçok tabuyu ve engeli aşarak sektörün alışagelmiş kurallarını değiştirmeyi başaran Özülkü, bugün 240 binden fazla otomobil yedek parçasını sanal ortamdan satabilir hale geldi.

Yapay Zeka ve Endüstrinin Başka Yüzü

24 Eylül 2019

2.366

Bilişim teknolojileri ile endüstri faaliyetlerini bir potada eriten endüstri 4.0'ın bir ürünü olan yapay zeka nedir? Günün birinde dünyayı ele geçirebilir mi? İnsandan daha zeki insansı robotlar mı? Günün birinde dünyayı ele geçirecek makineler mi? Onlardan tedirgin mi olunmalı yoksa gelişmeleri desteklenmeli mi? Uzmanlara göre yapay zeka alanında çok önemli gelişmeler kaydedildiği doğrudur. Ancak şu aşamada göründüğü kadarıyla onların insanları atlatması söz konusu değildir. Çünkü yapay zeka da en nihayetinde bir insan ürünü olarak tasarlanmıştır.

İkinci El Araçlarda Kusursuz Yedek Parça Temini

24 Eylül 2019

2.637

Kullanılmış otomobili alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bazı hatalı ve aceleci durumlarda, yapılan yatırımların çok yanlış tercihler olduğu geç anlaşılır. Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek için gerekli olan aracı almadan en iyi şekilde bakıma sokmaktır. İkinci ellerde özel olarak dikkat edilmesi gereken durumların başında gelen unsur, arabaların az km yapmış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Fiat 124 Efsanesi Spider Modeli İle Geri Döndü

24 Eylül 2019

2.876

Fiat markasının efsane modeli 124 özleyenler için yenilenmiş modeli ile sevenlerinin karşısına çıkıyor. Fiat 124 spider modeli artık Türkiye yollarında sevenlerinin hizmetine giriyor. Herkesin merakla beklediği efsane otomobil görünümü, performansı ve özellikleri ile çok tutulacak gibi görünüyor.

Etkili Girişimcilik Yöntemleri

24 Eylül 2019

2.985

Girişimciliğin en önemli kriterlerinin başında fırsatları önceden görmek ve bu fırsatlara göre hazırlık yaparak adım atmak geliyor. Fırsatların önceden görülmesi durumu herkes tarafından yapılabilen bir durum değildir. Bu, bir nevi yetenektir. Bu yeteneğin çok geliştiği kişiler olduğu gibi az gelişen kişiler de vardır. Az gelişen kişiler çeşitli çalışmalar ile fırsatların önceden görülmesi ile ilgili kendilerini geliştirebiliyorlar. Bu özellik girişim konusunda girişimcilere büyük avantajlar sağlıyor.

Tesla Otomobil Markası Hakkında Bilgi

24 Eylül 2019

3.209

Tesla 2003 yılında faaliyete geçen ve Tesla Motors, Inc. Elektrikli otomobil ve elektrikli otomobil parçaları tasarlayarak üreten ve de ürettiği ürünlerin satışını yapan bir ABD şirketidir. Tesla oto şirketi TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem görmekte olan ve halka açık bir şirket olarak varlık gösterir. Tesla şirketi kuruluş tarihinden buyana ilk kez takvimler tarihi 2003 olarak gösterirken birinci çeyreğinde hissedarlarına kar payı dağıtımı gerçekleştirmiştir.