GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686
  • Aramanız için marka sonucu bulunamadı
  • Ürün sonuçları için arama yapınız.
  Yükleniyor

  Araba Ekspertiz Nasıl Olunur?

  Yayın Tarih: 2021-01-24 00:00:00

  Faydalı Bilgiler

  Eksperin ne olduğuna ilişkin bir değerlendirme yapacak olursak kısaca, herhangi bir hasar ya da zarar durumu doğması durumunda bu hasarın kapsamının, maliyetinin ne boyutta olduğunu hesaplayan ve bu konuda tespit yapan kişilere verilen genel ad olduğunu söyleyebiliriz.>İki taraf arasında herhangi bir anlaşmazlık bulunduğunda bu durumda sorunun çözülmesi için yardımcı olan, aralarında yargıya taşınmış problemler bulunan kişiler arasında probleme konu unsurun değerini belirleyen veya kazalar sonucunda oluşan hasarların maliyetlerini hesaplayan görevlendirilmiş kişilere eksper adı verilmektedir.

  Araba ekspertizi ise bu problemlerin arabalarla ilgili bölümü hakkında tespitler yapar. Görevli olduğu konuda arabaları kapsamlı şekilde inceleyerek hasar tespiti ve çok daha detaylı analizler yaparak düşüncelerini raporlaştırırlar.

  Araba Ekspertiz Ne Tür İşler Yapar?

  Ekspertizler arasında oto ekspertizleri en çok iş yoğunluğuna sahip ekspertizlerdir. Herhangi bir kaza olduğunda, araba alım satımları sırasında, ya da bir hasar bulunduğunda arabaların ortaya çıkardığı maliyetler, hasar nedenleri hakkında kapsamlı tespitlerde bulunurlar.

  Oto ekspertiz sadece iki taraf arası anlaşmazlıklar ve tartışmalarda önemli rol oynamaz. İkinci el araba alım satımı ile ilgili taraflar arası güven sağlamak amacıyla da önemli bir sorumluluk taşımaktadırlar. Aracını satmak isteyen kişiler, arabalarını satışa çıkardıktan sonra alıcı tarafından güvenilir bir alışveriş yapılması için bahse konu aracın belirtilen özelliklerde olup olmadığı, herhangi bir eksikliği, hatası bulunup bulunmadığı, görünen, görünmeyen bir arızasının olup olmadığı, herhangi bir kaza kaydı ya da hasar kaydı var mı, varsa bu zararın maddi olarak boyutunun ne kadar olduğu ile ilgili görüşler belirtirler. Bir aracın alım satımı sırasında gerçek değerinin belirtilmesi, malın değerinde satılması için ekspertiz raporu çok önemlidir.

  Araba Ekspertiz Nasıl Olunur?

  Eksper olmak büyük sorumluluk isteyen aynı zamanda da emek vermeniz gereken bir iştir. Araçlardan, araçlarla ilgili problem yaratan unsurlardan, otomobil parçalarından, araçların tabi tutulduğu testlerden ve bunun gibi birçok farklı konuda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. İnsan ilişkileri iyi, araçların yarattığı ve yaratabileceği sıkıntıları iyi bilen, yazım ve raporlama kabiliyeti olan herkes bu işi severek yapabilir.

  Eksper olmak isteyen kişiler için Hazine Müsteşarlığınca belirlenen şartlar vardır. Bu şartlara haiz kişiler kolaylıkla araba ekspertizi olabilir. Bu şartlardan biri; eksper olmak isteyen kişi iflas etmemiş olmalıdır, daha önce iflas ettiğini ilan eden kişiler maalesef eksper olmak için ilk kriteri karşılayamamaktadır. Ayrıca konkordato ilanı da bir diğer önemli konudur. Konkordato ilan etmiş kişiler de maalesef bu kriterleri karşılayamamaktadır. Ayrıca araba ekspertizi olmak isteyen kişinin en azından iki yıllık meslek yüksek okullarının sigorta bölümünden mezun olması gerekmektedir. Farklı dallarda eksperlik yapmak isteyen kişiler için dört yıllık lisans programlarından mezun olmak şartı vardır. Bu sebeple araba ekspertizi olmak isteyen kişilere yönelik diğer eksperlerden daha kolay şartlar bulunmaktadır.

  Oto eksperliği bölümü bulunmadığı için sigorta konularında tecrübeli kişiler genelde bu işe de yönelmektedir. Teknolojik gelişmeleri, araçları yakından takip eden kişiler araba tamircileri ve sanayilerde vakit geçirerek işi yerinde ve daha detaylı öğrenebilir. Böylece teorik bilgilerini pratikte uygulama şansları olur.

  * Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.